PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Patronat medialny WATRA

49. „Sabałowe Bajania”

Wtorek, 18 sierpnia 2015 r.
Autor: Wojciech Kubina

49. „Sabałowe Bajania”Każda Bajaniowa sobota obfituje w bogaty program. I tak też było w tym roku. Do południa stanęli w szranki ostatni uczestnicy konkursowych przesłuchań. O 14.00 wokół Domu Ludowego zapachniało regionalnymi potrawami przygotowanymi przez bukowiańskie zakłady gastronomiczne oraz bukowiańskie gaździny, wśród których były również członkinie reaktywowanego niedawno Koła Gospodyń Wiejskich z Bukowiny Tatrzańskiej. Na stołach pojawił się bunc, sałota z grulami i moskole z masłym cosnokowym i bockiym, kapusta na maślonce, kluski sulane ze skwarkami, chlyb pasterski i chlyb bukowiański, kołoc z syrym i grulami , kluski tarcioki z bryndzom i skwarkami oraz fizoły z pyncokiym na maślonce, żur z grulami i biołom kiełbasom oraz wiele innych tradycyjnych potraw. Jury miało nie mały dylemat, który z 35 przysmaków zasługuje na najwyższą nagrodę.


Po południu przyszedł czas na imprezę plenerową na Wierchu Rusińskim, która rozpoczęła się pełnym energii koncertem zespołu „Annutara” z Gdyni. „AHAJU - FUSION” z Boliwii – kolejny gość tegorocznej „Sabałowej Nocy” porwał zgromadzoną publiczność w rytmy andyjskiego folku. Niemiecki zespół  „POLKAHOLIX” zagrał oryginalną odmianę polki połączoną z dźwiękami rocka, ska oraz folku.

I nadszedł najważniejszy moment wieczoru, do którego z wielkim przytupem wprowadziły zespoły „Mali Wiyrchowianie” i „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej. Pasowanie na Zbójnika oraz uhonorowanie tytułem Wiyrchowyj Orlicy odbyło się już tradycyjnie w asyście czarownic z Baranowa Sandomierskiego.  Do grona zbójeckiej braci zostali przyjęci: Wojciech Bucki, Marian Kikla, Robert Kowalczyk, Wiesław Leśniakiewicz i Władysław Piszczek, zaś do grona Wiyrchowych Orlic dołączyły: Teresa Remiasz, Stanisława Szostak-Berda i Izabela Zającówna. Wyjątkowości wieczoru dopełniło rozpalenie watry, a następnie taniec zbójnicki wokół niej z zapalonymi pochodniami. 

Zapierający dech w piersiach pokaz sztucznych ogni, koncerty zespołów „Kozak System” z Ukrainy i  „Liter” z Bukowiny Tatrzańskiej zakończyły tą wyjątkową – Sabałową Noc.

Niedziela to dzień ogłoszenia wyników i wręczenia nagród najlepszym uczestnikom 49. „Sabałowych Bajań”. Jury oceniło 149 punktów programu we wszystkich konkursach i kategoriach regulaminowych, w tym: 33 gawędziarzy, 49 instrumentalistów, 27 śpiewaków solistów, 38 grup śpiewaczych i 2 starostów weselnych z województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz 2 wykonawców ze Słowacji. Główne nagrody Grand Prix w postaci „Bukowiańskiego Buka” otrzymali: Maria Markiewicz z Porąbki k. Dobrej za wybitną prezentację gawędy, Józef Różyński z Bochni za wybitną prezentację gry na heligonce, Zofia Sordyl z Korbielowa oraz  grupa śpiewacza męska z Zespołu Regionalnego „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju za wybitną prezentację pieśni. Jury konkursowe doceniło także pozostałych wykonawców przyznając im odpowiednio pierwsze, drugie i trzecie miejsca, a także wyróżnienia. Gratulujemy!!!

49. „Sabałowym Bajaniom” towarzyszyła również Ogólnopolska Wystawa Twórczości Ludowej. Swoje prace zaprezentowało 50 twórców z 36 miejscowości. W sumie można było zobaczyć ponad 500 prac z wielu dziedzin: skórnictwa, ludwisarstwa, metaloplastyki, stroju regionalnego, haftu, koronkarstwa, kowalstwa, kuśnierstwa, rzeźby i bibułkarstwa. Tradycyjnie część wystawy należała do uczniów Szkoły Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej działającej przy bukowiańskim Domu Ludowym.  Chętnie pokazali swoje prace z ceramiki, snycerki i malarstwa na szkle.

Podczas „Sabałowych Bajań” nie zabrakło zajęć dla dzieci. Przez trzy dni mogły próbować swoich sił w warsztatach z malarstwa na szkle, koronki klockowej i bibułkarstwa, które prowadzili twórcy ludowi zrzeszeni w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za tak liczny udział w tym ogólnopolskim święcie folkloru. Już dzisiaj zapraszamy za rok na wyjątkowe jubileuszowe 50. „Sabałowe Bajania”!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.