PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728 »

Ludźmierz

Wiadomości

Ku pamięci Kazimierza Przerwy-Tetmajera

Niedziela, 15 lutego 2015 r.
Autor: s. DL USJK

Ku pamięci Kazimierza Przerwy-Tetmajera14 lutego, trzeci dzień uroczystości z okazji 150 rocznicy urodzin ludźmierzanina Kazimierza Przerwy-Tetmajera. 15 sztandarów zjawiło się na uroczystej Mszy świętej w bazylice ludźmierskiej o godz.11.00. A potem przeszliśmy na cmentarz, gdzie przez 2 miesiące, pomiędzy Powązkami w Warszawie, a Pęksowym Brzyskiem w Zakopanem spoczywały doczesne szczątki wielkiego piewcy Podhala i Tatr. Tam została odsłonięta tablica pamiątkowa, która pozostanie na ludźmierskiej ziemi, ziemi do której Tetmajer tęsknił. I ze stolicy Polski i z królewskiego Krakowa.


Eucharystii przewodniczył ks. inf. Stanisław Olszówka z Zakopanego, w koncelebrze z ks. prałatem Franciszkiem Juchasem i ks. Proboszczem Kazimierzem Klimczakiem. Ks. Proboszcz w homilii cytował ks. prof. Józefa Tischnera i Tadeusza Staicha literata. Ukazywał piękno poezji i prozy ludźmierzanina i jego ogromną tęsknotę do gór, do Podhala. I konkludował, że dlatego wrócił. Wrócił na tę ziemię, do ludzi, któych ukochał i za którymi tęsknił.

Tablicę przy wejściu na cmentarz odsłonili: prezes Związku Podhalan Andrzej Skupień, wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch, dyrektor Gimnazjum im. K. Przerwy-Tetmajera Maria Ulman, ks. Proboszcz, przedstawiciel sejmiku wojewódzkiego. A potem przy głazie upamiętniającym setną rocznicę urodzin złożono wieniec i światło pamięci. Część artystyczna odbyła sie w Domu Podhalan im. K. Przerwy-Tetmajera. Pokazano inscenizację o życiu i twórczości, wystąpili laureaci XV Konkursu Recytatorskiego, wreszcie p. Stanisław Apostoł. Przygrywała gimnazjalna kapela. Tańczyli i śpiewali gimnazjaliści. Dobrze, że wróciłeś Paniczu Kazimierzu. Jakże Twój powrót jest cenny dla tej podhalańskiej ziemi. A potem jeszcze odbyła się sesja historyczna i koncert poezji śpiewanej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    25 zł
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    35 zł
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.