PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Czarny Dunajec

Wiadomości

„Góralskie Cytanie”

Środa, 3 czerwca 2015 r.
Autor: Urząd Gminy w Czarnym Dunajcu

„Góralskie Cytanie”Już po raz drugi w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi w Czarnym Dunajcu odbył się II Podhalański Konkurs Czytelniczy Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej „Góralskie Cytanie”. W konkursie udział wzięło 85 uczestników z 29 szkół z całego Podhala m.in. z Cichego, Czarnego Dunajca, Piekielnika, Starego Bystrego, Załucznego, Czerwiennego, Podczerwonego, Podszkla, Pieniążkowic, Chochołowa, Poronina, Szaflar, Maruszyny, Czarnej Góry, Obidowej, Morawczyny, Ochotnicy Górnej, Murzasichla i Nowego Targu.


Celem konkursu zorganizowanego przez Instytut Humanistyczny Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Gminny Zespół Oświatowy w Czarnym Dunajcu, Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu, Publiczne Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Czarnym Dunajcu pod honorowym patronatem Wójta Gminy Czarny Dunajec Józefa Babicza, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich Violetty Błasiak, Prezesa Związku Podhalan Andrzeja Skupnia jest kształcenie ku wartościom konstytuującym kulturowe dziedzictwo regionalne i narodowe, przeciwdziałanie procesowi zanikania więzi międzypokoleniowej oraz stereotypizacji kultury ludowej, ukształtowanie nawyków czytelniczych (kształtowanie świadomego odbiorcy literatury regionalnej), kultywacja gwary podhalańskiej, wsparcie edukacji polonistycznej ucznia szkoły podstawowej i gimnazjum w zakresie pracy z tekstem oraz czytania ze zrozumieniem.

Konkurs w Czarnym Dunajcu był etapem rejonowym, który przeprowadzony został w 4 kategoriach: klasy I – III szkół podstawowych, klasy IV – VI szkół podstawowych, gimnazja i szkoły średnie. Wszyscy uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat utworów zawartych w „Góralskiej Czytance” zebranych przez regionalistkę, wykładowcę na PPWSZ dr Annę Mlekodaj.

Uczestników konkursu oceniało 3 – osobowe jury, inne dla każdej z kategorii. W skład komisji weszli regionaliści, znawcy Podhala. Marzena Bąk - przedstawiciel nowotarskiej delegatury Kuratorium Oświaty, Wanda Szado – Kudasikowa – poetka, Anna Trebunia – Wyrostek – dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec oceniały uczniów szkół podstawowych z klas I – III, Maria Łaś – wieloletnia nauczycielka z Czarnego Dunajca, Renata Zięba – pracownik CKiP w Czarnym Dunajcu, Józef Pitoń - regionalista oceniali klasy IV – VI. Uczniowie gimnazjów  oceniani byli  przez Janinę Bentkowską z oddziału Związku Podhalan w Białym Dunajcu, Ewę Iwulską – prezes oddziału ZP z Ludźmierza i dr Annę Mlekodaj – autorkę „Góralskiej Czytanki” i wykładowczynię na Podhalańskiej Państwowej Szkole Zawodowej w Nowym Targu. Grupa najstarsza, czyli uczniowie szkół średnich oceniani byli przez Annę Słodyczkę – dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego w Czarnym Dunajcu i Krystynę Rychtarczyk – dyrektor Szkoły Podstawowej SPSK nr 2 w Starem Bystrem.

Komisja już wie, kto wygrał, ale zwycięzców dopiero poznamy na gali finałowej, która rozpocznie się 11 czerwca o godz. 10.00 w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Podczas spotkania poznamy też zwycięzców orawskiej edycji konkursu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiŚpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne  2:21 2 Krzesane  4:26 3 Janosikowe  5:44 4 Ozwodne zbojnickie  2:24 5 Duchowe  4:55 6...
    30 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.