PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Krościenko n.D.

Wiadomości

Jasełka w krościeńskiej podstawówce

Poniedziałek, 22 grudnia 2014 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

Jasełka w krościeńskiej podstawówceOstatnie dni nauki przed przerwą świąteczną były w wielu szkołach dniami klasowych wigilii, jasełek i wspólnego kolędowania. Na szkolnych korytarzach i w ławkach spotkać można było mnóstwo większych i mniejszych poprzebieranych Mikołajów, śnieżynek, aniołków czy biblijnych trzech króli. Delegacje samorządów klasowych i pojedynczy uczniowie ofiarują nauczycielom i sobie nawzajem przygotowane na tę okazję kartki świąteczne i dzielą się opłatkiem. Wszyscy wszystkim ślą życzenia.


W Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku odbyło się m.in. ciepło przyjęte przedstawienie jasełkowe: „Jasełka na każdy… wiek”. Wystąpili w nim uczniowie klasy Vb, przygotowani przez wychowawcę Małgorzatę Gonciarz. Oprawę plastyczną przygotowała Ewa Majerczak a stroną muzyczną zajął się, piszący te słowa, Zdzisław Soliwoda.

Już sam tytuł sugeruje uniwersalność przesłania, niezależnie od czasu, w którym żyjemy. Było to także przedstawienie dla wszystkich, niezależnie od wieku. Starsi i młodsi widzowie z zaciekawieniem oglądali kolejne niekonwencjonalne sceny, ponieważ aktorzy mówili  zupełnie wyluzowanym językiem, którego współczesna młodzież używa na co dzień. Rekwizyty i kostiumy były nad wyraz uwspółcześnione. W tym przedstawieniu wszystko mogło się wydarzyć. Śmierć kontaktuje się przez telefon komórkowy, archanioły mogą być śpiochami, diabły mogą chorować. Aniołowie musza przelecieć niczyją strefę-zonę. Archaniołowie Michał i Gabriel tłumaczą małemu aniołkowi, że to niebezpiecznie i tam można spotkać diabły, a że jest za on mały to mogą go tam schwytać. Diabły z kolei złoszczą się, bo kolega diabeł nie był dostatecznie zły, pomógł białemu aniołkowi. Wszystko i tak kończy się happy endem, diabeł stał się z powrotem dobrym aniołem. Pozostając w konwencji przedstawienia można rzec, zupełny matrix.

Być może dla pokolenia przedwojennego spektakl byłby nieczytelny, przesadnie nowoczesny, przesłanie Bożego Narodzenia zatracałoby się wśród tańców diabłów czy w obliczu postawy szukającego kompromisu Heroda. Jednak te współczesne elementy przedstawienia, choć przykuły uwagę widzów, jednak nie zdominowały spektaklu. Podkreślone zostały wartości niezmienne: szopka, tradycyjne kolędy i Cud Bożego Narodzenia.

Na zakończenie Dyrektor Małgorzata Koterba złożyła uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia z okazji zbliżających się Świąt. Przypomniała także o zasadach bezpieczeństwa podczas dni wolnych od zajęć szkolnych. Uroczysty apel był także okazją do wręczenia uczniom nagród, medali i dyplomów zdobytych w konkursach, które odbywały się w ostatnim czasie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.