PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Chicago

Wiadomości

Bankiet Dziedzictwa

Sobota, 26 października 2013 r.
Autor: Anna Zalińska

Bankiet DziedzictwaW październiku obchodzimy Miesiąc Dziedzictwa Polskiego. Co roku Kongres Polonii Amerykańskiej organizuje z tej okazji bankiet, by wyróżnić i uhonorować polonijnych działaczy za wkład w życie Polonii, promowanie Polski i polskiej spuścizny. 20 października 2013 r. w White Eagle 6839 N Milwaukee Ave Niles IL. odbył się 44 z kolei Bankiet Dziedzictwa zorganizowany przez Kongres Poloni Amerykańskiej na Stan Illinois. Bankiet prowadził - Charles Wojciechowski - dziennikarz Amerykański z kanału telewizyjnego 5 wraz z prezeską KPA na Stan IL. Irene Moskal Del Giudice.


Bankiet rozpoczął się modlitwą, którą odmówił O. Zbigniew Pinkoś-Dyrektor Centrali Radia Maria w Chicago.

Hymny odśpiewała Mira Sojka - Topór, przy akompaniamencie Witolda Socha.

 

W tym roku główną nagrodę Dziedzictwa otrzymała Łucja Śliwa. Jej program radiowy − „Otwarty mikrofon” na falach 1490 AM. – istnieje 24 lat. Pani Łucja podejmuje na antenie kwestie ważne dla polsko-amerykańskiej społeczności oraz prowadzi akcje charytatywne.

 

Camille Kopielski – wyróżnienie przyznano za działalność społeczną. Z zawodu nauczycielka, jest aktywna w licznych organizacjach, za co otrzymała wiele nagród i odznaczeń.

 

Barbara Myszyński i Leonard Myszyński z Kalifornii otrzymali nagrodę za akcje dobroczynne. Myszyńscy szczodrze wspomagają polskie organizacje. Znani są jako producenci filmów dokumentalnych m. in.: o aktorce Helenie Modrzejewskiej i “Bridging Urban America” o historii słynnego inżyniera Modrzejewskiego.

 

Marian Bryja - wyróżniony za szerzenie kultury polskiej, wieloletni instruktor artystyczny kilku zespołów folklorystycznych Związku Podhalan Północnej Ameryki.

 

Piotr Śliwa - otrzymał nagrodę za działalność sportową, jako trzykrotny mistrz krajowy i sześciokrotny mistrz stanowy piłki nożnej. W college trenował dzieci w klubie w Schamburgu. Obecnie pracuje w Triton College. W 2012 roku został uznany najlepszym trenerem roku.

 

Kongresman Mike Quigley, Przyjaciel Polonii, zwolennik przyznania Polakom prawa do bezwizowego wjazdu do USA - otrzymał nagrodę prezesa.

            Gościem honorowym bankietu był gubernator Illinois- Pat Quinn

            Skarbnik Stanu IL.- Dan Rutherford 

            Wicekonsul RP. w Chicago - Robert Rusiecki

            Poseł na Sejm RP z PiS – Adam Kwiatkowski

            Prezes ZPPA - Andrzej Gędłek

            Zrzeszenie Nauczycieli Polskich- Anna Koch

            Związek Sybiraków - Eugieniusz Chmielowski

            Weterani 90 Placówki - Zygmunt Goliński

Wprowadzenia flag dokonali Ułani.

Bankiet zaszczycili swoją obecnością, Majorzy z sąsiednich miast, Aldermani, Sędziowie, Adwokaci a także wielu polityków ubiegających się o stanowiska.

Wiersz napisany przez Jana Żółtka pod tytułem: „Wręczenie Nagrody Dziedzictwa pani Łucji Śliwie” recytowały bliźniaczki Teresa i Elżbieta Stękała oraz Karol Stękała.

Gościnnie wystąpił Zespół „Ślebodni w USA’ działający przy Kole Nr 37 Groń Leśnica ZPPA kier. – inst.. Marian Bryja, inst.. Joanna Kula i Józef Waluś.

Aleksandra Padowski śpiewała pieśni okolicznościowe, a kwiaty wręczała dla odznaczonych -Nicole Romek z Zespołu „Polonia”.

Sponsorzy: Mantros Deli i Red Rose Florist.

Serdeczne podziękowanie dla wszystkich przybyłych na Bankiet oraz organizatorom Bankietu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.