Kultura
Zespół „Koniaków” odwiedził Łotwę i Litwę
Autor: Małgorzata Wonuczka Wnuk
Zespół „Koniaków” z Koniakowa prowadzony przez Urszulę Gruszkę, który na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem wytańczył w tym roku srebrną ciupagę w kategorii zespołów tradycyjnych powrócił z Łotwy i Litwy, gdzie przebywał na zaproszenie Związku Polaków w obu tych krajach.
W Daugavpils (Dyneburg), drugim co do wielkości mieście Łotwy, gdzie znajduje się największe skupisko Polaków na Łotwie, zespół koncertował w Domu Polskim, a w Pasiene (Posiń) wziął udział we Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem biskupa Janisa Bulisa. Ta niewielka miejscowość historycznie należąca do Inflant polskich liczy dziś około 300 mieszkańców. Barokowy kościół znajduje się obok ruin klasztoru dominikanów, który zlikwidowały władze rosyjskie w 1832 roku. W latach dwudziestych XX wieku ludność polska stanowiła tu około 80% ogółu mieszkańców. Co roku zjeżdżają do Pasiene Polacy z Łotwy, by wspólnie modlić się i śpiewać. Wzruszające chwile, rozmowy z ludźmi spragnionymi polskości, wspólny śpiew i muzyka stały się udziałem młodzieży z Koniakowa. Zespół zaprezentował folklor Beskidów także w miejscowości Jekabpils (Jakubowo) oraz w Visaginas (Wisaginia) na Litwie. Przed wyjazdem członkowie zespołu zwiedzili Wilno oraz wzięli udział we Mszy św. odprawionej przez ks. Jacka Paszendę w Ostrej Bramie.
- Falkon szklany II
Falkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
170 zł - Okładka na zeszyt IV
Ludowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
30 zł - Flakon szklany III
Falkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
130 zł
- Zespół „Koniaków” odwiedził Łotwę i LitwęAutor zdjęć: Małgorzata Wonuczka Wnukobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 68