PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Dziadońcyne Granie

Wtorek, 15 listopada 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka13 listopada w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” odbyły się VI Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”. Rozpoczęły się one od Mszy Św. w kościele parafialnym w Bukowinie Tatrzańskiej oraz uczczenia na pobliskim cmentarzu zmarłych muzykantów góralskimi nutami. W muzykowaniu wzięło udział sześć muzyk podhalańskich, występujących w tradycyjnym trzyosobowym składzie. Główną nagrodę, czyli „Dziadońcyny smycek” jury przyznało muzykantom z Bukowiny Tatrzańskiej: Janowi Kuchcie - skrzypce prym, Łukaszowi Babiarzowi - skrzypce sekund i Januszowi Stasikowi – bas.


"Dziadońcyne Granie" upamiętnia najsłynniejszą góralkę muzykantkę Bronisławę Konieczną-Dziadońkę z Bukowiny Tatrzańskiej (1894-1968). Jej ojciec – leśniczy z Łysej Polany, był przyjacielem i kuzynem Bartusia Obrochty. Bronisława jako mała dziewczynka słuchała więc gry Bartusia i uczyła się od niego. Grywała później ze swoimi braćmi, a następnie z Józefem Wodziakiem-Chudokiem, Jakubem Budzem-Terescorzem i Stanisławem Budzem-Terescorzem. Do tej pory elementy stylu gry Dziadońki zachowały się częściowo w Bukowinie i w Poroninie.

W tym roku patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Zbójecko Brać z Hetmanem Stanisławem Hodorowiczem na czele oraz rodziny Dziadoniów i Koniecznych.

Po południu otwarto wystawę fotograficzną „Ludność Podhala w świetle niemieckich badań rasowych” przygotowaną przez pracowników Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Ekspozycja była już pokazywana w kilku miejscowościach na Podhalu, tym razem została jednak poszerzona o materiały z Bukowiny Tatrzańskiej.

Patronat medialny: Podhalański Serwis Informacyjny WATRA.


Protokół
z posiedzenia Komisji Artystycznej
oceniającej VI Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”, które odbyły się w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej
13 listopada 2011r.

 

Komisja Artystyczna w składzie:

  • mgr Aleksandra Szurmiak Bogucka - etnomuzykolog
  • mgr Dorota Majerczyk - etnolog
  • prof. Stanisław Andrzej Hodorowicz - rektor PPWSZ w Nowym Targu, również hetman zbójnickiej braci, pod którego patronatem odbywa się impreza
  • Eugeniusz Wilczek - muzykant, najwybitniejszy uczeń Dziadońki

przesłuchała sześć muzyk podhalańskich, występujących w tradycyjnym trzyosobowym składzie:

- Muzykę Jana Skupnia Salamona z Poronina

- Muzykę „Młode Podhale” przy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu

- Muzykę Piotra Hazy z Zakopanego - Olczy

- Muzykę Jana Fąfrowicza z Szaflar

- Muzykę Jana Kuchty z Bukowiny Tatrzańskiej

- Muzykę Jakuba Rusieckiego z Rabki

Komisja postanowiła uhonorować następujących wykonawców:

  • zdobywcą Dziadońcynego smycka – jest muzyka z Bukowiny Tatrzańskiej w składzie: Jan Kuchta - skrzypce prym, Łukasz Babiarz - skrzypce sekund, Janusz Stasik – bas.

Ponadto nagrody otrzymują:

  • muzyka Jana Skupnia Salamona ze Stasikówki otrzymuje spinkę góralską za ekspresyjne wykonanie nut podhalańskich;
  • muzyka Piotr Hazy z Olczy otrzymuje nóż zbójnicki za tradycyjny dobór staroświeckich nut podhalańskich;
  • prymista Jakub Rusiecki z Rabki-Zdroju otrzymuje spinkę góralską i smyczek za bardzo dobrą interpretację prezentowanych nut podhalańskich;

Nagrodę rzeczową w postaci spinki góralskiej otrzymuje Jan Fąfrowicz za kultywowanie podhalańskiej tradycji muzycznej.

Muzyka „Młode Podhale” przy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu otrzymuje komplet strun za dobre wykonanie nut podhalańskich.

Komisja Artystyczna pragnie podkreślić, że coroczne Spotkania Muzyk Podhalańskich są okazją do ukazania różnych interpretacji prezentowanej muzyki. Podkreślenia wymaga budujący fakt, że w Spotkaniach bierze udział wielu młodych wykonawców, którzy przejmują tradycję od swoich mistrzów.

Komisja dziękuje organizatorom za duży wkład pracy włożony w przygotowanie imprezy oraz konferansjerowi Stanisławowi Sularzowi za sprawne prowadzenie „Dziadońcynego Grania”.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.