PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Bajania, bajania, Sabały bajania...

Czwartek, 11 sierpnia 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaJubileuszowe 45. Sabałowe Bajania rozpoczęte. W środę otworzył je uroczysty przejazd kapel, zespołów regionalnych i zaproszonych gości zaprzęgami konnymi przez Bukowinę Tatrzańską do Domu Ludowego. Tu w ciągu kolejnych dni będą występować najlepsi ludowi wykonawcy z całej Polski. Chociaż różnią się oni strojem, gwarą i muzyką, to łączy ich umiłowanie tradycji, Ojczyzny i ojcowizny. Festiwal ma charakter konkursu, w którym rywalizują gawędziarze, instrumentaliści, śpiewacy, drużbowie i starości weselni. Nie brakuje także innych atrakcji, koncertów, posiadów oraz cieszącego się dużym zainteresowaniem kiermaszu sztuki ludowej. Dobra zabawa potrwa aż do niedzieli, zapraszamy więc do Bukowiny Tatrzańskiej!


Oficjalnego otwarcia 45. Sabałowych Bajań dokonali starosta tatrzański Andrzej Skupień, wójt Bukowiny Tatrzańskiej Stanisław Łukaszczyk oraz dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury Bartłomiej Koszarek.

- Tu się realizuje miłość do ojczystej ziemi, do regionu, do gwary. Tego wam gratuluję i życzę, by kolejne Sabałowe Bajania były jak zwykle pełne radości, gościnności, dobrej zabawy oraz pielęgnacji naszej kultury – powiedział podczas otwarcia starosta Andrzej Skupień.

Wśród licznie przybyłych gości był znalazła się przedstawicielka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dorota Ząbkowska, wójt Poronina Bronisław Stoch oraz delacja z zaprzyjaźnionego Kórnika na czele z burmistrzem Jerzym Jerzym Lechnerowskim. Z Kórnikiem Bukowinę łączy postać hrabiego Zamoyskiego, a nawiązana niedawno współpraca bardzo się zacieśnia, choć nie ma jeszcze oficjalnego charakteru. Burmistrz Kórnika przekazał na ręce wójta figurkę białej damy z kórnickiego zamku, a w zamian  został obdarowany góralską ciupagą.

Reprezentująca Ministra Kultury Dorota Ząbkowska z okazji jubileuszu 45-lecia Sabałowych Bajań złożyła gratulacje dla inicjatorów, organizatorów i uczestników festiwalu.

- Składam wyrazy uznania za długoletnie zaangażowanie w prace na rzecz zachowania i popularyzacji rodzimej kultury. Sabałowe Bajania to impreza wyjątkowa - pokazuje bogate dziedzictwo różnych regionów naszego kraju, a przy tym wyróżnia się wspaniałą atmosferą, oryginalnością i autentyzmem prezentacji – powiedziała Dorota Ząbkowska wręczając przyznany przez ministra Bogdana Zdrojewskiego dyplom honorowy dla głównego organizatora Sabałowych Bajań, którym jest Bukowiańskiemu Centrum Kultury.

Podczas uroczystości otwarcia festiwalu Dorota Ząbkowska wręczyła także odznaczenia. Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”  otrzymała Danuta Łapka, która przez przeszło 20 lat organizowała Góralski Karnawał i Sabałowe Bajania oraz Stanisław Gąsienica Wawrytko - twórca ludowy, wykonujący piękne serdaki i kożuchy, działacz Związku Podhalan. Natomiast medalem „Gloria Artis” odznaczona została Stanisława Górkiewicz – utalentowana bukowiańska instrumentalistka, uczennica Bronisławy Dziadoń-Koniecznej, autorka książek o Podhalu i Bukowinie.

Pierwszego dnia Sabałowych Bajań na scenie prezentowały się kapele, wystąpił także zespół „Małe Orlęta” oraz zespół, w którego skład weszło młode i starsze pokolenie muzykantów, śpiewaków i tancerzy z Bukowiny Tatrzańskiej. Otwarta została także Ogólnopolska Wystawa Twórczości Ludowej, a wieczorem publiczność obejrzała sztuke teatralną „Gwołtu, co sie nie robi” w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej oraz koncert zespołu „Good Staff”.

Patronat medialny: Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.