PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Krościenko

Kultura

IV Letni Festiwal „Pieniny-Kultura-Sacrum”

Niedziela, 21 lipca 2013 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

IV Letni Festiwal „Pieniny-Kultura-Sacrum”W sobotę 20 lipca 2013 roku w krościeńskim kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza został zainaugurowany IV Letni Festiwal „Pieniny-Kultura-Sacrum” pod honorowym patronatem J.E. Biskupa Wiesława Lechowicza oraz Krzysztofa Fabera-Starosty Nowotarskiego. Na początku sobotniego koncertu Dyrektor Artystyczny Festiwalu Agnieszka Radwan-Stefańska przedstawiła sylwetki artystów: wybitnego aktora, byłego rektora PWST w Krakowie Jerzego Trelę, organistę i pracownika naukowego Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie Marka Stefańskiego oraz krościeńską kapelę Jaśka Kubika (Jan Kubik, Izabela Dusik i Marian Jarosz).


Dyrektor a zarazem pomysłodawca festiwalu Agnieszka Radwan Stefańska zaprezentowała także Organizatora : Stowarzyszenie PianoClassic, którego ideą jest promocja muzyki poważnej i organizacja imprez artystycznych na najwyższym, profesjonalnym poziomie, współorganizatorów: parafie w Krościenku i Sromowcach Wyżnych, Mecenasa Fesiwalu: ZEW Niedzica S.A. oraz Partnerów: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Crosna SPA - Pensjonat, Publiczne Gimnazjum im Jana Pawła II w Krościenku oraz drukarnię Veraprint.

Widownia, która wypełniła po brzegi krościeński kościół, mogła się wiele dowiedzieć o filozofii i to w zupełnie nieszablonowy sposób. Obszerne fragmenty "Historii filozofii po góralsku" księdza Józefa Tischnera można było wysłuchać na żywo w znakomitej interpretacji prof. Jerzego Treli. Znakomity aktor bezbłędną góralszczyzną sugestywnie i wiarygodnie tłumaczył, że Tales to "Stasek Nędza nie z Miletu ino z Pardałówki". Poznaliśmy dowody, że Hipokrates to Wincenty Galica z Białego Dunajca, Anaksymander to Stefan Łaciok z Chyźnego, Heraklit z Efezu to jednak Jędrek z Pyzówki, trudno się było nie zgodzić, że Diogenes jest z Ochotnicy a Pitagoras z Ostrowska.

W przerwach między opowieściami można było wysłuchać muzycznych improwizacji organisty Marka Stefańskiego oraz góralskich melodii w wykonaniu kapeli Jaśka Kubika.

Na zakończenie ksiądz Janusz Pabian podziękował artystom za występ, młodzieży z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II za pomoc oraz licznie zebranej publiczności za uczestnictwo w tym wyjątkowym wydarzeniu artystycznym. Po zakończeniu koncertu krościeńczanie i liczni turyści mogli swobodnie porozmawiać z artystami zdobyć pamiątkowe zdjęcia i autografy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.