PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kultura

Górale w Warszawie, czyli Trebunie-Tutki w Katedrze Praskiej

Sobota, 6 lutego 2010 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

fot. Jerzy Z. KosiuczenkoW sobotę, 30 stycznia 2010 roku, w praskiej katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie, odbył się koncert laureatów Festiwalu Kolęd i Pastorałek Młodzieży Mazowsza. Spotkanie uświetnił swoim występem, tradycyjnie już występujący w katedrze praskiej, zespół góralski Trebunie–Tutki z Zakopanego.


Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ograniczają twórczości zespołu. Opierając się na tradycyjnych instrumentach tworzy on nową muzykę góralską, rozwijając i wzbogacając rdzenną muzykę o nowe melodie, współczesne teksty i współczesne aranżacje.
Koncert zaszczycił swoją obecnością ksiądz arcybiskup Henryk Hoser. Pomimo sporych mrozów na koncercie zjawiło się duże grono sympatyków kolęd i pastorałek oraz samego  zespołu.
W koncercie udział wzięli:
Krzysztof Trebunia-Tutka (skrzypce, fujara i śpiew);
Anna Trebunia Wyrostek (basy, śpiew);
Ania Trebunia-Tutka (skrzypce, fujarka, śpiew, taniec);
Władysław Trebunia-Tutka (skrzypce, dudy podhalańskie, śpiew);
Jan Trebunia-Tutka (skrzypce);
Andrzej Wyrostek (basy, turoń),
oraz dwaj najmłodsi muzykanci Jaś Trebunia-Tutka (skrzypce, śpiew- solowy, turoń) i Paweł Majerczyk (skrzypce, śpiew).
Wspaniały koncert zespołu Trebuni-Tutków, w zimnym dodatkowo z powodu mrozu wnętrzu katedry, zakończyło wspólne - zespołu i publiczności - śpiewanie kolęd. Dodatkową atrakcją występu zespołu było pojawienie się turonia (Andrzej Wyrostek),  prowadzonego przez najmłodszego członka zespołu,  Jaśka Trebunię-Tutkę.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.