PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Zaproszenia

Promocja filmu „Taniec górali podhalańskich”

Czwartek, 16 lutego 2012 r.
Autor: AKS

Promocja filmu „Taniec górali podhalańskich”Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko oraz Podhalański Serwis Informacyjny „WATRA” zapraszają na promocję filmu „Taniec górali podhalańskich”. Projekcja odbędzie się w siedzibie GOKR Kościelisko przy ul. Nędzy-Kubińca 76, we czwartek 16.02.2012 r. o godz. 18.00.


Film powstał w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Taniec górali podhalańskich" jest brakującym ogniwem w cyklu poświęconym kulturze Skalnego Podhala, obejmującym do tej pory dwa filmy „Podhalańskie instrumenty pasterskie” i „Muzyka Skalnego Podhala”.

Jego celem jest dokumentowanie i ochrona dziedzictwa kultury Podhala, a zwłaszcza ginących umiejętności tradycyjnego tańca oraz zaspokojenie potrzeb edukacyjnych w tym zakresie.

- Dotychczas nie nagrywano wybitnych tancerzy w formie audio-wizualnej. Ten film ma tę lukę wypełnić. Znajomość tradycyjnego tańca jest przecież podstawą do zachowania innych elementów kultury góralskiej: muzyki w tradycyjnym kontekście i obyczajowości związanej z tradycyjnymi obrzędami i zabawą. Mamy nadzieje, że nowoczesne techniki multimedialne pozwolą w interesujący i atrakcyjny sposób zapoznać wszystkich chętnych, w tym także dzieci i młodzież, z tym ciekawym zagadnienie. Chcemy także, aby nasz projekt przyczynił się do popularyzacji kultury regionu Podhala w różnych środowiskach i rejonach Polski – wyjaśniają twórcy filmu.

Za część merytoryczną projektu odpowiedzialny był Krzysztof Trebunia-Tutka - znany instrumentalista, instruktor i nauczyciel muzyki góralskiej. Do projektu zostali zaproszeni wybitni tancerze podhalańscy na czele z laureatem ogólnopolskich konkursów tańca, wieloletnim kierownikiem Zespołu Regionalnego im. Klimka Bachledy i jurorem konkursów tańca, odznaczonym Złotym Krzyżem Zasługi - Józefem Pitoniem.

- Muzyka góralska i taniec od ponad stu lat wzbudza szerokie zainteresowanie. Zwłaszcza dzieła klasyczne, tworzone z inspiracji tańcem i muzyką Podhala, na czele z baletem „Harnasie” Karola Szymanowskiego, zapewniły jej należne miejsce w kulturze narodowej. Pomimo tzw. „mody na góralszczyznę”, tradycyjna kultura Podhala jest dziś w wielkim niebezpieczeństwie utracenia swych najcenniejszych cech. Udokumentowanie najbardziej wartościowych wykonań tańca podhalańskiego w formie audiowizualnej ma więc wielkie znaczenie dla współczesnych i przyszłych pokoleń górali i ludzi zainteresowanych kulturą Podhala – przekonuje Krzysztof Trebunia-Tutka, autor scenariusza filmu.

Film "Taniec górali podhalańskich" składa się z dwóch części: 1 cz. – „Taniec zbójnicki i taniec góralski” (1h 10 min.) – to część ogólna wprowadzająca w zagadnienie, prezentująca historię tańca góralskiego, kontekst kulturowy i obyczajowość z nim związaną, a także oryginalne cechy tworzące jego niepowtarzalny charakter; cz. 2 – „Warsztaty tańca góralskiego Józefa Pitonia” (50 min.) – pokazują szczegóły techniczne tańca górali podhalańskich, pomocne w nauce poszczególnych jego kroków, motywów i figur.

Filmowi wydanemu na płycie DVD towarzyszy niewielka publikacja popularno-naukowa ilustrowana unikatowymi zdjęciami archiwalnymi, opracowana przez Krzysztofa Trebunię-Tutkę. Całość ukaże sie wraz z jednym z najbliższych numerów kwartalnika "Tatry".


Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy projektu:
Tatrzański Park Narodowy
Biuro Promocji Zakopanego
Urząd Miasta Zakopane - Wydział Kultury i Popularyzacji Zakopanego
Urząd Gminy Bukowina Tatrzańska
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Patronat medialny:
Dziennik Polski
Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
Kwartalnik TPN "Tatry"

Realizacja filmu:
Maciej Stasiński

Scenariusz:
Krzysztof Trebunia-Tutka

Prowadzenie:
Franciszek Bachleda Księdzularz
Bolesław Karpiel Bułecka
Jan Karpiel Bułecka
Józef Koszarek Benkowy
Bartłomiej Koszarek Benkowy
Józef Pitoń
Agata Pitoń
Władysław Trebunia-Tutka
Krzysztof Trebunia-Tutka

Koordynacja projektu:
Anna Karpiel-Semberecka

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Muzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyMuzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Henryk Krzeptowski, Józef Chyc, Zofia...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.