PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Kultura

Wystawa obrazów Zofii Majerczyk Owczarek

Czwartek, 8 stycznia 2015 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

Wystawa obrazów Zofii Majerczyk OwczarekWystawa obrazów na szkle malowanych Zofii Majerczyk Owczarek GOKR Kościelisko. W dniu 2 stycznia 2015 roku w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej Kościelisko odbył się wernisaż wystawy obrazów na szkle malowanych Zofii Majerczyk - Owczarek. Wystawa będzie do 31 stycznia 2015 roku od poniedziałku do piątku w godz. 8:30 – 16:30 w siedzibie GOKR Kościelisko przy ul. Nędzy – Kubińca 76.


ofia Majerczyk – Owczarek od najmłodszych lat śpiewała i tańczyła w góralskich zespołach dziecięcych. W roku 1972 wstąpiła do zespołu regionalnego im. Bartusia Obrochty, gdzie w 1993 objęła kierownictwo artystyczne. Od lutego 1995r. została kierownikiem tegoż zespołu. Od 1973r. należy do Związku Podhalan, czynnie pracując w Zarządach: Ogniska Zakopane (w latach 1987 - 1992 pełni funkcję wice prezesa, natomiast od 1995 do 1999 roku jest prezesem), Oddziału Tatrzańskiego jako członek Prezydium oraz w latach 1999 - 2002 pełniła funkcję pierwszego, jako kobieta, w historii Zakopanego Prezesa Reaktywowanego Oddziału Zakopane Związku Podhalan. Jest współorganizatorem spotkań kapel "Muzyka Karpat", "Zoduski Muzykanckie" oraz "Dudaskie Ostatki".

Od 1979r. zajmuje się również haftem i szyciem stroi regionalnych Podhala, które zaprezentowała na 22 wystawach zbiorowych oraz 9 indywidualnych. Brała udział w wystawie promocyjnej, kiermaszach oraz konkursach. Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych została przyjęta w 1986r., a od 1991 prowadzi program radiowy "Z hól i dziedzin" Związku Podhalan w lokalnym Radiu "Alex" w Zakopanem. Równocześnie współpracując z innym rozgłośniami w Polsce jak: radio Merkury, Alfa, Puls itd. oraz rozgłośniami w Chicago przekazując informacje kulturalne z Podhala. Udzielała wywiadów do radia Kraków, Zachód, Plus, radia lokalnego Tatra w Popradzie na Słowacji a także do prasy jak: Tygodnik Podhalański, Nasze Strony, Sycyna itd. Wzięła udział w filmach: "Ród Gąsieniców" wg książki Józefa Kapeniaka i "Harnasiach" Karola Szymanowskiego. Udzieliła parokrotnych wywiadów do telewizji Kraków. Równocześnie w/w telewizja nakręciła trzykrotnie program o twórczości i działalności Zofii Majerczyk Owczarek. Również zostały nakręcone programy świąteczne jak: "Wigilia u rodziny Majerczyków" - telewizja Kraków i "Tradycje Świąt Wielkanocnych na Podhalu" przez telewizję Puls z Warszawy.

W 1992r. założyła i przez trzy lata prowadziła dziecięcy zespół regionalny "Zawaterniok" przy Szkole Podstawowej nr 5 w Zakopanem, w klasach specjalnych. W latach 1996 do 1998 pracowała w Polsko- Słowackiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Trans granicznej, w grupie roboczej ds. kultury, edukacji i wymiany młodzieży. Od 1998r była radną pierwszej kadencji Powiatu Tatrzańskiego. W 1998r zadebiutowała swoimi wierszami na "Święcie poezji ludowej "w Rabie Wyżnej. Pierwsze wiersze ukazały się w "Furcydle" w gazetce wydawanej z okazji święta poezji. Napisała artykuł o roli jaką odgrywa Związek Podhalan dla mieszkańców Podhala do pisma katolickiego "Salwatore", opowiadanie humorystyczne o żużlowcach do miesięcznika "Speedway magazyn" oraz różnego rodzaju przemówienia jak np.: na 70 lecie Związku Podhalan w Ameryce Północnej, mowa pogrzebowa, mowa ślubna i wiele adresów gratulacyjnych. Od 2000 roku maluje na szkle. W grudniu 2000 roku Zarządzeniem Rektora Politechniki Krakowskiej otrzymała powołanie do Rady Artystycznej Galerii "Stara Polana" w Zakopanem. W tymże roku została wybrana wiceprezesem Stowarzyszenia Muzeum Walki i Męczeństwa "Palace" Katownia Podhala.

Niniejszy tekst i zdjęcia powstały przed dniem wernisażu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    35 zł
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.