PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2017 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Kościelisko

Kultura

Promocja książki Józefa Pitonia - Mój żywot marny

Poniedziałek, 16 stycznia 2017 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

Promocja książki Józefa Pitonia - Mój żywot marny28 grudnia 2016 roku w Domu Ludowym w Kościelisku – Chotarz na zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko odbyło się spotkanie autorskie z Józefem Pitoniem i promocja jego najnowszej biograficznej książki "Mój żywot marny". Spotkanie z wybitnym tancerzem, śpiewakiem, gawędziarzem, popularyzatorem folkloru góralskiego i laureatem Nagrody im. Oscara Kolberga prowadziła Małgorzata Karpiel – Bzdyk Dyrektor GOKR Kościelisko. Do napisania książki zmobilizowała autora Janina Łępa z Koszalina, która w znacznym stopniu przyczyniła się do wydania tej książki.


Józef Pitoń jest znanym, nie tylko na Podhalu, niezwykłym gawędziarzem, pisarzem, choreografem i reżyserem sztuk teatralnych: Piekielnica i Klimek Bachleda wystawionych także w Warszawie. Jest również przewodnikiem i ratownikiem górskim, kierował też zespołem regionalnym im. Klimka Bachledy w Zakopanem.

W wypełnionej Sali Domu Ludowego znakomity, pochodzący z Kościeliska gość, przedstawiony został jako autor wielu opowiadań góralskich, wydanych zarówno na kasetach - Humor góralski oraz w postaci książek prezentowanych przez wydawnictwo Miniatura. A w tym Moje bajdy, Naski Świat, Holni ludzie oraz Lecom roki.

Podczas spotkania wyświetlono film Wyprawa na Gerlach w reżyserii Macieja Stasińskiego, redaktora naczelnego Portalu Watra, mówiący o niecodziennym wejściu na Gerlach 83. letniego wówczas Józefa Pitonia, które –w doborowym towarzystwie – odbyło się 7. lipca 2015 roku. Inicjatorami wyprawy była Janina Łępa wraz z Tomkiem Michalikiem i Maćkiem Cukrem , przewodnikami z odpowiednimi uprawnieniami. W wyprawie wzięli też udział przewodnicy Górscy z Orawy Słowackiej.

Wcześniejszy wyczyn z 2012 roku - 80. letniego wówczas Józefa Pitonia - pokazany został na filmie Macieja Stasińskiego Wyprawa na Mnicha. Film ten zdobył I nagrodę w konkursie Filmów Górskich w Krakowie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.