PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Kultura

Patronat medialny WATRA

Witraże Władysława Trebuni-Tutki na fotografiach Jerzego Z. Kosiuczenko

Czwartek, 3 stycznia 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka28 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej Kościelisko odbył się wernisaż wystawy "Pejzaż szkłem malowany. Witraże Władysława Trebuni-Tutki na fotografiach Jerzego Z. Kosiuczenko", poświęconej pamięci zmarłego niedawno artysty Władysława Trebuni-Tutki.


- Na obecnej wystawie znajdują się fotografie witraży, głownie z kościoła najświętszego Serca Pana Jezusa w Bukowinie Tatrzańskiej oraz kilka wybranych witraży z kościoła Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Skrzypnem, a także z kościoła ojców Salwatorianów w Zakopanem. Jest to już dziesiąta wystawa fotografii Jerzego Kosiuczenki, a aż pięć z nich odbyło się w Kościelisku – mówiła otwierając wystawę dyrektor GOKR-u Małgorzata Karpiel-Bzdyk.

Postać Władysława Trebuni-Tutki przybliżył prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Zakopane Jerzy „Juras” Gruszczyński. - Władysław Trebunia-Tutka chciał być postrzegany przede wszystkim jako artysta plastyk. Pytany o jego preferencje artystyczne, mówił – na pewno malarstwo, ale także tkanina i witraż. Muzyka była jego ubocznym zainteresowaniem – powiedział.

Autor wystawy przyjaźnił się z Władysławem Trebunią-Tutką, stąd zainteresowanie jego twórczością i zauroczenie witrażami, które tak wspaniale przedstawił na swoich fotografiach, zwracając uwagę także na wiele pięknych detali. 

- Jeśli chodzi o moje relacje z Władysławem, to najpierw była to znajomość, potem przyjaźń. Mogliśmy wzajemnie dzielić się ty, co mieliśmy najlepsze, obrazami i fotografią. Dokumentowałem jego twórczość, fotografując jego prace, ale także chwile, w których tworzył - opowiadał Jerzy Z. Kosiuczenko.

W wernisażu wzieła udział rodzina śp. Władysława Trebuni-Tutki, wójt Kościeliska Bohdan Pitoń oraz znajomi i przycjaciele autora prezentowanych fotografii.

Wystawę w siedzibie GOKR Kościelisko mozna oglądać do 31 stycznia w godz. 9.00-17.00.


Jerzy Z. Kosiuczenko od wielu lat z zamiłowaniem fotografuje mieszkańców Ziem Górskich oraz muzyków folkowych i etnicznych. W jego zbiorach znajdują się fotografie z podróży po Podhalu, Tyrolu, Sycylii i Portugalii, a także fotografie muzyków wykonane w czasie Festiwali Nowa Tradycja w Warszawie i Festiwali Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Zajmuje się również fotografowaniem oblicza Madonn pochodzących z różnych części Europy. Współpracuje z serwisem informacyjnym Watra. Jego foto-relacje dokumentują życie górali na Podhalu

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.