PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Jabłonka

Kultura

I Światowy Zjazd Orawian

Sobota, 21 lipca 2012 r.
Autor: AKS

fot. Jan Ciepliński19 lipca w Jabłonce rozpoczął się I Światowy Zjazd Orawian. Potrwa on do niedzieli. Pierwszego dnia odbył się orawski przemarsz spod Urzędu Gminy do kościoła w Jabłonce, gdzie Mszę św. koncelebrował ks. bp Jan Szkodoń. Następnie odbył się koncert organowy w wykonaniu Andrzeja Łuki. Kolejnym punktem programu było uroczyste otwarcie i poświęcenie Orawskiego Centrum Zdrowia w Jabłonce oraz odsłonięcie obelisku przed Urzędem Gminy upamiętniającego I Światowy Zjazd Orawian.


Odbył się także koncert orkiestr dętych. Wieczorem w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce po powitaniu gości i przemówieniach okolicznościowych zaprezentowano widowisko pt. „Co mnie tak dzierzy przy Tobie Orawo” - część I.
 
W piątek rano odbyły się warsztaty w Muzeum-Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej i w Babiogórskim Parku Narodowym w Zawoi. Następnie otwarto I Kiermasz Sztuki na Orawie. Kolejnymi punktami programu w Orawskim Centrum Kultury była konferencja „ORAWA BLIŻEJ ŚWIATA - ŚWIAT BLIŻEJ ORAWY”, orawskie posiady „Czas wspomnień” oraz koncert „Orawscy artyści dla Orawy”.
 
Cele zjazdu to: 
- Integracja Orawian, tych żyjących na Orawie i rozrzuconych po całym świecie.
- Ugruntowanie orawskiej tożsamości, opartej na głębokiej katolickiej wierze, tradycji i przywiązaniu do orawskich zwyczajów.
- Promocja Orawy jako krainy o bogatej tradycji, kulturze i historii.
- Przekonanie, że Orawa może łączyć, a nie dzielić.
- Tworzenie wizerunku Orawy jako miejsca ciekawego, pięknego, atrakcyjnego turystycznie.
- Przyciągnięcie na Orawę środowisk emigracyjnych.
- Ukazanie Orawy jako krainy pogranicza, gdzie stykało się kilka etnicznie różnych kultur, krainy tolerancyjnej, otwartej na innych, wpisującej się w ideę Unii Europejskiej „Jedności w różnorodności”.
Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.