PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728 »

Ludźmierz

Wiadomości

Ku pamięci Kazimierza Przerwy-Tetmajera

Niedziela, 15 lutego 2015 r.
Autor: s. DL USJK

Ku pamięci Kazimierza Przerwy-Tetmajera14 lutego, trzeci dzień uroczystości z okazji 150 rocznicy urodzin ludźmierzanina Kazimierza Przerwy-Tetmajera. 15 sztandarów zjawiło się na uroczystej Mszy świętej w bazylice ludźmierskiej o godz.11.00. A potem przeszliśmy na cmentarz, gdzie przez 2 miesiące, pomiędzy Powązkami w Warszawie, a Pęksowym Brzyskiem w Zakopanem spoczywały doczesne szczątki wielkiego piewcy Podhala i Tatr. Tam została odsłonięta tablica pamiątkowa, która pozostanie na ludźmierskiej ziemi, ziemi do której Tetmajer tęsknił. I ze stolicy Polski i z królewskiego Krakowa.


Eucharystii przewodniczył ks. inf. Stanisław Olszówka z Zakopanego, w koncelebrze z ks. prałatem Franciszkiem Juchasem i ks. Proboszczem Kazimierzem Klimczakiem. Ks. Proboszcz w homilii cytował ks. prof. Józefa Tischnera i Tadeusza Staicha literata. Ukazywał piękno poezji i prozy ludźmierzanina i jego ogromną tęsknotę do gór, do Podhala. I konkludował, że dlatego wrócił. Wrócił na tę ziemię, do ludzi, któych ukochał i za którymi tęsknił.

Tablicę przy wejściu na cmentarz odsłonili: prezes Związku Podhalan Andrzej Skupień, wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch, dyrektor Gimnazjum im. K. Przerwy-Tetmajera Maria Ulman, ks. Proboszcz, przedstawiciel sejmiku wojewódzkiego. A potem przy głazie upamiętniającym setną rocznicę urodzin złożono wieniec i światło pamięci. Część artystyczna odbyła sie w Domu Podhalan im. K. Przerwy-Tetmajera. Pokazano inscenizację o życiu i twórczości, wystąpili laureaci XV Konkursu Recytatorskiego, wreszcie p. Stanisław Apostoł. Przygrywała gimnazjalna kapela. Tańczyli i śpiewali gimnazjaliści. Dobrze, że wróciłeś Paniczu Kazimierzu. Jakże Twój powrót jest cenny dla tej podhalańskiej ziemi. A potem jeszcze odbyła się sesja historyczna i koncert poezji śpiewanej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.