PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

47. Sabałowe Bajania

7–11 sierpnia 2013 r.
Autor: Wojciech Kubina

47. Sabałowe BajaniaW środę 7 sierpnia uroczystym przejazdem ulicami Bukowiny otworzymy Festiwal Folkloru Polskiego 47. Sabałowe Bajania. Po raz kolejny bukowiański Dom Ludowy będzie rozbrzmiewał muzyką i śpiewem, usłyszeć będzie można artystów przybyłych z całej Polski.


W środę 7 sierpnia uroczystym przejazdem ulicami Bukowiny otworzymy Festiwal Folkloru Polskiego 47. Sabałowe Bajania. Po raz kolejny bukowiański Dom Ludowy będzie rozbrzmiewał muzyką i śpiewem, usłyszeć będzie można artystów przybyłych z całej Polski. Uroczystość swoją obecnością uświetni Biała Dama, która przyjedzie z zaprzyjaźnionej z Bukowiną gminy Kurnik. Ogólnopolska Wystawa Sztuki Ludowej, Kiermasz Sztuki Ludowej, warsztaty wełniarskie oraz wiele innych atrakcji będzie towarzyszyło imprezie. Przez pięć dni na bukowiańskiej scenie prezentować się będą instrumentaliści, gawędziarze, soliści i grupy śpiewacze. Punktem kulminacyjnym imprezy będzie Sabałowa Noc, podczas której odbędzie się ceremonia pasowania na zbójnika oraz przyjęcia nowych członkiń do grupy Wiyrchowych Orlic. Sabałowe Bajania zakończą się w niedzielę 11 sierpnia ogłoszeniem wyników.

Program imprezy:

7 sierpnia (środa)

14.30   Przejazd kapel i zaproszonych gości zaprzęgami konnymi przez Bukowinę Tatrzańską. 15.30   OFICJALNE OTWARCIE 47. SABAŁOWYCH BAJAŃ. Prezentacja muzyk. Występy zespołów regionalnych (Dom Ludowy). 18.00 Spotkanie autorskie z Panią Stanisławą Galicą-Górkiewicz z okazji 40-lecia pracy artystycznej i twórczej (świetlica Domu Ludowego). 20.00 Sztuka teatralna pt. „Portki” w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej (Dom Ludowy). 22.00  Bukowiańskie posiady na folkowo (scena przed Domem Ludowym).

 

8 sierpnia (czwartek)

10.00 - 14.00 Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy). 15.00 - 18.00 Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy). 20.00   Koncert zespołu „POZYTYWNIE NAKRĘCENI” z Pińczowa (scena przed Domem Ludowym).

 

9 sierpnia (piątek)

10.00 - 14.00 Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy). 15.00 - 18.00 Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy). 20.00   Koncert na swojską nutę Góralskiej Kapeli „CIUPAGA” (scena przed Domem Ludowym).

 

10 sierpnia (sobota)

10.00 - 14.00 Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy). 14.00 DEGUSTACJA POTRAW REGIONALNYCH (przed Domem Ludowym). 16.30 Spotkanie artystów, instruktorów, kierowników zespołów regionalnych z Jury konkursowym (Dom Ludowy).

Teren bukowiańskich term, ul. Sportowa

11.00   Zawody strzeleckie. („Bór” pod skocznią). 17.00  Małopolski Piknik Europejski (konkursy, gry, zabawy). 18.00   Koncert zespołu „RZOZ”. 19.00   Występ góralskiego kabaretu „TRUTEŃ”. 20.00   „SABAŁOWA NOC”. Występ zespołu „Wiyrchowianie”.

Ceremonia pasowania na Zbójnika, nadanie honorowego tytułu

Wiyrchowyj orlicy; rozpalenie watry, pokaz sztucznych ogni.

22.00   Koncert zespołu „INO ROS”. 23.00   Zabawa ludowa z zespołem „ŚWISTOKI”.

 

11 sierpnia (niedziela)

15.00   OFICJALNE OGŁOSZENIE WYNIKÓW 47. SABAŁOWYCH BAJAŃ. Wręczenie dyplomów i nagród (Dom Ludowy).

 

Imprezy towarzyszące:

1. Ogólnopolska Wystawa Twórczości Ludowej (świetlica Domu Ludowego) 10.00-18.30. 2. Kiermasz Sztuki Ludowej (przed Domem Ludowym). 3. Warsztaty wełniarskie „od przyndzynio wełny po sweder” (przed Domem Ludowym 8,9,10 sierpnia od 11.00 do 16.00).

Organizator zastrzega sobie prawo zmian w programie imprezy.


 

Festiwal Folkloru Polskiego 47. Sabałowe Bajania Bukowina Tatrzańska, 7-11 sierpnia 2013 r.

„Sabałowe Bajania” - Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. Jego głównym celem jest kultywowanie i popularyzowanie tradycji gawędziarstwa, śpiewu, gry na ludowych instrumentach oraz pielęgnowanie i rozwój tradycyjnej kultury ludowej.

„Sabałowe Bajania” zrodziły się z podhalańskiej tradycji gawędziarstwa, umiłowania tańca, śpiewu, góralskiej muzyki. Nieprzypadkowo więc za swego patrona przyjęły Jana Krzeptowskiego Sabałę gawędziarza, pieśniarza ludowego, przyjaciela dra Tytusa Chałubińskiego - dla współczesnych - symbol dawnej góralszczyzny.

Pierwsze „Sabałowe Bajania” odbyły się w Bukowinie Tatrzańskiej w roku 1967, ale ich pierwowzór sięga lat trzydziestych ubiegłego stulecia, kiedy to z inicjatywy miejscowych nauczycieli i społeczników, Michaliny i Franciszka Ćwiżewiczów, w 1931 roku zorganizowano w Bukowinie konkurs góralskiego tańca i śpiewu.

Początkowo w „Sabałowych Bajaniach” uczestniczyli wyłącznie gawędziarze, ale już w roku 1969 dołączyli do nich instrumentaliści ludowi, a od roku 1974 zostały one wzbogacone i urozmaicone konkursem na mowę starosty weselnego. Konsekwentnie realizowana formuła konkursu sprawia, że na „Sabałowych Bajaniach” spotykają się najlepsi wykonawcy z całej Polski. I chociaż różnią się strojem, gwarą i muzyką, to łączy ich jedno – umiłowanie tradycji, Ojczyzny i ojcowizny.

Ważnym elementem tego przedsięwzięcia są zajęcia warsztatowe i konsultacje, w ramach których członkowie jury, wybitni etnografowie, etnomuzykolodzy i folkloryści, udzielają uczestnikom cennych rad i wskazówek. Jest to okazja do wymiany doświadczeń i poglądów.

Od samego początku „Sabałowe Bajania” cieszą się wielkim zainteresowaniem i od lat przyciągają do Bukowiny rzesze zarówno turystów wyczulonych na piękno polskiego folkloru, jak i reprezentantów świata nauki, kultury i polityki. Są przeżyciem kulturalnym dla publiczności, impulsem twórczym dla organizatorów życia kulturalnego oraz samych uczestników, których krąg wciąż się poszerza. W zeszłorocznych zmaganiach konkursowych wzięło udział prawie 1500 uczestników. Doczekały się „Sabałowe Bajania” swoich wiernych sympatyków i widzów, mają stałych uczestników i przyjaciół, wśród których jest coraz więcej młodzieży przejawiającej autentyczne zainteresowanie folklorem i twórczością ludową. „Sabałowym Bajaniom” towarzyszy cały szereg atrakcji. Są więc spektakle teatralne, prezentacja kapel ludowych w paradnym przejeździe, degustacja potraw regionalnych, wystawy fotograficzne, koncerty folkowych zespołów rozrywkowych, ogólnopolska wystawa twórczości ludowej, kiermasz sztuki ludowej, zawody strzeleckie i oczywiście pełna niespodzianek i tajemniczości „Sabałowa Noc”.

Jesteśmy przekonani, że „Sabałowe Bajania” będące wielkim świętem gwary, śpiewu, tańca, muzyki i sztuki ludowej, organizowane z troską o zachowanie prawdy o kulturze polskiej wsi, nadal będą zaszczepiać przywiązanie do tradycji, a ich kontynuacja będzie świadczyć o pasji, uporze, determinacji w działaniu i potrzebie organizacji tego rodzaju wydarzeń artystycznych. 

Niech to, co stanowi o bogactwie i różnorodności naszej kultury narodowej, przetrwa następne pokolenia. Niech wciąż na „Sabałowych Bajaniach” Jan Krzeptowski Sabała, ów niezwykły gawędziarz i muzykant, snuje swoje opowieści ustami tych, którzy tak jak on, nade wszystko umiłował ziemię swoich przodków.

"Bajania, bajania, Sabały bajania.
Śpiyw, toniec, muzyka od rania do rania”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.