PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Kwiecień 2011 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Bystra

Kultura

Dr Jan Bednarski po latach odkrywany na nowo

Środa, 6 kwietnia 2011 r.
Autor: Roch

Dr Jan Bednarski po latach odkrywany na nowoParafia p.w. św. Marcina w Bystrej Podhalańskiej była miejscem wyjątkowego spotkania historyków, mieszkańców oraz krewnych dr Jana Bednarskiego. W grudniu ubiegłego roku Polskie Towarzystwo Historyczne i Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej zorganizowały wspólnie jubileusz 150. rocznicy urodzin tej zasłużonej dla Podhala postaci. W jej trakcie zrodził się pomysł by spotkać się w rodzinnej miejscowości dr Jana Bednarskiego. Po niespełna trzech miesiącach z inicjatywy Ks. Kanonika Stanisława Dolasińskiego proboszcza partii w Bystrej, odbyła się sesja popularno-naukowa przybliżająca mieszkańcom tej malowniczej miejscowości postać ich rodaka.


Sesję poprzedziła prezentacja wystawy historycznej, którą umieszczono w jednej z kaplic kościoła parafialnego. Wystawę przygotowaną przez Roberta Kowalskiego, zawierającą szereg niepublikowanych zdjęć i dokumentów, będzie można oglądać w Bystrej jeszcze przez najbliższy tydzień.
Na plebani z kolei odbyła się wspomniana sesja naukowa. Z wykładami wystąpili Maciej Motor Grelok, prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan, który mówił o młodzieńczym okresie w życiu doktora, podkreślając jego silne związki z Bystrą oraz kulturą i tradycją podhalańską. Kolejnym wykładowcą był dr Jerzy M. Roszkowski z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. On z kolei mówiło o jego dokonaniach na niwie zawodowej, ale przede wszystkim skupił się na działalności budzicielskiej na południowych kresach. Prezes nowotarskiego oddziału PTH, Robert Kowalski przybliżały natomiast osiągnięcia dr Jana Bednarskiego na niwie oświatowej. Wspomniał o jego roli w rozbudowie szkolnictwa ludowego, utworzeniu nowotarskiego gimnazjum w 1904 r., tudzież powołaniu Towarzystwa i budowy Bursy Gimnazjalnej. Sesję naukową podsumowała Danuta Hajnos, prezeska Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej, które jest spadkobiercą instytucji zakładanej przez Bednarskiego. Przybliżyła kilkuletnia działalności reaktywowanego stowarzyszenia oraz jego aktualnych wyzwaniach i plany na przyszłość.

Po wygłoszonych referatach wywiązała się dyskusja, w której głos zabierał m.in. Tadeusz Uczniak, który podkreślił rolę jaka odegrał Bednarski w dziejach Podhala. Z pewnym wyrzutem mówił o tym, iż w samej Bystrej jego dokonania są bardzo mało znane i dlatego bardzo jest rad, że udało się takie spotkanie zorganizować. W dyskusji wzięli udział również wyjątkowi goście Bogumiła i Roman Schodniccy dalsi krewni dr Jana Bednarskiego, którzy przyjechała do Bystrej z Bielska Białej. Przywieźli oni ze sobą wspaniały porter swojego przodka, który przez całą sesję zajmował honorowe miejsce. W trakcie rozmów rodzina zadeklarowała przekazanie zachowanych dokumentów i zdjęć dr Jana Bednarskiego. Niezwykle ciekawych dokumentów został zaprezentowany już w podczas sesji. Był to nieznany badaczom testament dziadka dr Jana Bednarskiego z roku 1847, w którym przekazywał jego ojcu majątek rodzinny wraz z całym inwentarzem. Doskonale zachowany i szalenie interesujący dokument został zeskanowany i zabezpieczony. Odnaleziony został również inny ciekawy dokument z 1880 r.. Dotyczył on prośby Stanisława Bednarskiego, brata Jan, o zmianę nazwiska z Bednarz – jakie pierwotnie rodzina używał, na Bednarski. Ponadto, w księgach parafialnych odnaleziono metrykę chrztu dr Jana Bednarskiego. Wszystkie wspomniane dokumenty został zeskanowane i trafiły do archiwum cyfrowego nowotarskiego oddziału PTH. Zostaną wykorzystane w przygotowywanej przez Towarzystwo publikacji naukowej.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.