PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2016 1234567891011121314151617181920212223242526272829 »

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Patronat medialny WATRA

44. Góralski Karnawał rozpoczęty!

Piątek, 5 lutego 2016 r.
Autor: Alicja Wierzbanowska

44. Góralski Karnawał rozpoczęty!Pytace na siwych koniach, zaprzęgi paradne wypełnione gośćmi, zespołami i muzykami przejechały przez Bukowinę Tatrzańską zapraszając wszystkich gości na 44. „Góralski Karnawał”. W Domu Ludowym, podczas oficjalnego otwarcia sala teatralna wypełniła się po brzegi. Wśród wielu znamienitych gości swoją obecnością zaszczycili nas: Piotr Bąk – Starosta Tatrzański, Stanisław Łukaszczyk – Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska, Władysław Piszczek - Przewodniczący Rady Gminy Bukowina Tatrzańska, Andrzej Skupień – Prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce, Dariusz Wieromiejczyk – Doradca Ministra w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Antoni Malczak - Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół”, Józef Spiszak z Fundacji „Cepelia”, Adam Sawina – Przyjaciel Domu Ludowego i Bukowiny Tatrzańskiej, Maria Kuchta – Sołtys Wsi Bukowina Tatrzańska.


Wraz z Dyrektorem zgromadzoną publiczność powitały swoim występem  bukowiańskie zespoły regionalne „Orlynta” i „Mali Wiyrchowianie”. Później przyszła kolej na prezentację muzyk, które zjechały z różnych stron.

O 15.00 wystartował konkurs grup kolędniczych. Na scenie zagościły m.in. grupy z Czernichowa, Mystkowa, Boguszy, Wisły i Zakopanego - Olczy. Każda zebrała gromkie brawa w podziękowaniu za występ i życzenia „na syńście, na zdrowie”.

Gospodarzami WIECZORU PIENIŃSKIEGO były zespoły „Pieniny” i „Małe Pieniny” z Krościenka. Bukowianie przygotowali niespodziankę wybitnemu twórcy i animatorowi kultury górali pienińskich – Janowi Kubikowi. Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska w imieniu swoim i gospodarzy złożył podziękowania na ręce jubilata z okazji 50-lecia jego działalności kulturalnej. Nie obyło się bez „sto lat” odśpiewanego przez całą publiczność.

Na scenie zagościł również Burmistrz Gminy Miasta Kórnik – Jerzy Lechnerowski. Wspólnie ze Stanisławem Łukaszykiem opowiedzieli o idei i przyjaźni łączącej te dwa zakątki Polski.

Tuż po 20.00 emocje znacznie wzrosły – na scenie w szranki stanęły pary taneczne oraz zbójnicy. Śpiew, taniec i muzyka królowały do późnych godzin nocnych.

Dzisiaj w programie również konkurs grup kolędniczych, wieczór tym razem Orawski, no i konkurs tańca zbójnickiego.

Przez cały dzień można odwiedzić wystawę twórczości ludowej, na której prezentowane są wyroby z różnych dziedzin, m.in. rzeźby, malarstwa na szkle, skórnictwa i stroju ludowego.

Serdecznie zapraszamy!!!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.