PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Lipiec 2016 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Dębno Podhalańskie

Kultura

„Miłość niebiańska i miłość ziemska – renesansowe i barokowe arcydzieła” w Dębnie Podhalańskim .

Niedziela, 17 lipca 2016 r.
Autor: Piotr Kyc

„Miłość niebiańska i miłość ziemska – renesansowe i barokowe arcydzieła” w Dębnie Podhalańskim .Trwa 10.edycja Festiwalu na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Kolejny koncert tym razem pod tytułem: „Miłość niebiańska i miłość ziemska – renesansowe i barokowe arcydzieła” odbył się w kościele pw. św.Michała Archanioła ( UNESCO) w Dębnie Podhalańskim. W renesansowym i barokowym repertuarze wystąpiły dwie urocze artystki: Joanna Radziszewska (sopran) i Anna Wiktoria Swoboda (lutnia, teorba). Jeden z kolejnych koncertów odbędzie się 7 sierpnia na Harendzie w Zakopanem , w kościele pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty . Z recitalem fortepianowym „...między graniami...” wystąpi Rozalia Kierc.


Kościół w Dębnie powstał pod koniec XV wieku. Zbudowano go z drewna jodłowego i modrzewiowego bez użycia gwoździ, stromy dach pokryto gontem.
Na początku XVI wieku świątynia wzbogaciła się o ołtarz główny – malowany tryptyk, ale to nie on jest najstarszym zabytkiem świątyni. Jest nim rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego, umieszczona na belce tęczowej, stworzona pod koniec XIV wieku. Do dziś zachowała się też polichromia wykonana wkrótce po wzniesieniu świątyni za pomocą patronów, czyli specjalnych szablonów. Jest to najstarsza w całości zachowana europejska polichromia na drewnie. Pokrywa ona niemal całe wnętrze świątyni.
Unikatową wartość świątyni potwierdza wpis na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO w 2003 roku.


Więcej o "Muzyce Zaklętej w Drewnie": http://www.drewniana.malopolska.pl/?page=muzyka

Wstęp na wszystkie koncerty Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie” jest wolny!

 

 

Muzyka Zaklęta w Drewnie to cykl koncertów na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, który jest propozycją na spędzenie letnich weekendów w ciekawy sposób.

 

Od 2007 roku Małopolska Organizacja Turystyczna zaprasza Państwa na koncerty pod wspólną nazwą Muzyka Zaklęta w Drewnie. Każdego roku przez 12 kolejnych tygodni, w 4 kościołach wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO oraz wybranych obiektach na Szlaku Architektury Drewnianej odbywają się koncerty. Program wyjątkowo różnorodny, oprócz muzyki dawnej proponuje również współczesne brzmienia, a także daje możliwość obejrzenia widowisk tanecznych czy misteriów scenicznych.

 

 

 


Joanna Radziszewska w 2014 roku ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu solowego dr hab. Moniki Swarowskiej - Walawskiej.
Joanna jest laureatką Trzeciego Międzynarodowego Konkursu Muzyki Dawnej „Canticum Gaudium” 2016 w Poznaniu.
Joanna koncertuje w Polsce i poza jej granicami z wieloma zespołami muzyki dawnej takimi jak : Capella Cracoviensis, {oh!} Orkiestra Historyczna, Cappella Viridimontana, Harmonia Sacra, OCTAVA Ensemble, z Zespołem Instrumentów Historycznych „Risonanza”, z zespołem muzyki dawnej „ Parnassos” wykonując głównie dzieła z okresu baroku ale także renesansu i klasycyzmu.
Miała okazję występować pod batutą Ottavia Dantone i Accademia Bizantina, Diego Fasolisa wraz z I Barocchisti, Vincenta Dumestra z Le Poème Harmonique a także Joshuy Rifkina.
Joanna Radziszewska uczestniczyła w kursach wokalnych prowadzonych przez takich pedagogów jak: Marek Rzepka, Gillian Webster, Paul Esswood, Ryszard Karczykowski, Piotr Kusiewicz, Jagna Sokorska,Vincent Dumestr, Maria Skiba, Stefanie True.

Anna Wiktoria Swoboda - ukończyła z wyróżnieniem klasę lutni w Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem Jerzego Żaka oraz w Hochschule für Musik Trossingen (Niemcy) pod kierunkiem Rolfa Lislevanda. Szczególnym zamiłowaniem darzy muzykę solową XVII i XVIII wieku na lutnię barokową oraz muzykę kameralną z użyciem teorby i gitary barokowej. Artystka swoją grę doskonaliła, uczestnicząc wielokrotnie w kursach mistrzowskich. Współpracowała z solistami i zespołami zarówno w kraju, jak i za granicą, a także z teatrami operowymi w Stuttgarcie (Wilhelma Theater), Pforzheim i Krakowie. Artystka prowadzi klasy Lutni i Dawnych Instrumentów Szarpanych w Szkole Muzycznej II st. im. B. Rutkowskiego w Krakowie oraz w Akademii Muzycznej w Katowicach.


Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    130 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.