PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728 »

Ludźmierz

Wiadomości

Ku pamięci Kazimierza Przerwy-Tetmajera

Niedziela, 15 lutego 2015 r.
Autor: s. DL USJK

Ku pamięci Kazimierza Przerwy-Tetmajera14 lutego, trzeci dzień uroczystości z okazji 150 rocznicy urodzin ludźmierzanina Kazimierza Przerwy-Tetmajera. 15 sztandarów zjawiło się na uroczystej Mszy świętej w bazylice ludźmierskiej o godz.11.00. A potem przeszliśmy na cmentarz, gdzie przez 2 miesiące, pomiędzy Powązkami w Warszawie, a Pęksowym Brzyskiem w Zakopanem spoczywały doczesne szczątki wielkiego piewcy Podhala i Tatr. Tam została odsłonięta tablica pamiątkowa, która pozostanie na ludźmierskiej ziemi, ziemi do której Tetmajer tęsknił. I ze stolicy Polski i z królewskiego Krakowa.


Eucharystii przewodniczył ks. inf. Stanisław Olszówka z Zakopanego, w koncelebrze z ks. prałatem Franciszkiem Juchasem i ks. Proboszczem Kazimierzem Klimczakiem. Ks. Proboszcz w homilii cytował ks. prof. Józefa Tischnera i Tadeusza Staicha literata. Ukazywał piękno poezji i prozy ludźmierzanina i jego ogromną tęsknotę do gór, do Podhala. I konkludował, że dlatego wrócił. Wrócił na tę ziemię, do ludzi, któych ukochał i za którymi tęsknił.

Tablicę przy wejściu na cmentarz odsłonili: prezes Związku Podhalan Andrzej Skupień, wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch, dyrektor Gimnazjum im. K. Przerwy-Tetmajera Maria Ulman, ks. Proboszcz, przedstawiciel sejmiku wojewódzkiego. A potem przy głazie upamiętniającym setną rocznicę urodzin złożono wieniec i światło pamięci. Część artystyczna odbyła sie w Domu Podhalan im. K. Przerwy-Tetmajera. Pokazano inscenizację o życiu i twórczości, wystąpili laureaci XV Konkursu Recytatorskiego, wreszcie p. Stanisław Apostoł. Przygrywała gimnazjalna kapela. Tańczyli i śpiewali gimnazjaliści. Dobrze, że wróciłeś Paniczu Kazimierzu. Jakże Twój powrót jest cenny dla tej podhalańskiej ziemi. A potem jeszcze odbyła się sesja historyczna i koncert poezji śpiewanej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IVSakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    35 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.