PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Krościenko n.D.

Kultura

Jasełka z błogosławionym Edmundem

Wtorek, 7 stycznia 2014 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

Jasełka z błogosławionym EdmundemW krościeńskiej parafii pełnią służbę zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej. Realizując ideę bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela Zgromadzenia, siostry wychowują i nauczają dzieci w ochronce, katechizują w szkołach oraz prowadzą różne grupy chóralne i dziecięce przy parafii. Zakon wpisał się na stałe nie tylko w życie religijne, ale także w życie kulturalne Krościenka. Tradycyjnie siostry przygotowują dla parafii m.in. przedstawienia, w tym przedstawienia jasełkowe.


Tegoroczne spektakle jasełkowe z błogosławionym Edmundem miały wyjątkowy charakter. Wystawione zostały z okazji dwusetnej rocznicy Jego urodzin. Wiązały się z Rokiem bł. Edmunda Bojanowskiego i pragnieniem uproszenia kanonizacji dla Ojca Założyciela Zakonu. Dlatego już od pierwszej sceny w sztuce opowieść bożonarodzeniowa przedstawiana jest małemu Edmundowi przez jego rodziców. Mały Edmund, z nim wszyscy widzowie, poznają cud Bożego Narodzenia i sens poświęcenia się dla dla innych. W kolejnych scenach, już dorosły Edmund pokazuje jak zdobywać ludzi do życia w wierze i kształtować ich w duchu Ewangelii. W scenariuszu przeplatają się wątki Bożego Narodzenia z elementami ciekawej biografii błogosławionego Edmunda.

Niedzielne oraz poniedziałkowe przedstawienia odbyły się w remizie OSP w Krościenku. Zarówno w niedzielę jak i dzisiaj sala widowiskowa remizy była całkowicie wypełniona widzami. W jasełkach zaangażowali się: dzieci, młodzież i dorośli z parafii Wszystkich Świętych w Krościenku, Gminne Centrum Kultury w Krościenku n.D., Milena Walosik, zespół "Małe Pieniny" z kapelą Jaśka Kubika oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Pieniny" z muzyką "Białopotocanie".

Widzowie i występujący  mogli się dobrowolnie włączyć w zbiórkę pieniędzy na budowę nowej ochronki. Na zakończenie niedzielnego przedstawienia ksiądz proboszcz Henryk Homoncik podziękował wszystkim, którzy się zaangażowali w jasełka: siostrom zakonnym za organizację, wszystkim aktorom-amatorom za występ, muzykom, zespołom regionalnym za uświetnienie widowiska, Gminnemu Centrum Kultury za pomoc w organizacji oraz zebranej publiczności za tak liczne przybycie.

Z kolei po dzisiejszym przedstawieniu słowa podziękowania dla wszystkich przekazała siostra Julitta. Podziękowała za to, że mogła wziąć udział w jasełkach w charakterze aktorki. Wspomniała, że chociaż już od sześciu lat jest na emeryturze, ale wcześniej przez 34 lata, także na tej scenie krościeńskiej remizy, organizowała przedstawienia jasełkowe ze swoimi podopiecznymi z ochronki. Wspomniała, że wielokrotnie modliła się o to, aby mogła powstać nowa ochronka, bo dotychczasowy budynek jest już bardzo stary. Cieszy się więc z wszystkimi, że powstaje nowy budynek. Podziękowała także wszystkim, którzy wspierają tę budowę, także widzom na wczorajszych i dzisiejszych jasełkach.

Siostra Julitta została pożegnana wielkimi brawami oraz góralskim "sto lat".

Planowane jest, aby to widowisko zostało wystawione ponownie 19 stycznia w Starym Sączu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.