PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Koniaków

Kultura

Jarmark Pasterski, Koncert Karpacki i pamiątkowa tablica na Ochodzitej

Piątek, 20 sierpnia 2010 r.
Autor: Marek Jurasz

fot. Marek Jurasz11 sierpnia 2010 r. trwały w Koniakowie oraz na Ochodzitej dalsze zaplanowane przedsięwzięcia związane z obchodami II Światowego Zjazdu Górali Polskich – część beskidzka. Przy Kolibie bacy Piotra Kohuta z Koniakowa odbył się się I Pasterski Jarmark.


Uczestniczyli w nim autentyczni rękodzielnicy z Polski i Czech. Największym zainteresowaniem cieszyła się grupa rzemieślników z Beskidu Niskiego. "Beskid Zielony" reprezentował tradycyjne rzemiosło Łemków i Pogórzan. Był łyżkarz z Nowicy, dziegciarz i gonciarz z Bielanki, snycerz z Gorlic. Było tradycyjne pieczywo i oczywiście wszelkiego rodzaju sery owcze. Pokazano też tradycyjne przetwórstwo wełny – można było zamówić nawet tradycyjne „nowłoki - notkoncia”. Były instrumenty Vita Kasparika, tradycyjne koronki koniakowskie, twórczość ludowa, rzeźby. W Galerii „Na szańcach” odbyła się konferencja o tematyce pasterskiej prowadzona przez Józefa Michałka, podziwiano też wyroby koniakowskich twórców. Jarmark Pasterski można było zrealizować dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, w ramach programu Owca plus.
Na Jarmarku przygrywała kapela Hucułów z Werhowyny "Huculi Mikołaja Iljuka".Wirtuozowi skrzypiec towarzyszyli: Wasyl Tymczuk i Michał Fordil grający na oryginalnych instrumentach ludowych - fujarki (sopiłka, denciłka), bęben (bubeń) oraz tradycyjna trembita. Prawdziwy popis muzyczny pokazali Huculi podczas godzinnego koncertu przy Karczmie „Kopyrtołka”.
O godzinie 17.00 wszyscy uczestnicy Jarmarku i Koncertu Karpackiego, górale i goście przeszli na szczyt Ochodzitej, gdzie odsłonięta i poświęcona została tablica pamiątkowa i głaz poświęcony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w 10 rocznicę I Światowego Zjazdu Górali Polskich, który odbył się na Ochodzitej w 2000 roku. Poświęcenia dokonali Kapelani ZP Władysław Zązel i ks. Damian Suszka. Tu na szczycie zagrała koniakowska muzyka, „Barkę” i Ojcowski dom” zaśpiewał Zespół „Koniaków”. Na koniec zapłonęła na szczycie góralska watra.

Przypomnijmy sobie Zjazd z roku 2000: http://www.grojcowianie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=103&Itemid=51

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.