PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kultura

Wieloletni mieszkaniec Podhala i honorowy obywatel miasta Zakopane Henryk Mikołaj Górecki otrzymał Order Orła Białego

Sobota, 23 października 2010 r.
Autor: Biuro Poselskie Andrzeja Guta-Mostowego

fot. Anna Karpiel-Semberecka - Henryk Mikołaj Górecki podczas koncertu Kronos Quartet w ZakopanemWybitny polski kompozytor, wieloletni mieszkaniec Podhala i honorowy obywatel miasta Zakopane Henryk Mikołaj Górecki otrzymał w czwartek Order Orła Białego. To najwyższe polskie odznaczenie wręczyła żona Pani Prezydentowa Anna Komorowska oraz szef Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Jacek Michałowski. Z wnioskiem o nadanie tego najwyższego odznaczenia państwowego zwrócił się do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Poseł na Sejm RP Andrzej Gut- Mostowy.


- Pragnę złożyć prośbę o uhonorowanie Orderem Orła Białego Profesora Henryka Mikołaja Góreckiego, światowej sławy kompozytora, wielkiego patrioty niezwykle zasłużonego dla polskiej kultury i tożsamości narodowej. Profesor Henryk Mikołaj Górecki w swojej twórczości odwołuje się do naszej historii, wartości ojczyzny i miłości do narodu polskiego. Bardzo często nawiązuje do muzyki dawnej bądź ludowej, także podhalańskiej - napisał poseł Andrzej Gut-Mostowy w liście skierowanym do Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Uroczystość ze względu na stan zdrowia kompozytora odbyła się w klinice kardiologicznej w Katowicach-Ochojcu. Wzięła w niej również udział rodzina kompozytora oraz opiekujący się nim zespół medyczny. Obecny był także wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk.

Jacek Michałowski przypomniał, że Górecki jest jednym najwybitniejszych żyjących współczesnych kompozytorów.

Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 r., a reaktywowany w 1921 r. i przywrócony w 1992 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla RP, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom innych państw.

Henryk Mikołaj Górecki urodził się 6 grudnia 1933 roku w Czernicy koło Rybnika (Śląskie). Studiował kompozycję u Bolesława Szabelskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach (obecnie to Akademia Muzyczna). Był profesorem tej uczelni, w latach 1975-1979 pełnił funkcję rektora.

Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Otrzymał kilkanaście honorowych doktoratów uczelni krajowych i zagranicznych. Światową sławę przyniosła mu skomponowana w 1976 r. III Symfonia "Pieśni żałosnych", która po wydaniu w Stanach Zjednoczonych osiemnaście lat później osiągnęła wielki sukces komercyjny (ponad milion egzemplarzy sprzedanych na całym świecie). W latach 80. zaczął tworzyć utwory sakralne o głęboko lirycznym charakterze, zwrócił się też ku korzeniom muzyki polskiej, a szczególnie jej nurtowi ludowemu. W ostatnich latach komponował m.in. dla słynnego amerykańskiego kwartetu smyczkowego Kronos Quartet.

Do najważniejszych utworów Góreckiego należą: "Epitafium", "Genesis I-III", "Trzy utwory w dawnym stylu", "Refren na orkiestrę", "Muzyka staropolska", "Ad Matrem", II Symfonia "Kopernikowska", "Beatus vir", "Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową", "Miserere", "Recitativa i ariosa - Lerchenmusik", "Totus Tuus", I Kwartet smyczkowy "Już się zmierzcha", II Kwartet smyczkowy "Quasi una fantasia", "Małe requiem dla pewnej Polki" na fortepian i 13 instrumentów, "Pieśń Rodzin Katyńskich".

Kompozytor został wyróżniony m.in. Orderem św. Grzegorza Wielkiego - najwyższym odznaczeniem papieskim, jakie może otrzymać osoba świecka. To czwarte w hierarchii odznaczenie papieskie, przyznawane za szczególne zasługi dla Kościoła. Górecki jest też laureatem nagrody metropolity katowickiego "Lux ex Silesia" (Światło ze Śląska) oraz honorowym obywatelem Katowic, Rybnika i Bielska-Białej i Zakopanego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek, z sukna, tkaniny i cekin. Średnica zawieszki 6,5 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.