Bukowina Tatrzańska
Kultura
Patronat medialny WATRA
Bartusie i Zespół Giewont w tańcu zbójnickim
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko
W czasie tegorocznego 43. Góralskiego Karnawału, który odbył się w lutym na Bukowinie Tatrzańskiej, w konkursie Tańca Zbójnickiego, z 14. zespołów biorących w nim konkursie, w serwisie Watry przedstawione zostały tylko dwa: Zespół im. Bartusia Obrochty z Zakopanego i Parafialny Regionalny Zespół Giewont z Zakopanego – Olczy.
Zespół im. Bartusia Obrochty powstał w 1965. roku. Jego założyciel i kierownik Tadeusz Sztromayer jako główny cel zespołu uznał zachowanie muzyki, śpiewu, tańca, strojów i obrzędów góralskich w najczystszej formie.
Tadeusz Sztromayer kierował zespołem 30lat. Po nim kierownictwo objęła i kieruje Zespołem do dziś Zofia Majerczyk Owczarek. Choreografem zespołu i czynnym tancerzem jest Jan Gut. W ciągu ponad sześćdziesięcioletniej działalności Bartusie występowali w kraju i za granicą. Kilkakrotnie brali udział w Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskich zdobywając liczące się nagrody główne (Złote Ciupagi ).
Parafialny Regionalny Zespół Giewont został założony w 1981. roku przy Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopane – Olczy przez ks. Jana Kowalika. Przez 35. lat istnienia zespołu występowało w nim ok. 700 osób. W programie swoich wystąpień Zespół posiada m.in. wesele góralskie, kolędy i jasełka oraz tańce góralskie.
Decyzją Urzędu Miasta Zakopane Parafialny Regionalny Zespół Giewont ma być wizytówką miasta i reprezentować miasto w najbliższych latach podczas MFFZG. Kierownik Giewontów Maria Frączysta zapewnia, że zespół będzie uczestniczył w życiu kulturalnym miasta i będzie nadal kreował tradycję, kulturę i podhalańskie dziedzictwo.
Podczas 43. Góralskiego Karnawału Zespół Bartusie w konkursie tańca zbójnickiego zajął trzecie miejsce a Ryszard Świątek i Małgorzata Łaszczyk z tego zespołu zostali wyróżnieni specjalnym dyplomem. W konkursie par tanecznych Andrzej Skupięń i Aneta Bukowska z Giewontów zostali wyróżnieni odpowiednim dyplomem.
- Magnes Folk na lodówkę IX
Magnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
7 zł - Baciarujciez chłopcy - Trebunie Tutki
Tradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują: Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
40 zł - Torebka filcowa VII
Torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
160 zł