PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Regionalnie w "Baicie" - po góralsku i kalabryjsku

Poniedziałek, 8 października 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW sobotę za sprawą Dominiki Friedrich i Salvatore Lucchino, którzy od 2010 r. na Karpęcinach w Bukowinie Tatrzańskiej prowadzą niewielką restaurację "Baita Italiano in Zakopane", odbyły się „Włoskie pikantne posiady pod Tatrami”. Koneserzy wiedzą już zapewne, że gospodarze tego miejsca przyjechali tu z Kalabrii, stąd w ich kuchni kalabryjskie i włoskie smaki. Na plenerowych posiadach nie zabrakło jednak także góralskich akcentów, z którymi jednoznacznie kojarzy się przecież gmina Bukowina Tatrzańska.


Zagrała kapela góralska z Bartkiem Koszarkiem na czele. Zatańczyła także góralska młodzież, a znana bukowiańska muzykantka i pisarka Stanisława Górkiewicz promowała swoje książki, w tym zupełnie świeży przewodnik po Bukowinie. "Baitę" odwiedził także inny znany regionalista Józef Pitoń. Plenerowa księgarnia gościła również Ewę Matuszewską – autorkę książek o tematyce górskiej oraz Macieja Pinkwarta - autora licznych publikacji o tematyce historycznej i turystycznej. Była to wspaniała okazja do rozmów, a także zakupu ciekawych publikacji i zdobycia autografów.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko z włoskimi produktami i włoskim winem oraz wystawa i sprzedaż drewnianych akcesoriów kuchennych wykonanych przez Darię i Jarka, a firmowanych jako „I Love Nature”.

Jak to na posiadach w międzyczasie trwały rozmowy z gośćmi, które prowadziła Ewa Czamańska, a na stołach co chwilę pojawiały się kolejne smakołyki przyrządzane przez Salvatore: kalabryjska bruschetta, spaghetti, lasagne i domowe tiramisu.

Po tylu atrakcjach i przysmakach, nikt już chyba nie miał wątpliwości, że zarówno Bukowina Tatrzańska, jak i kuchnia włoska mają w sobie coś magicznego. Tym bardziej, że w sobotę jesienna już pogoda, kto wie czy nie po raz ostatni, obdarzyła nas słońcem i ciepłem, przywiezionym pewnie z Kalabrii.

Posiady odbyły się pod Patronatem Gminy Bukowina Tatrzańska.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.