PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Zaproszenia

Promocja albumu „Strój górali podhalańskich”

Niedziela, 18 grudnia 2011 r.
Autor: AKS

Promocja albumu „Strój górali podhalańskich”„Strój górali podhalańskich” autorstwa dr Stanisławy Trebuni-Staszel to czwarty album z serii „Stroje ludowe w Karpatach Polskich”, wydany przez Fundację Braci Golec oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Promocja najnowszego albumu z fotografiami autorstwa Jacka Kubieny, odbędzie się 18 grudnia, o godz.17:00 w Domu Ludowym w Kościelisku, przy ul. Chotarz 453.


Program artystyczny zapowiada się bardzo interesująco, swój udział zapowiedzieli również bracia Paweł i Łukasz Golec.

Organizatorami wydarzenia są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja Braci Golec, Biuro Promocji Zakopanego, Związek Podhalan Oddział Kościelisko.


Ej syćkie piykne stroje, nopiykniejse moje…”

„Strój górali podhalańskich” - autorstwa dr Stanisławy Trebuni Staszel to czwarty album z serii „Stroje Ludowe w Karpatach Polskich” wydany przez Fundację Braci Golec oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na 260 stronach znajdą Państwo, nie tylko współczesne fotografie autorstwa Jacka Kubieny, czy doskonały tekst autorki, ale także niepublikowane zbiory archiwalne m.in.: uważany za jeden z najlepszych obrazów Wojciecha Gersona "Odpoczynek w szałasie tatrzańskim" z 1862 roku, czy rysunek Ignatza Gärtlera Blumenfelda z początku XIX w. przedstawiający biesiadujących w Tatrach zbójników pochodzących z Podhala, Spisza i Orawy.

Uciechą niewypowiedzianą i zadowoleniem jest wielkim widzieć Górali czysto, schludnie ubranych, ciągnących długim szeregiem do kościołów”. Tym ciekawym cytatem utworzonym z wypowiedzi Ludwika Kamińskiego sprzed prawie 200 laty autorka rozpoczyna pasjonującą opowieść o stroju podhalańskim. Z wyjątkową lekkością prowadzi nas przez meandry historii i barwne tło rozwoju stroju. Jest to przede wszystkim opowieść o funkcjach i ogromnym znaczeniu stroju dla góralskiej tożsamości na Skalnym Podhalu. To niezwykle interesująca podróż i próba uchwycenia góralskiej natury.

W prawie dwuletnią pracę nad albumem zaangażowani byli etnografowie, lokalni działacze, instytucje kultury, zespoły regionalne, twórcy ludowi. Korzystaliśmy z bogatych zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, czy Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wiele podhalańskich rodzin udostępniło nam stare fotografie, elementy stroju. Przez ten czas powstało blisko 5 tyś zdjęć. Album opracowany został w bardzo ciekawy i nowoczesny sposób. Dwujęzyczna forma pozwala dotrzeć z treścią do szerszego grona czytelników, a dołączony film, na którym znalazły się niewykorzystane materiały jest doskonałym uzupełnieniem tradycyjnego albumu.

Kilka słów o serii „Stroje ludowe w Karpatach polskich”

Stroje ludowe w Karpatach Polskich” to kompleksowy projekt edukacyjno-badawczy realizowany przez Fundację Braci Golec od 2007 roku. Do tej pory wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Centrum Kultury oraz Urzędem Marszałkowskim woj. Śląskiego wydaliśmy: „Mieszczański strój żywiecki”, „Strój górali śląskich”, „Strój górali żywieckich”. W ramach serii planujemy wydanie IX tomów, które swym zasięgiem obejmą następujące regiony: cieszyński, spiski, orawski, babiogórski, sądecki i pieniński. Będzie to najobszerniejsza publikacja dotycząca stroju ludowego, jaka ukazała się do tej pory w Polsce. Główną ideą towarzyszącą projektowi jest potrzeba zachowania i pokazania istniejących i często rozproszonych zbiorów, archiwów, fotografii, potrzeba zwrócenia uwagi odbiorców z danego regionu na współczesną rolę i funkcję ciągle żywego stroju ludowego, a także utrwalenie jego piękna, różnorodności form i fasonów.

Album w sprzedaży od grudnia br.

Źródło: Fundacja Braci Golec

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    120 zł
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.