PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Wiadomości

Zmarła Maria Bętkowska

Środa, 9 listopada 2011 r.
Autor: Maciej Stasiński

Zmarła Maria BętkowskaW środę 9 listopada 2011 r. zmarła Pani Maria Bętkowska. Msza Św. i uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 11 listopada ok. godz. 11.15 w kościele p.w. Św. Kazimierza w Kościelisku (wyprowadzenie z domu o godz. 11.00). Ś.p. Maria Bętkowska spocznie na cmentarzu parafialnym w Kościelisku. Maria Bętkowska z domu Karpiel, była znaną animatorką kultury, inżynierem budownictwa, cieślą dyplomowanym. Ur. 15 września 1951 w Kościelisku; córka Władysława i Janiny z domu Karpiel.


Mąż: Maciej Bętkowski (przewodnik tatrzański), dzieci: Władysław. Wykształcenie i praca: Szkoła Podstawowa w Kościelisku 1965, Zasadnicza Szkoła Budowlana i Technikum Budowlane w Zakopanem 1971, studia zaoczne na Politechnice Krakowskiej 1973-1978, studia w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie 1983-1986. Technik budowlany i kierownik przygotowania produkcji w Zakładach Remontowo-Budowlanych w Szopienicach 1973-1976; inspektor nadzoru budowlanego w Funduszu Wczasów Pracowniczych w Zakopanem 1978-1980, inspektor drogowy w Urzędzie Miasta Zakopane 1980-1981, sekretariat Niezależnego Samorządnego Związku Rolników Indywidualnych „Solidarność” w Zakopanem oraz sekretariat Zarządu Głównego NSZ RI „Solidarność” w Nowym Targu 1981-1982, nauczycielka religii przy parafii Miłosierdzia Bożego na Chramcówkach w Zakopanem 1982-1985, kierownik biura Zarządu Związku Podhalan w Zakopanem 1983-1999, pracownik administracyjny Oddziału Związku Podhalan w Kościelisku, a po połączeniu z Gminą Kościelisko dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej (2002-2007) 2000-2007.

Członek: Związku Podhalan od 1980 - (członek Zarządu w Kościelisku, prezes 1988-2002, była najgorętszym orędownikiem i współorganizatorem remontu kapitalnego Domu Ludowego w Kościelisku, społecznym inspektorem nadzoru i niestrudzonym bojownikiem o środki na jego wykonanie a po otwarciu w 2002 roku organizatorem wielu imprez kulturalnych); Niezależnego Samorządnego Związku Rolników Indywidualnych „Solidarność Wiejska” 1980-: aktywny udział w zakładaniu kół na terenie dawnego powiatu nowotarskiego ok. 106 kół, uczestniczka delegacji NSZ RI „S” na zaproszenie Izby Rolniczej Parlamentu Styrii 1981); Komisji Bratniej Pomocy 1986- (założycielka i organizatorka dystrybucji darów na terenie Podhala jako owoc współpracy z drukarzami z Francji: Jakubem i Andeą Kayser, założycielami fundacji Le Sourire De Marie (Uśmiech Maryi), która od 1982 roku niosła pomoc ubogim rodzinom z Podhala, wspomagała budowy i remonty licznych kościołów m.in. w Zakopanem, dzieło charytatywne fundacji rozprzestrzeniło się później na teren całej Polski i dalej na inne kraje); w latach 1987-1991 w ramach współpracy Związku Podhalan ze Związkiem Rolników Austriackich Okręgu Styria współorganizowała wymianę polsko-austriacką poprzez szkolenia dla rolników z Podhala, sprowadzanie maszyn rolniczych, nasion i organizację praktyk. W 28 kwietnia 2009 roku została wyróżniona nagrodą za całokształt działalności w zakresie upowszechniania, ochrony i rozwoju kultury w Gminie Kościelisko. Maria Bętkowska była inicjatorką Towarzystwa Seniorów im. Św. Anny w Kościelisku, które powstało w 2009.

(Źródło: Podhalanie. Słownik biograficzny)


Maria Bętkowska przez ostatnie tygodnie swojej ciężkiej choroby przebywała w domu pod bardzo troskliwą opieką Pani dr Anny Węglarz i Pani pielęgniarki Marii Folfas z Zakopiańskiego Hospicjum. Dlatego tuż przed śmiercią przekazała rodzinie prośbę, aby nie kupować na jej pogrzeb kwiatów, które są piękne lecz szybko więdną, ale aby te pieniądze przekazać na Hospicjum. Zbiórka na ten cel będzie prowadzona po pogrzebie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Korale folkowe IIIKorale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm.
    70 zł
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.