PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2017 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Kościelisko

Wiadomości

"Smaki Babiego Lata 2017".

Niedziela, 5 listopada 2017 r.
Autor: Piotr Kyc

Komisja obraduje- sekcja ziołowaKto uważanie obserwował przyrodę we wrześniu i październiku, zauważył unoszące się w powietrzu pajęczyny. Przędą je sprytne pająki. Są to statki powietrzne, na których te malutkie zwierzęta lądowe unoszą się z wiatrem i żeglują daleko i wysoko poza Podhale, poza Tatry, hen pod Warszawę, Poznań, a może i dalej na Kujawy. Żeglują ponad granicami. Równie dobrze mogą zakończyć lot w Koszycach, Preszowie, Ołomuńcu, Pradze, Monachium, Norymberdze, Lwowie czy Stryju. Mogą też odbyć całkiem krótki lot z Kościeliska na Harendę. Zadecyduje wiatr.


Unoszące się w powietrzu pajęcze nici zwykło określać się babim latem. W Polsce okres wędrówek pająków przypada na koniec września i początek października. Wtedy cieszymy się widokiem babiego lata i pięknej polskiej złotej jesieni. Jest to tak emocjonalnie wyjątkowy czas, że Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku od czterech lat organizuje na tę okoliczność konkurs nalewek domowych "Smaki Babiego Lata ". 
Pomysł przedni, albowiem koniec babiego lata, to chwila w której dojrzewają nalewki robione latem i wczesną jesienią w domowym zaciszu. Oczywiście nalewka tym lepsza im starsza, ale kto by robił nalewki po to, aby w kącie stały. Nalewki z lata najlepiej smakują kiedy świeci jesienne popołudniowe słońce, albo ma się pod zimny, listopadowy wieczór.

Sobota 4 listopada była takim jesiennym słonecznym dniem u schyłku którego z ośnieżonych Tatr spłynął na Kościelisko zimny wieczór. W powietrzu wyczuwać było obietnicę halnego, co też okazało faktem dnia następnego. w Domu Ludowym w Kościelisku zapanowały idelane warunki do przeprowadzenia konkursu w degustacji alkoholi domowej roboty.

Uczestników, sadząc po ilości butelek - było wielu. Regulaminu dopuszczał możliwość zgłoszenia nieograniczonej ilości nalewki z kategorii owocowej i ziołowej, co dla zaproszonych gości było motywacją do oczekiwania na wyniki konkursu.

W Komisji Konkursowej zasiadali znawcy, smakosze, wieloletni degustatorzy tego typu wyrobów. Były dwie sekcje: owocowa i ziołowa i dwóch Przewodniczących - od nalewek owocowych i od ziołowych.
 
Członkowie Komisji dokonali degustacji i fachowej oceny zgłoszonych do konkursu nalewek bez udziału osób trzecich, w warunkach zapewniających anonimowość poszczególnym wytwórcom nalewek. Oceniano kolor i klarowność nalewki, bukiet aromatu, oryginalność składników, harmonia – równowaga elementów: smaku, aromatu, cukru, kwasowości.
Po obradach, które trwały za zamkniętymi drzwiami prawie trzy godziny, a wymagały od członków Komisji bezstronności, hartu ducha i mocnej głowy podano do publicznej wiadomości wyniki. Przytoczmy tutaj oficjalna informację organizatora.
Kościelisko, 04.11.2017
 
KONKURS NALEWEK DOMOWYCH
SMAKI BABIEGO LATA 2017
 
4 listopada 2017r, Dom Ludowy w Kościelisku gościł sobie około 300 gości. A to za sprawą coraz bardziej popularnego, nie tylko w Gminie Kościelisko, konkursu nalewek domowych. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku.
Imprezę sfinansowano ze środków urzędu Gminy Kościelisko.
Tegoroczną edycję konkursu poprowadzili Darek Stolarz, znany z programu „Dorota Was urządzi” oraz członkini KGW kościelisko, znana mistrzyni haftu tradycyjnego, etnolożka oraz pasjonatka rodzimego folkloru- Anna Nędza- Kubiniec.
Celem konkursu jest :
- Kultywowanie tradycji przyrządzania nalewek;
- Aktywizacja i integracja społeczności lokalnej;
- Popularyzowanie wiedzy na temat produkcji nalewek.
Przedmiotem konkursu jest tradycyjna nalewka wytwarzana domowym sposobem.
Do konkursu zgłaszać można było nalewki, które nie są dostępne w komercyjnej sprzedaży, wytworzone na bazie alkoholu pochodzącego z legalnego źródła.
Uczestnikiem konkursu mogła być osoba pełnoletnia, która zapoznała się z Regulaminem konkursu, w pełni go akceptując.
Konkurs obejmował dwie kategorie :
- Nalewka owocowa
- Nalewka ziołowa
Uczestnik konkursu mógł wziąć udział w obu kategoriach dostarczając produkt o pojemności minimum 0,3 l w dowolnej z kategorii ( w jednej lub obu kategoriach), w dowolnych ilościach
Do oceny przedmiotu nalewek zostanie powołana 10-cio osobowa Komisja Konkursowa, która oceniała:
- bukiet aromatu
- kolor i klarowność nalewek
- oryginalność składników
- harmonię i równowagę elementów: smaku, aromatu, cukru , kwasowości.
 
W imprezie wzięło udział wiele Kół Gospodyń z Podhala, które reprezentowały takie miejscowości jak: Biały Dunajec, Dębno, Łąkta Górna, Ochotnica Górna, Bukowina Tatrzańska, Witów, Zborowice, Gawłowo, Wiśniowa.
 
Skład Jury:
Kategoria nalewek ziołowych:
Romuald Zabielski
Frederic Kot
Małgorzata Wnuk
Piotr Korczak
Mariusz Koperski
Kategoria nalewek owocowych:
Roman Ratułowski
Rafał Gratkowski
Anita Bafia
Robert Żuber
Halina Urbaś
Zofia Grabska
Ocenie poddano 34 nalewek w kategorii nalewek ziołowych oraz 77 nalewek w kategorii nalewek owocowych, łącznie 111 nalewek.
Nagrody w kategorii nalewek ziołowych:
I Miejsce- p. Renata Mazurkiewicz z Zakopanego, za nalewkę z sosny.
II Miejsce- p. Maria Czajka, KGW Ochotnica Górna, za nalewkę z kwiatu czarnego bzu
III Miejsce- p. Halina Urbaś, KGW Kościelisko, za nalewkę z kaliny
 
Wyróżnienie- p. Renata Mazurkiewicz z Zakopanego, za nalewkę z kwiatu róży
Wyróżnienie- p. tomasz Mazurkiewicz z Zakopanego, za nalewkę z orzecha
Wyróżnienie- p. Anna Groń, KGW Ochotnica Górna, za nalewkę z tarniny
Wyróżnienie- p. Janina Król, KGW Ochotnica Górna, za nalewkę z płatków róży
 
Nagrody w kategorii nalewek owocowych:
I Miejsce- p. Urszula Cholewa, KGW Gawłowo, za nalewkę z czarnego bzu
II Miejsce- p. Katarzyna Stanowska, KGW Kościelisko, za nalewkę z cytryny
III Miejsce- p. Bartek Słodyczka, Kościelisko, za nalewkę z wiśni, porzeczki i truskawki
 
Wyróżnienie- p. Janusz Starzec, Kraków, za nalewkę z maliny i czarnej porzeczki
Wyróżnienie- p. Zofia Grabska, KGW Łąkta Górna, nalewka z malin
Wyróżnienie- p. Anna Burida, KGW Bukowina Tatrzańska, za nalewkę z pigwy
 
Wśród uczestników konkursu, którym nie udało się wygrać, wylosowano wiele atrakcyjnych nagród w ramach Losu Szczęścia.
Swoją nagrodę przyznało także Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki w Gminie Kościelisko.
Atrakcją wieczoru były nie tylko nalewki, ale także występ kabaretu KGW Kościelisko „Do dna”, w reżyserii p. Jagody Jabłońskiej.
Przygrywała także kapela góralska.
Dużym uznaniem wśród publiczności cieszył się występ zespołu BBK-czyli Beata "Beti" Bełtowska, której towarzyszyła Katarzyna Kwaśny oraz akompaniował Błażej Knopek.
Opracowała:
Anna Broczkowska
Sekretarz KGW Kościelisko
 
Gratulujemy zwycięzcom , uczestnikom i organizatorom konkursu.
 
Dzięki konkursowi nalewek w Kościelisku koniec babiego lata nie tylko zachwycał jesiennym słoneczną pogodą i chłodnym wieczorem z Tatrami w tle, ale i wybornym smakiem domowych nalewek, który w niedzielony poranek jest już tylko tylko wspomnieniem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Spinka góralska IXSpinka góralska IXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.