PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Chochołów

Kultura

Śpiywanie i Granie Pod Chochołowiańskom Strzechom

Czwartek, 11 lipca 2013 r.
Autor: CKIP Czarny Dunajec

Śpiywanie i Granie Pod Chochołowiańskom StrzechomW niedzielę 7 lipca odbyło się w Chochołowie „Śpiywanie i Granie Pod Chochołowiańskom Strzechom”. Celem przeglądu była popularyzacja zwyczajów i obrzędów oraz tańca regionalnego związanych z różnymi rejonami etnograficznymi jak również stworzenie możliwości prezentacji dorobku artystycznego zespołów regionalnych.


Przegląd zorganizowany został przez Związek Podhalan w Polsce, przy współpracy z Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec, Sołectwem Chochołów, Oddziałem ZP w Chochołowie, OSP Chochołów.

Imprezę otworzyli: Prezes Związku Podhalan w Chochołowie p. Józefa Stalmach, Skarbnik Gminy p. Stanisława Pilch, dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec p. Stanisław Bukowski, Sołtys wsi Chochołów p. Kazimierz Marduła. Wśród gości nie zabrakło wiceprzewodniczącego Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego p. Jana Hamerskiego oraz Wójta Gminy Czarny Dunajec p. Józefa Babicza.

W trakcie przeglądu zaprezentowały się zespoły regionalne z Podhala, Orawy, oraz gościnnie chóry z Górnego Śląska i Ziemi Opolskiej, które wspólnie z zespołami „Watra” z Czarnego Dunajca oraz „Mali Bartusie” z Murzasichla zaśpiewali tradycyjne piosenki śląskie i góralskie. Wystąpiły również zespoły: „Zeleźnica” z Pieniążkowic, „Serdocki” z Podszkla, „Mali Wróblowianie” z Wróblówki, „Piekielnicanie” z Piekielnika, „Tatry” z Ratułowa, „Turnie” ze Starego Bystrego, „Siumni” z Chochołowa, „Bachledówka” z Czerwiennego, „Mali Miętusianie” z Cichego-Miętustwa, „Odrowązianie” z Odrowąża, „Sykowni” z Załucznego, „Goralcek” z Suchej Hory, „Mali Dunajcanie” z Czarnego Dunajca, „Dzielanie” z Działu, „Śleboda” z Podczerwonego.

Występującym zespołom wręczono pamiątkowe statuetki oraz dyplomy uczestnictwa. Przegląd zgromadził ludzi nie tylko z Chochołowa, ale i z całej gminy Czarny Dunajec oraz turystów przebywających na Podhalu.

Po zakończeniu prezentacji zespołów regionalnych publiczność bawił kabaret „Truteń” ze Skawy.

Zakończenie festynu uświetnił koncert kapeli „Cooltura”.

Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec zapewniło zespołom transport oraz  poczęstunek.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    40 zł
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.