PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

Kwartet wokalno – instrumentalny

Piątek, 5 sierpnia 2016 r.
Autor: Adam Kitkowski

Kwartet wokalno – instrumentalnyWakacyjne miesiące w Zakopanem i okolicy wypełnione są różnymi wydarzeniami sportowymi i kulturalnymi. Czas turystycznych wypadów w Tatry warto dopełnić, szczególnie wieczorna porą, uczestnictwem w kameralnym wydarzeniu plastycznym, muzycznym, bądź literackim. Taka okazja nadarza się w najbliższy piątek. Stowarzyszenie Tatrzańskiego Klubu Niezależnych i księża jezuici zapraszają na wydarzenie muzyczne. W ramach cyklu „Koncerty w Zakopanem, lato 2016” w dniu 5 sierpnia (piątek) 2016 roku o godzinie 19.00 w kaplicy Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej w Kościelisku - Kirach wystąpi kwartet wokalno – instrumentalny.


Jest to formacja, która powstała w ubiegłym roku, występują w niej muzycy z Łodzi i z Kościeliska , a mianowicie: Agnieszka Szymańska – wiolonczela, śpiew, Wojciech Jakubiak – skrzypce, Krzysztof Jakubiak – skrzypce, Dominik Sędłak – gitara, śpiew. Zespół, którego muzycy na co dzień występują w innych grupach i biorą udział w różnych projektach, przygotował na ten koncert utwory muzyki klasycznej i filmowej, jak również akcenty muzyki góralskiej.

W tym roku cała impreza dedykowana jest Henrykowi Sienkiewiczowi w 100. rocznicę śmierci pisarza. Laureat literackiej Nagrody Nobla przyjeżdżał do Zakopanego przez dwadzieścia lat. Mieszkał w różnych miejscach, np. na plebanii u księdza Stolarczyka, w pensjonacie Zofii Zborowskiej przy dzisiejszej ulicy Zamoyskiego, w „Lilianie” i „Chacie”, chodził w Tatry z góralskimi przewodnikami, polował na niedźwiedzia, uczestniczył w odczytach i akcjach społecznych. Wiadomo, że twórca nowel i powieści wszedł na Kasprowy Wierch, był nad Morskim Okiem, na Rusinowej Polanie i nad Czarnym Stawem Gąsienicowym. Pisarz wolał spacery dolinami niż zdobywanie wysokich szczytów.

Sienkiewicz często angażował się w sprawy Zakopanego. Jego udział w sprawie licytacji dóbr zakopiańskich (obejmujących Zakopane i znaczną część Tatr Polskich) był nieoceniony, gdyż właśnie on namawiał Władysława hrabiego Zamoyskiego do udziału w licytacji. Wkrótce po wygranej licytacji opisał to ważne wydarzenie w felietonie Kto da więcej? Szkice z licytacji Zakopanego. Felieton spowodował, że licytacja stała się „słynna”, a przebijanie „o centa” stało się swoistym symbolem.Liczne wspomnienia o pisarzu podkreślają, że był duszą towarzystwa. W czasie pobytów pod Giewontem pisał kolejne karty swoich powieści, m.in.: Potopu, Pana Wołodyjowskiego Quo vadis, Rodziny Połanieckich, Bez dogmatu. Któregoś razu, zapytany gdzie chaciałby mieszkać na stałe, odpowiedział bez wahania - gdybym miał do wyboru różne miejsca stałego pobytu, to zdecydowanie i na zawsze wybrałbym … Zakopane!

Honorowy patronat nad cyklem koncertów i wydarzeń towarzyszących objęli:
Leszek Dorula – Burmistrz Zakopanego, Grzegorz Jóźkiewicz – Przewodniczący Rady Miasta Zakopanego i Juliusz Sienkiewicz – wnuk pisarza, wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Koszalinie. Organizatorem wszystkich wydarzeń jest stowarzyszenie Tatrzańskiego Klubu Niezależnych, a sponsorem pensjonat „Wojnar".

Jedną z imprez towarzyszących będzie czytanie powieści Sienkiewicza Ouo vadis w Tatrach. Czytanie będzie miało miejsce 10 września b.r. od godziny 10.00 do wieczora w kaplicy M.B. Jaworzyńskiej na Wiktorówkach. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do narodowego przypominania literatury pięknej w miejscu, które odwiedza tak wielu Polaków. Proszę przybyć z własnym egzemplarzem powieści.

Wstęp na koncerty i imprezy towarzyszące jest wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.