PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Kultura

Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego

Poniedziałek, 10 grudnia 2012 r.
Autor: GOKR Kościelisko

fot. GOKR Kościelisko23 listopada w Domu Ludowym w Kościelisku pary świętujące jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego, podczas spotkania zorganizowanego przez Wójta Gminy Kościelisko Bohdana Pitonia i Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Zofię Frączystą, zostały odznaczone specjalnymi medalami „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” przyznawanymi przez Prezydenta RP.


Medale zostały ustanowione przez Radę Państwa w 1960r. ustawą o orderach i odznaczeniach. Od 1992 funkcjonują w systemie odznaczeń państwowych i są nadawane przez prezydenta RP na wniosek wojewodów jako dowód uznania za zgodność pożycia małżeńskiego, za trud pracy i wielu wyrzeczeń dla dobra założonej przed pół wiekiem rodziny.

Uroczystość rozpoczęła się od występu góralskiego dziecięcego zespołu „Polany” działającego przy Zespole Szkół w Kościelisku. Następnie przystąpiono do ceremonii dekoracji. W tym roku uhonorowano 25 par z terenu Kościeliska, Dzianisza i Witowa. W imieniu prezydenta aktu dekoracji dokonał Bohdan Pitoń, wójt gminy Kościelisko przy udziale przewodniczącego Rady Gminy Kościelisko Romana Krupy.

Dwie pary otrzymały medale wcześniej, gdyż z powodów osobistych nie mogły uczestniczyć w  piątkowej uroczystości. W roku bieżącym uhonorowano pary, które złote gody obchodziły w roku ubiegłym i przed dwoma laty.
Ceremonia zakończyła się tradycyjnym odśpiewaniem „Sto lat” oraz symbolicznym toastem wzniesionym za zdrowie jubilatów, a następnie miały miejsce wspólne posiady przy muzyce góralskiej.

Już nie możemy doczekać się przyszłego roku, kiedy to podczas podobnej  uroczystości 35 par z terenu naszej gminy będzie obchodzić to wyjątkowe dla nich święto.

Lista Jubilatów odznaczonych „Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”:
Anna i Lech Bafia; Janina i Zdzisław Bentkowscy; Janina i Andrzej Blaszyńscy;  Marianna i Jan Bobak; Maria i Leopold Długopolscy; Anna i Tomasz Długopolscy; Maria i Andrzej Gromscy; Agnieszka i Jan Gruszka; Stefania i Jan Hornik; Aniela i Stanisław Jasionek; Zofia i Kazimierz Klejka; Janina i Stanisław Mateja; Czesława i Ignacy Miksa; Bronisława i Franciszek Pabin; Aleksandra i Stefan Pabin; Ludwina i Marian Para; Władysława i Bolesław Pyziak; Aniela i Franciszek Słodyczka; Stanisława i Edward  Stokłosa; Helena i Józef Stopka; Krystyna I Stanisław Szczepaniak; Janina i Wincenty Szewczyk; Maria i Andrzej Toczek; Genowefa i Stanisław Zaryccy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.