PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

Kwartet wokalno – instrumentalny

Piątek, 5 sierpnia 2016 r.
Autor: Adam Kitkowski

Kwartet wokalno – instrumentalnyWakacyjne miesiące w Zakopanem i okolicy wypełnione są różnymi wydarzeniami sportowymi i kulturalnymi. Czas turystycznych wypadów w Tatry warto dopełnić, szczególnie wieczorna porą, uczestnictwem w kameralnym wydarzeniu plastycznym, muzycznym, bądź literackim. Taka okazja nadarza się w najbliższy piątek. Stowarzyszenie Tatrzańskiego Klubu Niezależnych i księża jezuici zapraszają na wydarzenie muzyczne. W ramach cyklu „Koncerty w Zakopanem, lato 2016” w dniu 5 sierpnia (piątek) 2016 roku o godzinie 19.00 w kaplicy Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej w Kościelisku - Kirach wystąpi kwartet wokalno – instrumentalny.


Jest to formacja, która powstała w ubiegłym roku, występują w niej muzycy z Łodzi i z Kościeliska , a mianowicie: Agnieszka Szymańska – wiolonczela, śpiew, Wojciech Jakubiak – skrzypce, Krzysztof Jakubiak – skrzypce, Dominik Sędłak – gitara, śpiew. Zespół, którego muzycy na co dzień występują w innych grupach i biorą udział w różnych projektach, przygotował na ten koncert utwory muzyki klasycznej i filmowej, jak również akcenty muzyki góralskiej.

W tym roku cała impreza dedykowana jest Henrykowi Sienkiewiczowi w 100. rocznicę śmierci pisarza. Laureat literackiej Nagrody Nobla przyjeżdżał do Zakopanego przez dwadzieścia lat. Mieszkał w różnych miejscach, np. na plebanii u księdza Stolarczyka, w pensjonacie Zofii Zborowskiej przy dzisiejszej ulicy Zamoyskiego, w „Lilianie” i „Chacie”, chodził w Tatry z góralskimi przewodnikami, polował na niedźwiedzia, uczestniczył w odczytach i akcjach społecznych. Wiadomo, że twórca nowel i powieści wszedł na Kasprowy Wierch, był nad Morskim Okiem, na Rusinowej Polanie i nad Czarnym Stawem Gąsienicowym. Pisarz wolał spacery dolinami niż zdobywanie wysokich szczytów.

Sienkiewicz często angażował się w sprawy Zakopanego. Jego udział w sprawie licytacji dóbr zakopiańskich (obejmujących Zakopane i znaczną część Tatr Polskich) był nieoceniony, gdyż właśnie on namawiał Władysława hrabiego Zamoyskiego do udziału w licytacji. Wkrótce po wygranej licytacji opisał to ważne wydarzenie w felietonie Kto da więcej? Szkice z licytacji Zakopanego. Felieton spowodował, że licytacja stała się „słynna”, a przebijanie „o centa” stało się swoistym symbolem.Liczne wspomnienia o pisarzu podkreślają, że był duszą towarzystwa. W czasie pobytów pod Giewontem pisał kolejne karty swoich powieści, m.in.: Potopu, Pana Wołodyjowskiego Quo vadis, Rodziny Połanieckich, Bez dogmatu. Któregoś razu, zapytany gdzie chaciałby mieszkać na stałe, odpowiedział bez wahania - gdybym miał do wyboru różne miejsca stałego pobytu, to zdecydowanie i na zawsze wybrałbym … Zakopane!

Honorowy patronat nad cyklem koncertów i wydarzeń towarzyszących objęli:
Leszek Dorula – Burmistrz Zakopanego, Grzegorz Jóźkiewicz – Przewodniczący Rady Miasta Zakopanego i Juliusz Sienkiewicz – wnuk pisarza, wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Koszalinie. Organizatorem wszystkich wydarzeń jest stowarzyszenie Tatrzańskiego Klubu Niezależnych, a sponsorem pensjonat „Wojnar".

Jedną z imprez towarzyszących będzie czytanie powieści Sienkiewicza Ouo vadis w Tatrach. Czytanie będzie miało miejsce 10 września b.r. od godziny 10.00 do wieczora w kaplicy M.B. Jaworzyńskiej na Wiktorówkach. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do narodowego przypominania literatury pięknej w miejscu, które odwiedza tak wielu Polaków. Proszę przybyć z własnym egzemplarzem powieści.

Wstęp na koncerty i imprezy towarzyszące jest wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • „Lykorz mimo włosnyj wóli”„Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.