PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Krościenko n. D.

Kultura

"Białopotocanie"

Czwartek, 22 sierpnia 2013 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

"Białopotocanie"W środę 21 sierpnia 2013 roku w krościeńskim amfiteatrze "Pod Wierzbą" koncertowały zespoły śpiewacze z mazurskiej gminy Miłki oraz kapela "Białopotocanie". Mieszkańcy Krościenka i turyści, którzy przyszli na ten miły, biesiadny występ zgodnie podkreślali, że to wydarzenie zasługuje na promocję i wpisanie do kalendarza cyklicznych imprez. Występujący bawili się równie dobrze jak publiczność, dzięki temu już od pierwszych taktów koncert przeradzał się we wspólne śpiewanie z widzami i spontaniczne tańce. Mazurskie chóry i krościeńska kapela, przy wielu różnicach, mają jednak jedną cechę wspólną, dar łatwości nawiązywania nici porozumienia z publicznością.


Środowy występ zespołów z Miłek nie był dziełem przypadku. Gminy Krościenko i Miłki mają podpisaną oficjalną umowę partnerską, której efektem mają być m.in. kolonie dla dzieci. Młodzież z Mazur będzie wypoczywać w Krościenku a krościeńscy uczniowie będą spędzać wakacje w przygotowanej szkole podstawowej w Rydzewie (gmina Miłki). Warto nadmienić, kilkunastometrowe podwórko szkolne rydzewskiej podstawówki ograniczone jest urokliwą plażą jeziora Niegocin.  Jedną z płaszczyzn partnerskiej współpracy będzie także wymiana kulturalna i promocja folkloru.

 W krościeńskim amfiteatrze wystąpiły zespoły śpiewacze: "Kalina" i "Marcinianki".  Historia "Kaliny" wiąże się z powołaniem Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Miłkach. "Kalinę" można usłyszeć nie tylko w gminie Miłki. Zespół chętnie występuje na imprezach organizowanych przez Związek Emerytów np. Biesiadach Wileńskich, dorocznym Świecie Chórów - imprezie Giżyckiego Centrum Kultury oraz podczas uroczystości kościelnych.

 Do zespołu należy osiem pań: Zofia Brodzik, Maria Gujda, Maria Fedorowicz, Leokadia Węsławowicz, Zofia Kriger, Zofia Stasiewska, Zofia Hamernik oraz Łucja Dusyn.  Z kolei zespół wokalny "Marcinianki" działa w świetlicy wiejskiej w Marcinowej Woli. Także można go usłyszeć na licznych imprezach, także mają zróżnicowany repertuar, w tym kościelny. Znakiem rozpoznawczym "Marcinianek" są barwne stroje. Zespół ma także swoją piosenkę pt. "W Marcinowej są słoneczni ludzie". Zespół tworzy 11 pań: Krystyna Dąbrowska, Janina Kurpiel, Eugenia Wronowska, Krystyna Bernat, Teresa Pryślak, Helena Nikonowicz, Marianna Świdroń, Barbara Szajner, Barbara Wójcik, Barbara Mojżuk, Jadwiga Bednarz. "Marcinianki" wspierają też panowie: Jan Mojżuk i Dariusz Bernat.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Gwołtu, co sie nie robi”„Gwołtu, co sie nie robi”Płyta DVD zawiera spektakl „Gwołtu, co sie nie robi” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 2 godz. 3 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. J...
    30 zł
  • Spinka góralska VSpinka góralska VMetalowa spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z kistkami) 13,5 cm.
    130 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.