PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Kultura

Patronat medialny WATRA

Witraże Władysława Trebuni-Tutki na fotografiach Jerzego Z. Kosiuczenko

Czwartek, 3 stycznia 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka28 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej Kościelisko odbył się wernisaż wystawy "Pejzaż szkłem malowany. Witraże Władysława Trebuni-Tutki na fotografiach Jerzego Z. Kosiuczenko", poświęconej pamięci zmarłego niedawno artysty Władysława Trebuni-Tutki.


- Na obecnej wystawie znajdują się fotografie witraży, głownie z kościoła najświętszego Serca Pana Jezusa w Bukowinie Tatrzańskiej oraz kilka wybranych witraży z kościoła Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Skrzypnem, a także z kościoła ojców Salwatorianów w Zakopanem. Jest to już dziesiąta wystawa fotografii Jerzego Kosiuczenki, a aż pięć z nich odbyło się w Kościelisku – mówiła otwierając wystawę dyrektor GOKR-u Małgorzata Karpiel-Bzdyk.

Postać Władysława Trebuni-Tutki przybliżył prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Zakopane Jerzy „Juras” Gruszczyński. - Władysław Trebunia-Tutka chciał być postrzegany przede wszystkim jako artysta plastyk. Pytany o jego preferencje artystyczne, mówił – na pewno malarstwo, ale także tkanina i witraż. Muzyka była jego ubocznym zainteresowaniem – powiedział.

Autor wystawy przyjaźnił się z Władysławem Trebunią-Tutką, stąd zainteresowanie jego twórczością i zauroczenie witrażami, które tak wspaniale przedstawił na swoich fotografiach, zwracając uwagę także na wiele pięknych detali. 

- Jeśli chodzi o moje relacje z Władysławem, to najpierw była to znajomość, potem przyjaźń. Mogliśmy wzajemnie dzielić się ty, co mieliśmy najlepsze, obrazami i fotografią. Dokumentowałem jego twórczość, fotografując jego prace, ale także chwile, w których tworzył - opowiadał Jerzy Z. Kosiuczenko.

W wernisażu wzieła udział rodzina śp. Władysława Trebuni-Tutki, wójt Kościeliska Bohdan Pitoń oraz znajomi i przycjaciele autora prezentowanych fotografii.

Wystawę w siedzibie GOKR Kościelisko mozna oglądać do 31 stycznia w godz. 9.00-17.00.


Jerzy Z. Kosiuczenko od wielu lat z zamiłowaniem fotografuje mieszkańców Ziem Górskich oraz muzyków folkowych i etnicznych. W jego zbiorach znajdują się fotografie z podróży po Podhalu, Tyrolu, Sycylii i Portugalii, a także fotografie muzyków wykonane w czasie Festiwali Nowa Tradycja w Warszawie i Festiwali Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Zajmuje się również fotografowaniem oblicza Madonn pochodzących z różnych części Europy. Współpracuje z serwisem informacyjnym Watra. Jego foto-relacje dokumentują życie górali na Podhalu

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.