PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Kultura

Ikony Andrzeja Ferenczaka

Środa, 13 kwietnia 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej Kościelisko otwarta została wystawa ikon autorstwa Andrzeja Ferenczaka, znanego artysty i rzemieślnika prowadzącego w Kościelisku zakład rzeźbiarstwa w drewnie. Oprócz ikon zaprezentowane zostały także rzeźbione i malowane skrzynie jego autorstwa.


 - Jak państwo spojrzycie dokoła, wszędzie na ścianach wiszą przepiękne wizerunki świętych na ikonach, na wystawę trafiły także rzeźbione i malowane skrzynie, ale to tylko część twórczość tego artysty. Miał on już kilka czy nawet kilkanaście wystaw, ale wszystkie zbiorowe. Obecna wystawa jest pierwszą indywidualna w karierze Andrzeja Ferenczaka, z czego się bardzo cieszymy - mówiła podczas wernisażu dyrektor GOKR Kościelisko Małgorzata Karpiel Bzdyk.

 - Mam wiele książek i albumów z ikonami, przeglądam, wybieram i zaczynam malować. Nie są to kopie, chodzi mi o uzyskanie podobnego wrażenia, jest więc w tych ikonach także trochę mojej twórczości - mówił o swoich inspiracjach artysta.

Andrzej Ferenczak urodził się w Kościelisku pod Blachówką. jego ojciec pochodził z Chyżnego, a matka z Kościeliska. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem, a następnie studium nauczycielskie w Rzeszowie na kierunku rysunku i zajęć praktycznych. Pięć lat uczył w Szkole Podstawowej nr 1 w Zakopanem, później pracował w dekoratorni, a następnie w Szkole Podstawowej w Kościelisku. Od 1974 roku do chwili obecnej prowadzi zakład rzemieślniczy rzeźbiarstwa w drewnie. W roku 1980 otrzymał honorowy dyplom „mistrza rzemiosła artystycznego” przyznany przez Ministra Kultury. Otrzymał także złoty medal na Ogólnopolskiej Wystawie Rzemiosł Artystycznych w Warszawie oraz złote i srebrne medale w Krakowie w latach 70’ i 80’. 1976 r. wykonał Drogę Krzyżową do kościoła w Zwierzyńcu koło Zamościa, zbudowanego na miejscu obozu koncentracyjnego dla dzieci. W latach 80’ cała jego produkcja przeznaczana była na eksport do Niemiec, Austrii i Francji. W 1980 r. powstała m.in. szopka do kościoła w Monachium. jego prace były pokazywane na wystawach zbiorowych m.in. w Dusseldorfie i Paryżu. Brał udział w wielu targach międzynarodowych. Bardzo dużo czasu poświęca ikonom, ale także tworzy szopki, płaskorzeźby, skrzynie oraz meble wzorowane na góralskich. Jest członkiem Krajowej Komisji Egzaminacyjnej rzeźbiarstwa w drewnie.

Wystawa jest udostępniona zwiedzającym do 27 kwietnia - od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30 do 16.30 w siedzibie GOKR Kościelisko – ul. Nędzy-Kubińca 76.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.