PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Czarny Dunajec

Kultura

Hołdymas 2016

Środa, 31 sierpnia 2016 r.
Autor: Urząd Gminy Czarny Dunajec

Hołdymas 2016Hołdymas to słowo pochodzenia węgierskiego oznaczające uroczyste zakończenie prac m.in. polowych. Określenie to towarzyszy od wielu lat rolnikom w Gminie Czarny Dunajec, gdzie końcem sierpnia obchodzone są Dożynki Gminne. Jest to wielkie święto zwłaszcza dla rolników, którzy dziękują Panu Bogu za plony. Przynoszą wieńce dożynkowe i chleb, plony pól, ogrodów i razem z tymi owocami ziemi przynoszą wiarę, tradycję i kulturę Podhala.


Tegoroczny Hołdymas odbył się w niedzielę 28 sierpnia. Tradycyjnie rozpoczął go konkurs wieńców dożynkowych przygotowanych przez przedstawicieli poszczególnych sołectw i msza święta w kościeple Trójcy Przenajświętszej w Czarnym Dunajcu, podczas której na ręce kapłana zostały złożone dary dziękczynne. Wzięło w niej udział wielu mieszkańców gminy oraz gości – samorządowcy i parlamentarzyści. Nabożeństwu przewodniczył ks. Mieczysław Janosik, proboszcz parafii św. Józefa Robotnika w Cichem.

W trakcie mszy św. poświęcone zostały piękne wieńce dożynkowe, które tradycyjnie zostały wcześniej poddane ocenie. Pierwsze miejsca zajęły Podszkle i Piekielnik, drugie przypadło wsiom Wróbłowka i Czerwienne, a trzecie Czarnemu Dunajcowi i Pieniążkowicom. Pozostałe miejscowości uczestniczące w konkursie, czyli Chochołów, Odrowąż, Ratułów, Koniówka, Dział, Ciche, Załuczne i Stare Bystre otrzymały wyróżnienia.

Równocześnie na stadionie sportowym w Czarnym Dunajcu, gdzie co roku odbywa się Hołdymas odbył się konkurs potraw regionalnych, które przygotowały gospodynie z poszczególnych oddziałów Związku Podhalan działających na terenie Gminy Czarny Dunajec. Komisja skosztowała wiele potraw, by wyłonić zwycięzców. Nagrodę główną otrzymał stół oddziału ZP Podczerwone – Koniówka za tradycyjność potraw, wystrój i scenagrofię.Wyróżniona została zupa z gęsiej krwi „Cyrnina z gęsi”. Nagrodę specjalną komisja przyznała Podszklu. Pozostałe stoły regionalne ze Starego Bystrego, Piekielnika, Chochołowa, Miętustwa, Pieniążkowic, Odrowąża, Cichego, Ratułowa, Załucznego, Czarnego Dunajca, Działu i Wróblówki otrzymały wyróżnienia. Po konkursie wszyscy obecni mogli skosztować tych wyśmienitych tradycjnych potraw.

W tym roku na konkursie zaprzęgów konnych zaprezentowała się rekordowa ilość uczestników prowadzona przez jeźdźców w regionalnych strojach.

Część oficjalną Hołdymasu otworzył gospodarz Gminy Czarny Dunajec - Wójt Józef Babicz w towarzystwie Stanisławy Pilch – Skarbnika Gminy, Jana Hamerskiego – Senatora RP, Krzysztofa Fabera – Starosty Nowotarskiego, Stanisława Gonciarczyka – Przewodniczącego Rady Gminy Czarny Dunajec i Ryszarda Kołodziejczyka – przedstawiciela Referatu Ochrony Środowiska, Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa w Urzędzie Gminy Czarny Dunajec..

- Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika, to radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Cieszymy się z tego wspólnie, bo ten zwyczaj jest jedną z piękniejszych naszych tradycji. Dziękuję za piękne, misternie wykonane wieńce dożynkowe, w których kryje się nie tylko radość zakończonych żniw, ale też mozolna praca. Dziękuję delegacjom za upieczenie okazałych bochenków chleba, które są najważniejszym symbolem naszych dożynek. Świętujemy dożynki, by w ten sposób wyrazić szacunek i wdzięczność ludziom gorącego trudu, szacunek dla ich pracy. Dlatego cieszymy się osiągnięciami naszych rolników, którzy reprezentują gminę, sięgają po laury w licznych konkursach – mówił wójt Gminy Czarny Dunajec Józef Babicz podczas powiatania, życząc dodatkowo dobrej zabawy w tym dniu.

Tegorocznym motywem przewodnim Hołdymasu było hasło "Ochotnicza Straż Pożarna wczoraj i dziś w naszej gminie", które towarzyszyło wystawie zabytkowych i współczesnych wozów strażackich, przygotowanej przez jednostki OSP z terenu gminy. Wystawę urozmaicili funkcjonariusze Policji Powiatowej z Nowego Targu pokazem sprzętu używanego w ich pracy.

Hołdymasowe występy na scenie plenerowej rozpoczęła Orkiestra Dęta OSP Czarny Dunajec, następnie zaprezentowali się członkowie gminnego zespołu regionalnego „Watra”. Ponadto odbyły się występy zespołów Tabor Dance Ensemble, prezentującego tańce i muzykę Karpat, „Bystry Potok” z Kacwina.
O dobry humor wszystkich obecnych zadbał znany i lubiany góralski kabaret „Truteń”.
W trakcie Hołdymasu odbyły się także pokazy kultury Słowian – Grupa Gniewąd i mody wieczorowej – wypożyczalnia sukien „Anna” z Czarnego Dunajca.

Gminne Dożynki charakteryzuje zabawa, dlatego w trakcie przeprowadzone zostały różne konkursy dla dzieci i dorosłych, które na każdym festynie cieszą się wielkim zainteresowaniem.
Podczas Hołdymasu, co roku nie brakuje koncertów. Tak też było w minioną niedzielę. Jako pierwszy wystąpił zespół „Rudel Band” (finaliści wojewódzkich „Talentów Małopolski 2016", a wieczorem czarnodunajeckiej publiczności zaprezentowały się  gwiazdy wieczoru: Hanka Rybka z utworami inspirowanymi folklorem z różnych stron Polski oraz zespół „Sokół Orkestar” pulsujący bałkańską energią.

Sztuczne ognie i zabawa taneczna to nieodzowny element gminnych dożynek. Wszyscy obecni bawili się do późnych godzin nocnych przy muzyce prezentowanej przez DJ-a Marka.

Organizatorzy Hołdymasu - Wójt Gminy Czarny Dunajec, Rada Gminy Czarny Dunajec, Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec, Gminny Zarząd OSP składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia imprezy: sołectwom, jednostkom OSP, Oddziałom Związku Podhalan, właścicielom zaprzęgów konnych, wszystkim przybyłym gościom i uczestnikom Hołdymasu oraz sponsorom.

Gminne Dożynki w Czarnym Dunajcu wsparli:
- Rada Sołecka w Czarnym Dunajcu
- Prace Ziemne Maszynami Budowlanymi, Andrzej Kiernia, Ratułów
- Piekarnio-Cukiernia–Delikatesy, Ryszard Steskal, Jabłonka
- Sklep Sportowy „PANAX”, ul. Tetmajera, Czarny Dunajec
- Helena i Józef Lenart, Piekarnio-Cukiernia, Piekielnik
- Firma Gardenbud Sp. z o.o, Kraków
- Firma Handlowo-Produkcyjna „JANAS”
- Zakład Stolarski Dzioboń Kazimierz i Krzysztof, Nowy Targ
- Piekarnia DOMINO – Szymon Gluc, Czarny Dunajec
- Chochołowskie Termy - Chochołów
- Hotel Bachledówka - Czerwienne
- Wiesław Guńka, Usługi Remontowo-Budowlane, Stare Bystre
- Grela Stanisław, Gospodarstwo Rybackie, Piekielnik
- Władysław Słodyczka, Restauracje Kłabuk - Czarny Dunajec / Rogoźnik
- Przychodnia dla Zwierząt, Jacek Stopka-Studencki, Czarny Dunajec
- PPHU Anna i Stanisław Biela, Stare Bystre
- FHU Instal Czech, Zakład Wod-Kan i CO, Czarny Dunajec
- Stanisław Borzęcki, Nowy Targ
- Firma Instalacyjno-Budowlana Michalik, Czarny Dunajec
- Gospodarstwo Rybackie „Podhale”, Mieczysław Kowalewski, Czarny Dunajec
- Zakład Torfowy „Bór za Lasem”, Bogusław Sroka
- Jerzy Burkiewicz, FH Burkiewicz, ul. Rynek Czarny Dunajec
- Skład Materiałów Budowlanych „Kantor”, ul. Kolejowa, Czarny Dunajec
- Barbara i Władysław Tokarscy, Firma „Gros” Czarny Dunajec
- GS Delikatesy „Centrum”, Czarny Dunajec,
- Usługi Elektryczne, Kazimierz Harbut, Czarny Dunajec
- Producent Zniczy Tadeusz Sowa, Czarny Dunajec, Kamieniec Dolny
- Kantor Wymiany Walut „U Bobka” - Helena i Stanisław Bobek, ul. Rynek, Czarny Dunajec
- Sklep Techniczno-Przemysłowy Maria Bobek, ul. Rynek, Czarny Dunajec
- Meble Kalwaryjskie, Pawlik Artur, , ul. Kolejowa (obok Biedronki), Czarny Dunajec
- Kwiaciarnia Rubella, ul.Piłsudskiego, Czarny Dunajec
- Centrum Podologiczne, Aneta Kowalczyk, ul. Sikorskiego, Nowy Targ

Zobacz w naszym sklepie:
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł
  • „Lykorz mimo włosnyj wóli”„Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...
    40 zł
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.