PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty - odpust na Harendzie w Zakopanem

Niedziela, 28 grudnia 2014 r.   Autor: Piotr Kyc

Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty - odpust na Harendzie w ZakopanemNa Świętego Jana 27 grudnia, w zakopiańskiej parafii pw. Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty ma miejsce co roku odpust. W tym roku ks. proboszcz Antoni Staszeczka zaprosił na msze odpustową księży z Dekanatu Zakopiańskiego. Był i burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula i jego zastępczyni Agnieszka Nowak Gąsienica. Uwagę zebranych zwróciła całkiem nowa szopka przedstawiająca ważne zabytkowe budynki na Harendzie. Pomysł zrealizowała siostra Bronisława Wichary i Elżbieta Dudzik. Liturgia tego dnia jest wyjątkowa, ponieważ świeci się wino, które jest jednym z atrybutów świętego (atrybuty św. Jana to, m.in.: orzeł, diakon Prochor, gołębica, kielich z Hostią, kielich zatrutego wina z wężem).Uroczyste poświęcenie wina, to zwyczaj XIII-wieczny, wywiedziony z żywota św. Jana, który to siłą wiary i modlitwy bez szwanku przeszedł próbę otrucia przez cesarza Domicjana. Na pamiątkę tego zdarzenia ikonografia chrześcijańska prezentuje świętego trzymającego kielich, z którego wychyla się złowrogo malutki wąż. czytaj więcej


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.