PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bydgoszcz

Kultura

Hasior w Bydgoszczy

Sobota, 5 października 2013 r.
Autor: Julita Dembowska

Hasior w BydgoszczyW Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy można oglądać prace z jednego z najwybitniejszych twórców polskiej sztuki współczesnej Władysława Hasiora. Ekspozycja w całości składa się z prac wypożyczonych z Muzeum Tatrzańskiego. W sobotę 28 września została otwarta w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy wystawa Hasior. Czas niedomknięty. Licznie przybyłych gości przywitał dyrektor i kurator wystawy Wacław Kuczma. Wśród zgromadzonych znalazła się również Hanna Kirchner, krytyk literatury, wieloletnia przyjaciółka Władysława Hasiora, autorka tekstów dotyczących jego prac, a także propagatorka jego twórczości.


Podczas wernisażu zagrał zespół The Cyclists, który specjalnie na tę okazję przygotował muzyczne interpretacje sztuki W. Hasiora. Helena Pitoń, kierownik działu sztuki Muzeum Tatrzańskiego oraz Julita Dembowska opowiedziały zgromadzonej publiczności o filiach Muzeum Tatrzańskiego oraz o samym Władysławie Hasiorze.

Bydgoskie przedsięwzięcie rozpoczyna cykl wystaw twórczości zakopiańskiego artysty, bowiem na przyszły rok zaplanowane zostały ekspozycje w krakowskim MOCAK-u oraz Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Ekspozycja, zajmująca cztery sale bwa, w całości składa się z prac wypożyczonych z Galerii Władysława Hasiora. Łącznie prezentowane są 94 obiekty, w tym asamblaże, sztandary, kolaże oraz rysunki. Są to prace niezwykle rzadko prezentowane publiczności, na co dzień pozostające w magazynie, dlatego też zobaczenie ich w pełnym świetle, mieniących się bogactwem barw i faktur jest z pewnością niezwykłym doznaniem. Dodatkowo zwiedzający mogą zobaczyć archiwalne fotografie Władysława Hasiora z muzealnych zbiorów, a także wydruki z zeszytów wpisów, zaś w pokoju multimedialnym dostępne jest pięć filmów dokumentalnych o artyście autorstwa Urszuli i Grzegorza Dubowskich.

Wacław Kuczma wielokrotnie podkreślał, że pragnął zrobić wystawę artysty, którego uważa za jednego z najwybitniejszych twórców, niezmiennie pobudzącego swoją sztuką wyobraźnię publiczności. Jednocześnie zwrócił uwagę na jego długoletnią nieobecność w dyskusji o polskiej sztuce .

Władysław Hasior w swoich pracach opowiada nam różne historie. Kolory, faktury, brzydkie i piękne, nowe i kalekie przedmioty są słowami tych opowieści. Zachęcamy do obejrzenia bydgoskiej wystawy i posłuchania, co Hasior ma nam do powiedzenia.

Wystawa czynna do 24 listopada 2013

Zobacz w naszym sklepie:
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.