PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Lipnica Wielka

Kultura

Na Orawie Dobrze...

Wtorek, 9 lutego 2010 r.
Autor: Karolina Kowalczyk

Na Orawie Dobrze...Że na Orawie jest dobrze, lub prawie dobrze;-), lub nie do końca dobrze... mogliśmy się przekonać w sobotni wieczór, 6 lutego, w sali Domu Ludowego w Lipnicy Wielkiej, w nowej sztuce Roberta Kowalczyka pt. "Na Orawie Dobrze". I jak to już na naszych sztukach bywa ogrom ludzi zgromadzonych na widowni potwierdził celowość tego typu działalności, za co aktorzy serdecznie dziękują.


Akcja sztuki rozgrywa się na początku XX wieku, w dwóch chałupach orawskich: w domu wójta Lipnickiego i wójta Chyźniańskiego, którzy to spotkali się przypadkiem na kiermaszu w Jabłonce, a nie darzą się zbytnią sympatią. Wójt lipnicki chce napisać przykry list, pełen obelg do wójta z Chyżnego, ale niestety nie umie pisać i każe napisać go swojemu synowi, który zmienia treść listu... i z tego wszystkiego wiele zamieszania wynika.

Sztuka ta przepełniona jest dowcipnymi dialogami, co sprawiło że widownia co chwilę wybuchała szczerym śmiechem. W przedstawieniu tym wystąpili również aktorzy spoza Lipnicy wcielając się w rolę rodziny z Chyżnego.

I tak, w przedstawieniu zobaczyliśmy:
Eugeniusza Lichosyta (Wójta Lipnickiego), Karolinę Kowalczyk (Wójtową - Marysię), Patryka Rudnickiego (syna wójta - Łukosa), Jana Świdronia z Chyżnego (Wójta Chyźniańskiego), Katarzynę Kowalczyk z Zubrzycy Górnej (Wójtową - Margietę), Magdalenę Łaciak z Chyżnego (córkę wójta - Hanusię), Franciszka Pindziaka (Gazdę Matusa), Eugeniusza Węgrzyna (Gazdę Wendka), Ewę Magierę (Jagnieskę), Jana Karkoszkę (Guślarza), Bronisława Bandyka (Samuela) i Augustyna Fitaka (Dziada).

Przedstawienie powstało przy współpracy Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Lipnicy Wielkiej i Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce, a nad dźwiękiem czuwał Bronek Kowalczyk.

Na koniec wójt gminy Mariusz Murzyniak (ten prawdziwy wójt) podziękował aktorom symboliczną różą za wielką pracę. A praca jest naprawdę wielka, aktorzy spotykali się na próbach przeszło miesiąc. Ale myślę że uznanie z jakim spotkała się sztuka nie pozwoli spocząć Robertowi Kowalczykowi - reżyserowi i scenarzyście, na laurach... bowiem widzowie dopominają się jeszcze i jeszcze...

Aktorzy i reżyser serdecznie dziękują społeczności lipnickiej za tak liczne przybycie i docenienie ich pracy. Niestety tylko, sala Domu Ludowego okazała się w tym dniu za mała i za ciasna dla naszej społeczności.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.