PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Krauszów

Wiadomości

Uroczystości w Szkole Podstawowej w Krauszowie

Sobota, 8 czerwca 2013 r.
Autor: SP w Krauszowie

fot. Archiwum Szkoły4 czerwca to dzień szczególny dla Szkoły Podstawowej w Krauszowie. W 120. rocznicę założenia szkoła uzyskała imię św. Stanisława Kostki i wzbogaciła się o sztandar. Poszukiwania patrona trwały od lat. W dokumentach archiwalnych znaleziono zapis, z którego wynika, że na przełomie lat 20 i 30 ubiegłego wieku szkole patronował św. Stanisław Kostka. Dyrektor Barbara Stala zwraca uwagę, że jest to postać nietuzinkowa. Żył w pobożności i ubóstwie, jest wzorem do naśladowania dla młodzieży - „Chcemy, aby jego życiowa dewiza - Do wyższych rzeczy jestem stworzony - przyświecała naszej młodzieży i była wykładnią do budowania programu wychowawczego szkoły”.


Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Bazylice Wniebowzięcia NMP w Ludźmierzu. Obsadę liturgiczną przygotowali nauczyciele i uczniowie SP Krauszów oraz muzyka góralska Włodzimierza Majerskiego. W homilii ksiądz kanonik Kazimierz Klimczak przywołał wydarzenia z ponad wiekowej historii szkoły oraz ukazał wartość edukacji. Zachęcił młodych ludzi, by wpatrzeni w postać św. Stanisława Kostki czerpali ideały szlachetności i odwagę. Następnie goście udali się na plac przy Szkole Podstawowej w Krauszowie. Tu nastąpiło przekazanie sztandaru oraz poświęcenie płaskorzeźby patrona wykonanej przez artystę i absolwenta tej szkoły Aleksandra Majerskiego. Nawet ulewny deszcz nie zdołał zmienić niezwykłego klimatu tej uroczystości. Wykonana przez najmłodszy piosenka „Taki mały, taki duży może świętym być” zaraziła wszystkich dziecięcą radością, a goście znaleźli schronienie w ciepłych - i w przenośni, i dosłownie - murach szkoły.

W ten wyjątkowy dla całej społeczności Krauszowa i Długopola dzień towarzyszyli nam goście, a wśród nich: Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Targu Bożena Bryl, przedstawiciele gminy  Nowy Targ, na czele z wójtami Janem  Smarduchem i Stanisławem Szeligą, przewodniczący Rady Gminy Wiesław Parzygnat, przedstawiciele ZEAS-u – Agnieszka Waksmundzka, doktor Anna Mlekodaj z Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, księża Parafii Wniebowzięcia NMP z Ludźmierza ksiądz kanonik Kazimierz Klimczak, Bronisław Walczak i Józef Kadela, siostry Urszulanki, Ojcowie Jezuici z Zakopanego, Prezes Związku Podhalan w Ludźmierzu Ewa Iwulska, radna powiatu nowotarskiego Józefa Guziak, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury z siedzibą w Łopusznej Józefa Kuchta, przedstawiciele Polonii w Stanach Zjednoczonych - Rozalia Łomnicki z Koła Krauszów, sołtysi i radni Gminy Nowy Targ: Andrzej Bobek, Władysław Łapczyński, Stanisław Kalata, dyrektorzy i nauczyciele Gminy Nowy Targ,  poczty sztandarowe Związku Podhalan w Ludźmierzu, Zespołu Szkół im. św. Stanisława Kostki z Maruszyny Górnej, Szkoły Podstawowej nr 5 z Nowego Targu oraz szkół podstawowych i gimnazjów Gminy Nowy Targ, OSP Krauszów.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim gościom i przyjaciołom szkoły za udział w tak ważnej dla nas chwili.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.