PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Koszalin

Kultura

„Od Morza aż do Tatr”

Czwartek, 14 maja 2015 r.
Autor: Janina Łępa

„Od Morza aż do Tatr”Za nami Majówka, która upłynęła w Koszalinie i Kołobrzegu pod hasłem „Od Morza aż do Tatr”. Zapowiadana pogoda na szczęście do końca się nie sprawdziła i dla Górali zaświeciło słońce nad Bałtykiem chociaż wiatr wiał niczym halny. Sobota 2 maja w Koszalinie a 3 maja w Kołobrzegu upłynęły pod znakiem folkloru, kultury góralskiej, którą swoimi gawędami, opowiastkami przybliżył Józef Pitoń. Odbyły się pokazy tańców i strojów góralskich, natomiast chętni mogli spróbować swoich sił w tańcu pod okiem instruktora Józefa Pitonia. Mogliśmy podziwiać stroje góralskie, które zaprezentowała Maria Gąsienica-Gładczan, Marta Walczak-Stasiowska- obrazy na szkle, Dorota Opitz - gobeliny, a Stanisław Buńda - rzeźby.


Ogromnym powodzeniem cieszyły się wyroby Maćka Pawlikowskiego „góralskie smaki” przy jego stoisku kolejka nie malała. Wreszcie oczekiwany koncert Hanki Rybki, która swoim śpiewem, urodą zdobyła serca nad Bałtykiem. Na zakończenie sobotniego wieczoru w Koszalinie wystąpił także zespół Future Folk.

 
Dziękujemy pozdrawiamy

Poznaliście pomorski krajobraz
Z dotykiem morskiej natury
Zawieźcie go wraz z pozdrowieniem
W te swoje kochane góry

Niech one od Was usłyszą
A z nimi wszyscy Górale
Że dla nich podobnie jak dla nas
Szumią tu morskie fale

Że morze szczerze zaprasza
Choć w nieco innej gwarze
Na drugą stronę Polski
Na pełną piasku plażę

Zaprasza tu krzykiem mewy
Co z wiatrem nad fale wzleci
- Zapachem świeżej ryby
Wyjętej prosto z sieci

Dziękując za nowe doznania
Za nowe doświadczenia
Prosimy zawieźcie do swoich
Nasze najlepsze życzenia

-Zygmunt Królak

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Spinka góralska IXSpinka góralska IXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.