PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Gronków

Kultura

Diamentowy jubileusz Ojca Leona Knabita

Poniedziałek, 1 września 2014 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka Wnuk

Diamentowy jubileusz Ojca Leona KnabitaGronków, malownicza wieś na Podhalu, stała się przed sześćdziesięciu laty miejscem, w którym swą posługę kapłańską rozpoczął młody wówczas ksiądz diecezji siedleckiej. Tuż po śmierci proboszcza w Gronkowie pozostał tu i dobudował wieżę na nieukończonym jeszcze kościele. Ojciec Leon Knabit, powszechnie znany, ceniony i lubiany benedyktyn z klasztoru w Tyńcu, autor blisko 40 książek, właśnie w Gronkowie obchodził swój diamentowy jubileusz. Do kościoła ojciec Leon przyjechał zaprzęgiem konnym poprzedzonym przez prowadzących pytacy i banderię konną zorganizowaną przez Stanisława Pietrasa z Bukowiny Tatrzańskiej oraz Stanisława Polaka z Białki Tatrzańskiej.


Czcigodny Jubilat odprawiał Mszę św. dziękczynną w towarzystwie kilkunastu księży, którzy wraz z nim uczestniczą w Światowych Rekolekcjach Podhalańskich w Rzymie. Kazanie wierszem stworzonym specjalnie na tę uroczystość  wygłosił ks. Jacek Styrczula, S.D.B., z Bonn, pochodzący z Cichego Wielkiego. Ojca Leona witały  dzieci, młodzież i dorośli z Gronkowa. Wzruszające życzenia padły z ust osób, którym przed 60 laty ksiądz Knabit udzielał wówczas Pierwszej Komunii św.

W czasie Mszy św. śpiewał chór Gorce z Nowego Targu, schola "Dzieci Maryi" z Gronkowa, grali muzykanci z Gronkowa, Zębu, Bukowiny Tatrzańskiej i Suchej Hory ze Słowacji. Podczas dalszych uroczystości wystąpił zespół „Mali Gronkowianie” , zespół „Zbójniczek” z Zębu, grała muzyka braci Suvadów z Suhej Hory oraz orkiestra dęta z Gronkowa.

Licznie zgromadzeni Gronkowianie, uczestnicy Światowych Rekolekcji Podhalańskich w Rzymie oraz wielbiciele Ojca Leona Knabita składali życzenia, a Dostojny Jubilat - Ojciec Leon obdarował wszystkich swą najnowszą książeczką „O nawróceniu”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • „Lykorz mimo włosnyj wóli”„Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.