PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

46. Góralski Karnawał przeszedł do historii…

Środa, 14 lutego 2018 r.
Autor: Alicja Wierzbanowska

46. Góralski Karnawał przeszedł do historii…Piękna, zimowa aura tylko dodała uroku wspaniałej atmosferze panującej wśród uczestników i organizatorów tegorocznego Karnawału. W części konkursowej wystąpiło 50 grup kolędniczych z województw: małopolskiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Laureatem nagrody grand prix, Złotego Turonia została grupa kolędnicza „Herody” z Podegrodzia. W wieczornych, budzących wiele emocji zmaganiach komisja oceniła 48 par tanecznych oraz 6 zespołów w konkursie tańca zbójnickiego. Laureatem pierwszego miejsca – a tym samym Ciupagi Zbójnickiej została „Muzykancko Siyła” z Podhala.


Wieczory podczas 46. Góralskiego Karnawału poprowadziły licznie zgromadzoną publiczność przez różne regiony kulturowe zamieszkiwane przez górali: Bukowinę Tatrzańską, Łącko i Piwniczną-Zdrój.

W sobotę pod Domem Ludowym miłośnicy czteronogów spotkali się na VIII Zimowej Wystawie Polskich Owczarków Podhalańskich. Tytuł  Zwycięzca Rasy – Zwycięzca Wystawy otrzymała GŁADYSZKA GORI Badziar Barbary Sell.

Niedziela to emocje w plenerze: zawody strzeleckie i Kumoterki. Spośród 62 uczestników konkursu strzeleckiego zdobywcą głównego trofeum, „Turoniowego Rogu” został Kacper Gromala ze Skrzypnego.

Kumoterki rozpoczął paradny przejazd prowadzony przez pytacy i muzykę. W pierwszych saniach siedział wyjątkowy gość – Karolina Sztokfisz – bukowianka, która będzie reprezentowała Polskę na Olimpiadzie w PyeongChang. Żegnając Karolinę przed wyjazdem i życząc powodzenia, obiecaliśmy oglądać relację z zawodów snowboardowych 22 lutego.

A to laureaci niedzielnych zmagań: Wyścig Kumoterek - koń Cezar z gazdą Stanisławem  Rzadkoszem-Pulką i gaździną Dorotą Klimowską z Suchego; SKIJӦRING:  koń Cezar z gazdą Stanisławem  Rzadkoszem-Pulką ; SKI-SKIJӦRING : koń Cezar i panowie: Łukasz Bobak i Stanisław Rzadkosz-Pulka z Suchego. W Paradzie Gazdowskiej najwyższe noty sędziowskie otrzymał  Tomasz Leja z Cichego (konie: Alan i Cygan) a w Paradzie Kumoterek Łukasz Komperda z Ratułowa (koń Bajos) oraz Michał Rusnak z  Bukowiny Tatrzańskiej (koń Bastion). Po raz pierwszy odbyła się Parada Kumoterek  Dzieci – a wszyscy jej uczestnicy otrzymali nagrody.

Po raz drugi przy Góralskim Karnawale odbył się konkurs plastyczny dla dzieci ze Szkoły Ginących Zawodów, Folkloru i Sztuki Ludowej działającej przy Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy”. Jury oceniło 56 prac i w każdej z kategorii (ceramika, malarstwo na szkle i  rzeźba) wyłoniło laureatów. Prace dzieci można było zobaczyć podczas Wystawy Twórczości Ludowej towarzyszącej Karnawałowi.

Emocje powoli opadają, ale wszystkich, którzy chcą powrócić do Karnawałowych wspomnień zapraszamy na nasz profil na portalu społecznościowym, gdzie można obejrzeć materiały filmowe z całości 46. Góralskiego Karnawału.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.