PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Kultura

Odkrywanie historii Kościeliska

Poniedziałek, 17 grudnia 2012 r.
Autor: Piotr Kyc

fot. Piotr KycKościelisko to miejsce wyjątkowe. Bogate tradycją, położeniem i uzdolnionymi ludźmi. Kościelisko teraz, to dla mieszkańca naszego kraju ekskluzywna miejscowość pod Tatrami, gdzie zachowało się jeszcze coś z atmosfery „ustronia dzikiej natury” zachęcającej do spędzenia wolnych chwil z dala od zgiełku, a nawet do okresowego tam zamieszkania. Miejscowość oprócz szeregu walorów doczesnych ma też ciekawą historię. I to o niej 15 grudnia w Domu Ludowym w Kościelisku opowiadał Mieczysław Jasiński, promując swoją książkę „Kościelisko. Zarys rozwoju miejscowości do roku 1918”.


Jest to przede wszystkim praca historyczna. Napisana rzetelnie, w oparciu o archiwa prywatne i państwowe, ozdobiona wieloma unikalnymi fotografiami. W aneksie zamieszczono ciekawe tabele urzędowe, a nawet Rozporządzenia ostatniej woli (testamenty) mieszkańców dawnego Kościeliska. Poza tym, jest to kawałek dobrej literatury faktu, gdzie do czytelnika przemawia dokument przytaczany w oryginalnym brzmieniu.
 
Książka Mieczysław Jasińskiego sięgając do historycznych „korzeni” osiedla oferuje szerszej społeczności nie tylko rzetelną wiedzę, ale umożliwia jej pełniejszą identyfikację z tym niezwykłym miejscem. Albowiem wiedza – szczególnie historyczna - o miejscu, w którym mieszkamy, czy przebywamy tylko chwilowo, turystycznie działa jak magnes. Przywiązujemy się, powracamy. Nabieramy szacunku.

Tę cenną publikację można polecić nie tylko rdzennym mieszkańcom „Polan”, ale wszystkim wczasowiczom oraz tym, którzy pobudowali tutaj liczne wille i apartamenty.
 
Autor dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania książki, wspomniał śp. Marię Bętkowską, która zachęcała go do zajęcia się historią Kościeliska.

Napisanie i wydanie publikacji nie byłoby możliwe bez wsparcia szeregu osób i instytucji, wśród których znajdują się między innymi: Andrzej Gąsienica Walczak senior i Andrzej Gąsienica Walczak junior, Anna Nędza Kubiniec, ks. Proboszcz Jacek Mola, samorząd Gminy Kościelisko, Zarząd Oddziału Związku Podhalan w Kościelisku, Bohdan Pitoń, Józef Bukowski Tyrała, Stanisław Bukowski – Tyrała, Helena Karpiel, Józef Pitoń, Helena Łacek, Józefa Stopka, Mateusz Nędza Kubiniec, pracownicy Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Archiwum Państwowego w Krakowie i Spytkowicach, Piotr Bąk Lesław Dall, Ewa i Krzysztof Szczerbowie. 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiŚpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne  2:21 2 Krzesane  4:26 3 Janosikowe  5:44 4 Ozwodne zbojnickie  2:24 5 Duchowe  4:55 6...
    30 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.