PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Ludźmierz

Kultura

Dzień betlejemski i Opera Góralska

Wtorek, 13 sierpnia 2013 r.
Autor: s. DL USJK

Dzień betlejemski i Opera GóralskaNa świętowanie złotych godów Gaździny Podhala przyjechali Ojcowie franciszkanie z kustodii Ziemi Świętej: o. Jerzy Kraj i o. Franciszek. To dzięki nim, jak mówił w powitaniu kustosz sanktuarium Ks. Tadeusz Juchas - Matka Boska Ludźmierska jest w Betlejem. "O. Jerzy Kraj spowodował, że w Grocie Mlecznej jest figura MBL. To on zwrócił oczy całego świata na to miejsce, w którym Maryja podała berło bł. Janowi Pawłowi II, - 50 lat temu bpowi Karolowi Wojtyle.


Witam i pozdrawiam - mówił dalej Ks. Proboszcz - wszystkich dobrodziejów naszej bazyliki. Dzięki Wam sanktuarium pięknieje". Eucharystię celebrowało 5 kapłanów pod przewodnictwem kustosza z Jeruzalem z o. Władysławem Karciarzem z Kanady, ks. Andrzejem Dobrzyńskim z Rzymu i ks. rodakiem Janem Borzęckim. O. Jerzy podczas homilii ukazał Matkę Bożą, jako opiekunkę kobiet, zwłaszcza oczekujących potomstwa i mających problemy z poczęciem. "Bóg zaprasza człowieka do budowania nowej historii - mówił kaznodzieja - Sekret spotkania z Bogiem polega na tym, że On przychodzi w godzinie niewiadomej. Przychodzi, by człowiekowi usługiwać. 2 kwietnia 2009 r., kiedy górale ludźmierscy przywieźli koopię Figury Matki Bożej - dali świadectwo silnej wiary Kościola Krakowskiego i ludu tej ziemii.  Złozyli tym samym dziękczynienie za wiarę ojców oddających w opiekę Matce Bożej nas i przyszłe pokolenia. Wydaje się, że Matka Boża chciała wrócić do tego miejsca, gdzie zaczęło się dzieło naszego Odkupienia. Gdy 15 maja 2009 r. przybył do Betlejem Piotr naszych czasów - ojciec święty Benedykt XVI, artysta z Krakowa, prof. Czesław Dzwigaj przygotował drzwi do Groty Mlecznej z napisem w kilkunastu językach, także w polskim: BŁOGOSŁAWIONA JESTEŚ MIĘDZY NIEWIASTAMI. Maryja bowiem to POKORNA SŁUŻEBNICA słuchajaca i otwarta, dyspozycyjna, w gotowości. Odpowiada MILCZENIEM ZAUFANIA na wszelkie trudności jakie piętrzą sie na drodze jest wspinania się w pielgrzymce wiary. A bł. Jan Paweł II mawiał, że jeśli chcemy być prawdziwymi chrześcijanami musimy być Maryjni. Nasza Maryjność może stać się drogą wiary. Być Maryjnym to przeżywać związek dziecka z Matką. Uczmy się od Maryi miłości zawierzenia, otwarcia na miłość". Po Mszy świętej i nowennie odprawianej za chorych i opiekujących się nimi dokonano poświęcenia odnowionej fasady bazyliki, nowej boazeri dookoła wnętrza kościoła i obłożonych filarów. Uczestniczyli w tym wydarzeniu przedstawiciele dobroczyńców, dzięki którym wiele prac remontowych odanawiajacyh światynię na gody Matki Bożej udało się dokonać.

A wieczorem na kilka chwil zatrzymaliśmy się, by rozważyć po raz kolejny, kto wie czy nie przedostatni, związki bł. Jana Pawła II. Wysłuchaliśmy, popatrzyliśmy na niezwykłą, szczególną inscenizację OPERY GÓRALSKIEJ Jan Paweł II na Podhalu w wykonaniu artystów, górali-amatorów z przeszło 40 miejscowości Podhala, Spisza, Orawy, ziemi Gorczańskiej i zza wielkiej wody. Całość prowadził Ks. Władysław Zarębczan, duszpasterz pracujący od roku 1983 we Włoszech to tłumacz i dziennikarz, wykładowca propedeutyki filozofii, antropologii filozoficznej, historii religii i teologii życia wewnętrznego w Instytucie Kultury "Faleritanum" w Civita Castellana, zaangażowany w sprawy społeczne, kulturalne Podhala i nie tylko, czemu od wielu lat daje wyraz jako dziennikarz. Na Podhalu oraz wśród Polonii na świecie znany jest jako organizator Światowych Rekolekcji Podhalańskich w Rzymie. Od 16 lat niestrudzenie łączy trud duszpasterski z promocją kultury polskiej ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa Podhala.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    40 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.