PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Zaproszenia

Małgorzata Dawiec-Stefanik "Kochany"

Sobota, 2 czerwca 2012 r.
Autor: AKS

Małgorzata Dawiec-Stefanik "Kochany"Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko zaprasza na finisaż wystawy twórczości Małgorzaty Dawiec-Stefanik pt. "Kochany", który odbędzie się 2 czerwca o godz. 18.00.


Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 16.30 w siedzibie GOKR Kościelisko, ul. Nędzy-Kubińca 76.

Małgorzata Dawiec-Stefanik – Mieszkanka Podhala. Absolwentka studiów magisterskich i podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studiów podyplomowych w Akademii Sztuk Pięknym im. Jana Matejki w Krakowie, kierunek – malarstwo sztalugowe, tkanina artystyczna, rysunek oraz struktury wizualne. 

Wciąż jest taka sama: zapatrzona gdzieś, marząca o czymś, pozytywnie zakręcona i kreatywna.  W jej uznaniu wielowymiarowość jest piękna i dodaje życiu smaczku, więc stara się żyć z pasją. Każdą wolną chwilę oddaje twórczości: maluje, pisze wiersze, bajki i scenariusze przedstawień dla dzieci.

Niegdyś związana była z Młodzieżowym Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka" w Zakopanem, gdzie uczęszczała na zajęcia z rysunku, rzeźby, scenografii i teatru. Później jej losy związany były z Domem Ludowym im. Bronisławy i Kazimierza Dłuskich w Kościelisku, gdzie prowadziła grupę teatralną pod nazwą Potencjalna Koalicja Borówek.

W swojej twórczości czerpie inspiracje z natury, różnych rzemiosł i sztuki ludowej. Od dzieciństwa uwielbia malować portrety, od czasu ukończenia studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie tworzy pełne ekspresji kolaże. Malarstwa w tejże uczelni uczyła się w pracowniach profesorów: m. in. Romana Łaciaka, Zbigniewa Bajka, Marka Szymańskiego, Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej, Janusza Krupińskiego. Tam też zrodziły się  prace o temacie „Kochany”. Część z nich można było obejrzeć podczas wystawy 3 artystek pt. "Sekret" z serii debiuty w Domu Ludowym w Kościelisku w 2008 roku.

Zaprezentujemy Państwu wybrane kolaże artystki związane z terminem „Kochany”. Prace w kolażu utkane są z najdelikatniejszych materiałów, głównie naturalnych surowców - papieru czerpanego, elementów drewnianych, piór, zwierzęcych skór, włókien i różnorodnych tkanin. Małgorzatę fascynuje wymowa draperii - jej niezwykle silny wpływ na kompozycję i estetykę dzieła. Efekt końcowy w kolażu nigdy nie jest przewidywalny i przez to właśnie kolaż jest dla artystki ogromnym wyzwaniem. 

Ważny nurt w twórczości Małgorzaty stanowi człowiek.
"Dlaczego kochany? Bo kochany wypływa z głębi serca. Tu jego źródło. Usłyszałam jego głos. Śpiewał we mnie jak tęsknota za obecnością sztuki w moim życiu, jak pragnienie urzeczywistnienia w pełni idei osobliwego piękna. Moje prace to jedynie skromne próby uwiecznienia chwili, która dla mnie osobiście była wielka (...)".
- fragment tekstu pracy końcowej pt. "Kochany", obronionej przez artystkę 3 lipca 2009 r. w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Prace artystki można obejrzeć na stronie internetowej: www.dawiec.netgaleria.pl  oraz w serwisie www.artserwis.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Spinka góralska VIISpinka góralska VIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.