PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Kościelisko

Kultura

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Szkolnego Zespołu Pieśni i Tańca "Polany”

Piątek, 24 października 2014 r.
Autor: Mateusz Nędza Kubiniec

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Szkolnego Zespołu Pieśni i Tańca "Polany”Szkolny Zespół Pieśni i Tańca "Polany” im. Stanisława Nędzy – Kubińca z Kościeliska uhonorowany został prestiżową nagrodą okolicznościową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O nagrodę wnioskował Sołtys Kościeliska, Mateusz Nędza-Kubiniec. Szkolny Zespół Pieśni i Tańca "Polany” im. Stanisława Nędzy – Kubińca z Kościeliska może poszczycić się długą i bogatą historią, gdyż istnieje nieprzerwanie od 1947r. Przez prawie 70 lat istnienia reprezentuje Kościelisko i Skalne Podhale na licznych festiwalach i konkursach krajowych między innymi w Zakopanem, Nowym Targu, Rabce Zdrój, Nowym Sączu oraz zagranicznych w Niemczech, krajach byłej Jugosławii, Czechach, Słowacji , Hiszpanii i innych.


Zatem "Polany” są nieocenionym ambasadorem Podhalańskiej Ziemi. Występy zespołu uświetniają różne ważne wydarzenia o randze krajowej i międzynarodowej np.:  dwukrotne uczestnictwo w programie artystycznym na otwarcie Zimowych Uniwersjad w latach 1993 i 2001r.

Publiczność zachwycają swoją żywiołowością, temperamentem, urodą tańca, kunsztem śpiewu. Na bogaty repertuar tego zespołu składają się nie tylko góralskie tańce i śpiewki, ale i opracowane scenicznie w widowiskowej formie przedstawione zwyczaje i obrzędy związane z tradycyjnymi zajęciami górali, wszystkimi świętami w roku. W ciągu prawie 70-letniej działalności zespół opracował ponad 50 programów, do których choreografię również samodzielnie opracowywał.

Kadra kierownicza i instruktorska zespołu dba o zachowanie tradycji, dlatego regularnie przedstawiają zanikające stare zwyczaje i obrzędy takie jak np.: młócka, sianokosy, corocznie jasełka w oprawie regionalnej,  biorą czynny udział w kolędowaniu, przygotowują sztuki teatralne, gatki, przypominają dawne zanikające już dziecięce zabawy.

Członkowie zespołu biorą aktywny udział w życiu społecznym mieszkańców Kościeliska i regionu.

Uświetniają również uroczystości kościelne, patriotyczne śpiewem i strojem.

Kościelisko słynie na Podhalu, jako kolebka góralskiego tańca, śpiewu, muzyki, czystego folkloru. Dawniej tańczyło się gdzie popadnie – w szopie, w stodole na boisku, przy krowach, na polanie, w lesie na pniu. Ludzie śpiewali niemalże przy każdym spotkaniu i posługiwali się wyłącznie gwarą.

Dzisiaj codzienne życie się zmieniło, tylko w nielicznych domach dzieci mówią gwarą, śpiewają i tańczą. Na szczęście kierownicy i instruktorzy zespołu ,,Polany” już dawno dostrzegli te zmiany i dzięki ich zaangażowaniu dzieci i młodzież uczy się czystego folkloru jako ongiś bywało.

Młodzi Kościeliszczanie – ,,Polaniorze” śpiewają i tańczą dla ucieszenia serca i oczu, na zadziwienie świata.

Kierowników i instruktorów zespołu cechuje dbałość o szczegóły jak to miało miejsce również w latach ubiegłych. Wymagają od swoich podopiecznych tradycyjnego stroju i odpowiedniego wyglądu. Członkowie zespołu występują zawsze w tradycyjnych regionalnych strojach.

Dekoracje i rekwizyty podczas występów przygotowane są z należytą drobiazgowością.

Dbałość o zewnętrzną oprawę wpływa na bardzo dobry wizerunek całego zespołu.

Dzięki profesjonalnej kadrze instruktorskiej zespół prezentuje zróżnicowany repertuar.

Specjalnie dla zespołu ,,Polany” pisane są nowe teksty przyśpiewek, scenariusze przedstawień, sztuk, obrzędów a zespół wspierany jest przez byłych członków, którzy służą pomocą i radą gdyż świetnie pamiętają jak to drzewiej bywało.

Zespół może poszczycić się tym, że od początku istnienia posiada instruktora gry na skrzypcach i instrumentach pasterskich, dzięki czemu przyczynił się do popularyzacji góralskiej muzyki i wychowania wielu świetnych muzykantów.

Zespół "Polany” przyczynił się również do popularyzacji poezji gwarowej, gdyż już w 1977r. zorganizował po raz pierwszy Konkurs Recytatorski im. Stanisława Nędzy – Kubińca.

Zespół "Polany” zdobył wiele nagród i wyróżnień.

Również indywidualnie członkowie zespołu co rocznie odnoszą liczne sukcesy w śpiewie, tańcu, gwarowych konkursach recytatorskich i gawędziarskich.

Zespół : „Polany” odgrywa znaczącą rolę w upowszechnianiu kultury ludowej i jest wizytówką wsi Kościelisko. Chociaż jest to zespół amatorski to urzekł już wielu odbiorców.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.