PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zmarła Ewelina Pęksowa

Sobota, 13 czerwca 2015 r.   Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

Zmarła Ewelina PęksowaZmarła Ewelina Pęksowa. Pogrzeb w piątek 19 czerwca 2015 o godz. 15.00 w Starym Kościółku przy ul. Kościeliskiej w Zakopanem. Ś.p. Ewelina Pęksowa spocznie na cmentarzu zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Ewelina Pęksowa miała wielką osobowość, była wielką Artystką i wspaniałym człowiekiem. Urodzona 18 października 1923 w Zakopanem, córka Stanisława Zubka przez ponad czterdzieści lat wyczarowywała barwny świat postaci świętych, madonn, scen biblijnych i rodzajowych. Na swój malarski sposób komentowała rzeczywistość i historię Polski, i Podhala. Przyjmując gości z całego świata, była zawsze życzliwa i uśmiechnięta wprowadza w świat sztuki, góralszczyzny, ale także sportu. Skromna – choć jej obrazy znajdują się w wielu muzeach świata i w wielu kolekcjach prywatnych. Miała ponad pięćdziesiąt wystaw indywidualnych, m.in. w USA, Kanadzie, Australii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemczech, Szwajcarii, ZSRR, Bułgarii, na Słowacji i w Austrii. Uczestniczyła w ponad trzystu wystawach zbiorowych. Odznaczona m.in. nagrodami ministra kultury i sztuki (1983, 1998, 2001), orderem i tytułem honorowym „Zasłużony dla Kultury Narodowej” (1986), nagrodą im. Brata Alberta (1987), złotym medalem pamiątkowym NATO (1997), międzynarodowym orderem zasługi i tytułem „ekscelencja” – International Order of Merit (Cambridge – Wielka Brytania 1993). czytaj więcej


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.