PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Kultura

Nagrody za Całokształt Działalności w Zakresie Upowszechniania, Ochrony i Rozwoju Kultury w Gminie Kościelisko

Piątek, 21 maja 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka20 maja w siedzibie GOKR Kościelisko miało miejsce uroczyste wręczenie Nagród za Całokształt Działalności w Zakresie Upowszechniania, Ochrony i Rozwoju Kultury w Gminie Kościelisko. Nagrody te przyznano już po raz trzeci w historii gminy. W tym roku jej laureatami zostali Katarzyna Gruszka z Dzianisza, Józef Bukowski Tyrała z Kościeliska, Franciszek Spytek z Kościeliska, Anna Rysula z Witowa oraz Anna Stopka Faktor „Cianek” z Kościeliska.


Chcemy dziś uhonorować ludzi, którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju naszej kultury – i to kultury szeroko rozumianej, która przejawia się także pracą społeczna w wielu dziedzinach. Cztery lata temu postanowiono, że przyznawane będą nagrody w dwóch kategoriach: za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury w danym roku oraz za całokształt działalności. W tym roku zostały przyznane nagrody pięciu osobom, które całym swoim życiem przysłużyli się kulturze podhalańskiej i poprzez swoją działalność promowali Gminę Kościelisko – mówiła dyrektor GOKR Małgorzata Karpiel-Bzdyk, która przedstawiła także sylwetki nagrodzonych.

Jest to dla mnie wielki zaszczyt i przyjemność, że mogę po raz kolejny wręczać nagrody zasłużonym dla kultury w naszej gminie, tym bardziej, że znam osobiście wszystkich laureatów. Cieszę się, że komisja kultury właśnie ich wytypowała. Swoją pracą i swoim życiem zasłużyliście na to wyróżnienie – mówił wójt Bohdan Pitoń, gratulując nagrodzonym.

Nagrody wręczyli Wójt Gminy Kościelisko Bohdan Pitoń i Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu Promocji Gminy Kościelisko Zofia Leśnik. Laureatom towarzyszyli bliscy i przyjaciele. Spotkanie było więc okazją do wspólnego świętowania i posiadów przy góralskiej muzyce, a młode pokolenie przygotowało dla nagrodzonych seniorów niespodzianki w postaci krótkich występów, życzeń i gratulacji.

Nagrodzeni za Całokształt Działalności w Zakresie Upowszechniania, Ochrony i Rozwoju Kultury w Gminie Kościelisko w 2010 r.:

Katarzyna Gruszka – zamieszkała w Dzianiszu, członek Zarządu Głównego Związku Podhalan, od 1995 r. prowadziła zespół „Mali Dzianiszanie” przy szkole w Dzianiszu, organizując jego występy i wyjazdy. Przekazywała dzieciom kulturę góralską poprzez naukę tańca, śpiewu, gwary oraz tradycji regionu.

Józef Bukowski Tyrała – rolnik, muzykant, działacz społeczny, urodzony w 1933 r. w Kościelisku, zajmował się ciesielka, pracował w zakopiańskiej „Cepelii”, działał w Ochotniczej Strazy Pożarnej, był współzałożycielem zespołu góralskiego „Polaniorze”, radnym gminy, od roku 1991 piastuje funkcję sołtysa wsi Kościelisko.

Franciszek Spytek – urodzony w 1937 r. w Kościelisku, przewodnik tatrzański, ratownik i instruktor tatrzański, z zamiłowaniem fotografujący góry oraz dokumentujący ludzi, ważne wydarzenia i zabytki architektury. Szkolone przez niego psy brały udział w wielu akcjach ratowniczych, także w Himalajach.

Anna Rysula – urodzona w 1929 r. w Witowie na Płazówce. Od najmłodszych lat zajmowała się haftem. Pracowała chałupniczo w zakopiańskiej „Cepelii” jako hafciarka makat i poduszek z wełny. Szyła także góralskie bluzki, koszule i gorsety ozdabiane tradycyjnym haftem, które cieszyły się dużą popularnością.

Anna Stopka Faktor „Cianek” – urodzona w 1936 r. w Kościelisku, hafciarka, w latach 1965 – 1985 pracowała w zakopiańskiej „Cepelii”. Obecnie nadal wyszywa gorsety, bluzki, spódnice i koszule. Jej prace były prezentowane na kilku wystawach. Rodzinna tradycję przekazuje młodszym pokoleniom.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.