PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Kultura

Tradycyjne granie zespołu „Trebunie-Tutki” w Kościelisku

Poniedziałek, 2 stycznia 2012 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Adam KitkowskiJak co roku, bodaj dziesiąty raz, wystąpił w Domu Ludowym w Kościelisku zespół folkowy „Trebunie-Tutki” z Białego Dunajca. Ta grupa ma swoich wielbicieli, którzy korzystają z każdej okazji, by tę znaną grupę folkową usłyszeć na żywo.


30 grudnia zespół zagrał bardzo ciekawy koncert. Krzysztof Trebunia-Tutka, lider zespołu, umiejętnie łączy dawną muzykę góralską z nowym, współczesnymi trendami muzycznymi. Publiczność doceniła zarówno „cytaty” muzyczne i literackie, np. Mazurek Chopina czy Złoty Róg z dramatu Wesele, jak też tradycyjne kolędy, śpiewane w całej Polsce, np. Chwała na wysokości. I właśnie druga część koncertu była przypomnieniem tradycji kolędowania – z gwiazdą, z turoniem. Tym razem „niespodzianką” był najmłodszy z Trebuniów – Jaś, syn Krzysztofa. Kilka utworów zaśpiewała również Hania Wyrostek, siostra lidera zespołu.

Zespół w swoim dorobku ma nagranych 30 płyt CD, liczne „specjalne” występy, jak chociażby ostatnio Legenda Tatr w Filharmonii Łódzkiej z tamtejszą orkiestrą i chórem oraz ciekawe pomysły muzyczne – czy to z muzykami reggae czy muzykami jazzowymi.

W ostatniej części koncertu usłyszeliśmy znane utwory, prezentowane w radiu czy telewizji, np. Jo Cłek Wolny. Licznie zgromadzona publiczność prosiła o bisy. Oczywiście zespół dwukrotnie tę prośbę spełnił.

Trzeba również podkreślić profesjonalizm członków zespołu oraz ciekawe, swobodne prowadzenie koncertu przez jego lidera (to się dzisiaj coraz rzadziej zdarza).

W najbliższym czasie zespół koncertuje w Toruniu (6 stycznia 2012), a w następnych dniach w Łodzi i Warszawie, by 26 stycznia znów wystąpić pod Giewontem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.