PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Zaproszenia

Małgorzata Dawiec-Stefanik "Kochany"

Sobota, 2 czerwca 2012 r.
Autor: AKS

Małgorzata Dawiec-Stefanik "Kochany"Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko zaprasza na finisaż wystawy twórczości Małgorzaty Dawiec-Stefanik pt. "Kochany", który odbędzie się 2 czerwca o godz. 18.00.


Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 16.30 w siedzibie GOKR Kościelisko, ul. Nędzy-Kubińca 76.

Małgorzata Dawiec-Stefanik – Mieszkanka Podhala. Absolwentka studiów magisterskich i podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studiów podyplomowych w Akademii Sztuk Pięknym im. Jana Matejki w Krakowie, kierunek – malarstwo sztalugowe, tkanina artystyczna, rysunek oraz struktury wizualne. 

Wciąż jest taka sama: zapatrzona gdzieś, marząca o czymś, pozytywnie zakręcona i kreatywna.  W jej uznaniu wielowymiarowość jest piękna i dodaje życiu smaczku, więc stara się żyć z pasją. Każdą wolną chwilę oddaje twórczości: maluje, pisze wiersze, bajki i scenariusze przedstawień dla dzieci.

Niegdyś związana była z Młodzieżowym Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" w Zakopanem, gdzie uczęszczała na zajęcia z rysunku, rzeźby, scenografii i teatru. Później jej losy związany były z Domem Ludowym im. Bronisławy i Kazimierza Dłuskich w Kościelisku, gdzie prowadziła grupę teatralną pod nazwą Potencjalna Koalicja Borówek.

W swojej twórczości czerpie inspiracje z natury, różnych rzemiosł i sztuki ludowej. Od dzieciństwa uwielbia malować portrety, od czasu ukończenia studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie tworzy pełne ekspresji kolaże. Malarstwa w tejże uczelni uczyła się w pracowniach profesorów: m. in. Romana Łaciaka, Zbigniewa Bajka, Marka Szymańskiego, Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej, Janusza Krupińskiego. Tam też zrodziły się  prace o temacie „Kochany”. Część z nich można było obejrzeć podczas wystawy 3 artystek pt. "Sekret" z serii debiuty w Domu Ludowym w Kościelisku w 2008 roku.

Zaprezentujemy Państwu wybrane kolaże artystki związane z terminem „Kochany”. Prace w kolażu utkane są z najdelikatniejszych materiałów, głównie naturalnych surowców - papieru czerpanego, elementów drewnianych, piór, zwierzęcych skór, włókien i różnorodnych tkanin. Małgorzatę fascynuje wymowa draperii - jej niezwykle silny wpływ na kompozycję i estetykę dzieła. Efekt końcowy w kolażu nigdy nie jest przewidywalny i przez to właśnie kolaż jest dla artystki ogromnym wyzwaniem. 

Ważny nurt w twórczości Małgorzaty stanowi człowiek.
"Dlaczego kochany? Bo kochany wypływa z głębi serca. Tu jego źródło. Usłyszałam jego głos. Śpiewał we mnie jak tęsknota za obecnością sztuki w moim życiu, jak pragnienie urzeczywistnienia w pełni idei osobliwego piękna. Moje prace to jedynie skromne próby uwiecznienia chwili, która dla mnie osobiście była wielka (...)".
- fragment tekstu pracy końcowej pt. "Kochany", obronionej przez artystkę 3 lipca 2009 r. w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Prace artystki można obejrzeć na stronie internetowej: www.dawiec.netgaleria.pl  oraz w serwisie www.artserwis.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.