PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Patronat medialny WATRA

„Dusza na dłoni”

Poniedziałek, 29 lipca 2013 r.
Autor: Wojciech Kubina

„Dusza na dłoni”Już po raz trzeci tego lata otwarliśmy kolejną wystawę z cyklu „Dusza na dłoni”. Podczas wernisażu w wyjątkowym, rodzinnym gronie, efekt wspólnej pracy artystycznej zaprezentowały Katarzyna Rozmus i Danuta Majerczyk - Denić z Bukowiny Tatrzańskiej. Jak mówi sama Pani Danuta, szyciem zajmuje się odkąd pamięta - pewnie od momentu, w którym nauczyła się nawlekać nitkę do igły. Już, jako mała dziewczynka szyła ubranka lalkom, następnie „obszywała swoją rodzinę” i tak z pasji przerodziło się to w sposób na życie. Pani Katarzyna wywodzi się z rodziny o wielkim zamiłowaniu do góralszczyzny, tradycji i sztuki. Mając 8 lat rozpoczęła naukę malarstwa na szkle, w działającej przy Domu Ludowym Szkole Ginących Zawodów. Następnie rozwijała swoje umiejętności pod okiem Janiny Maślanki, słynnej malarki z Nowego Targu.


W 2006 roku rozpoczęła się jej przygoda ze zdobieniem tkanin farbą i tak trwa do dziś. Na swoim koncie ma dziesiątki stworzonych „kreacji”, które inspirowane są tradycyjnymi motywami góralskimi. Idąc z duchem czasu, najnowszymi trendami mody a jednocześnie w poszanowaniu dla klasyki góralszczyzny jaką jest „spódnica tybetka” i gorset wyszywany cekinami, potrafi wykonać pełne wdzięku, barwne stroje, w których widać oddanie Artystki całym sercem i duszą. Na wystawie prezentujemy jedynie namiastkę tego, co przez 5 lat wspólnej pracy stworzyły obydwie Panie. Na wernisażu nie zabrakło góralskiej muzyki, wesoło rozbrzmiewały góralskie śpiewki w wykonaniu Artystów i zaproszonych gości.

Oprócz wspaniałych kreacji, na stałej ekspozycji można zobaczyć czarnobiałe zdjęcia Krystyny Gorazdowskiej przedstawiające sceny z życia bukowian sprzed 40 lat, a także reprodukcje obrazów Marii Wąsowicz–Sopoćko ilustrujące postacie mieszkańców Bukowiny Tatrzańskiej z pierwszej połowy XX w.  

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej wystawy w świetlicy Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” codziennie od 10.00 do 20.00, tym razem do niedzieli 4 sierpnia.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł
  • Spinka góralska XSpinka góralska XMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    240 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.