PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Niedzica

Kultura

Patronat medialny WATRA

Barok na Spiszu

Czwartek, 22 sierpnia 2013 r.
Autor: Rafał Monita

Barok na Spiszu15 sierpnia rozpoczęła się druga edycja Festiwalu Barok na Spiszu – niecodziennego wydarzenia kulturalnego mającego na celu promowanie barokowych zabytków Spisza poprzez wykonywaną w nich muzykę. Podczas Festiwalu, w sierpniowe soboty, można zwiedzać dziewięć spiskich kościołów z barokowym wyposażeniem. W tym roku zaplanowano cztery bardzo ciekawe koncerty, w dużej mierze poświęcone odkrywaniu archiwów muzycznych. Na pierwszym koncercie 15 sierpnia, który odbył się w kościele św. Bartłomieja w Niedzicy zespół muzyki dawnej Harmonia Sacra z Krakowa wystąpił z premierowym programem, ułożonym specjalnie dla Festiwalu, składającym się z XVIII-wiecznych utworów z archiwum oo. Pijarów ze spiskiego Podolińca.


Archiwum to jest obecnie przechowywane w słowackim miasteczku Svaty Jur nieopodal Bratysławy, gdzie dotarło skutkiem historycznych zawirowań, jakie nawiedzały ziemię Spiską na przestrzeni ostatnich wieków. Pozostałości po niezwykle bogatym i cennym archiwum zbadał i skatalogował muzykolog ks. dr Dariusz Smolarek i dzięki jego pracy utwory, które usłyszeliśmy na koncercie inauguracyjnym, mogły ujrzeć  światło dzienne. Zespół Harmonia Sacra wybrał Mszę solenną ku czci św. Kajetana oraz Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa Simona Ferdinanda Lechleitner, Magnificat Antona Aschnera oraz utwór Alma Redemtoris Mater Petra Pet’ki. Na koncercie w Niedzicy zespół wystąpił w składzie: Katarzyna Wiwer – sopran, Helena Poczykowska – alt, Piotr Szewczyk – tenor, Andrzej Zawisza – bas, Teresa Piech i Agnieszka Świątkowska – skrzypce barokowe, Tomasz Ślusarczyk i Michał Tyrański – clarini. Całość od pozytywu poprowadził dyrektor artystyczny zespołu Marcin Szelest. W tym znakomitym wykonaniu muzyka z Podolińca znowu zabłysnęła pełnym blaskiem. Przed koncertem został odczytany wykład ks. Smolarka o archiwum muzycznym oo. Pijarów z Podolińca.

Drugi koncert festiwalowy odbył się w kościele Wszystkich Świętych w Kacwinie, a zabrzmiała tam Muzyka Królów, czyli utwory uroczyste na trąbki, kotły i organy.  Muzyka Bacha, Muffata, Rameau, Haendla wspaniale wypełniła pięknie odrestaurowane wnętrze kościoła. Członkowie zespołu Starck Compagnay  (Tomasz Ślusarczyk i Michał Tyrański - trąbki barokowe, Ryszard Haba - kotły barokowe i Arkadiusz Bialic - organy) bardzo zajmująco opowiadali również o historii trąbki i o roli muzyki na królewskich dworach. A mini wykład kościele w Kacwinie wygłosiła Beata Magiera z Kacwina.

Organizatorzy serdecznie zapraszają na kolejne koncerty na Spiszu. 24 sierpnia w kościele we Frydmanie zabrzmi XVII-wieczna muzyka z Jasnej Góry, a na finał 31 sierpnia w Niedzicy nie lada gratka – barokowa muzyka Ameryki Łacińskiej.

Najbliższy koncert 24 sierpnia we Frydmanie. Serdecznie zapraszam!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.