PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Zaproszenia

Promocja albumu „Strój górali podhalańskich”

Niedziela, 18 grudnia 2011 r.
Autor: AKS

Promocja albumu „Strój górali podhalańskich”„Strój górali podhalańskich” autorstwa dr Stanisławy Trebuni-Staszel to czwarty album z serii „Stroje ludowe w Karpatach Polskich”, wydany przez Fundację Braci Golec oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Promocja najnowszego albumu z fotografiami autorstwa Jacka Kubieny, odbędzie się 18 grudnia, o godz.17:00 w Domu Ludowym w Kościelisku, przy ul. Chotarz 453.


Program artystyczny zapowiada się bardzo interesująco, swój udział zapowiedzieli również bracia Paweł i Łukasz Golec.

Organizatorami wydarzenia są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja Braci Golec, Biuro Promocji Zakopanego, Związek Podhalan Oddział Kościelisko.


Ej syćkie piykne stroje, nopiykniejse moje…”

„Strój górali podhalańskich” - autorstwa dr Stanisławy Trebuni Staszel to czwarty album z serii „Stroje Ludowe w Karpatach Polskich” wydany przez Fundację Braci Golec oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na 260 stronach znajdą Państwo, nie tylko współczesne fotografie autorstwa Jacka Kubieny, czy doskonały tekst autorki, ale także niepublikowane zbiory archiwalne m.in.: uważany za jeden z najlepszych obrazów Wojciecha Gersona "Odpoczynek w szałasie tatrzańskim" z 1862 roku, czy rysunek Ignatza Gärtlera Blumenfelda z początku XIX w. przedstawiający biesiadujących w Tatrach zbójników pochodzących z Podhala, Spisza i Orawy.

Uciechą niewypowiedzianą i zadowoleniem jest wielkim widzieć Górali czysto, schludnie ubranych, ciągnących długim szeregiem do kościołów”. Tym ciekawym cytatem utworzonym z wypowiedzi Ludwika Kamińskiego sprzed prawie 200 laty autorka rozpoczyna pasjonującą opowieść o stroju podhalańskim. Z wyjątkową lekkością prowadzi nas przez meandry historii i barwne tło rozwoju stroju. Jest to przede wszystkim opowieść o funkcjach i ogromnym znaczeniu stroju dla góralskiej tożsamości na Skalnym Podhalu. To niezwykle interesująca podróż i próba uchwycenia góralskiej natury.

W prawie dwuletnią pracę nad albumem zaangażowani byli etnografowie, lokalni działacze, instytucje kultury, zespoły regionalne, twórcy ludowi. Korzystaliśmy z bogatych zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, czy Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wiele podhalańskich rodzin udostępniło nam stare fotografie, elementy stroju. Przez ten czas powstało blisko 5 tyś zdjęć. Album opracowany został w bardzo ciekawy i nowoczesny sposób. Dwujęzyczna forma pozwala dotrzeć z treścią do szerszego grona czytelników, a dołączony film, na którym znalazły się niewykorzystane materiały jest doskonałym uzupełnieniem tradycyjnego albumu.

Kilka słów o serii „Stroje ludowe w Karpatach polskich”

Stroje ludowe w Karpatach Polskich” to kompleksowy projekt edukacyjno-badawczy realizowany przez Fundację Braci Golec od 2007 roku. Do tej pory wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Centrum Kultury oraz Urzędem Marszałkowskim woj. Śląskiego wydaliśmy: „Mieszczański strój żywiecki”, „Strój górali śląskich”, „Strój górali żywieckich”. W ramach serii planujemy wydanie IX tomów, które swym zasięgiem obejmą następujące regiony: cieszyński, spiski, orawski, babiogórski, sądecki i pieniński. Będzie to najobszerniejsza publikacja dotycząca stroju ludowego, jaka ukazała się do tej pory w Polsce. Główną ideą towarzyszącą projektowi jest potrzeba zachowania i pokazania istniejących i często rozproszonych zbiorów, archiwów, fotografii, potrzeba zwrócenia uwagi odbiorców z danego regionu na współczesną rolę i funkcję ciągle żywego stroju ludowego, a także utrwalenie jego piękna, różnorodności form i fasonów.

Album w sprzedaży od grudnia br.

Źródło: Fundacja Braci Golec

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.