PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Niedzica

Wiadomości

Projekt badawczy Politechnikii Krakowskiej

Wtorek, 10 listopada 2009 r.
Autor: Teresa Zielińska - ZEW Niedzica S.A

fot. ZEW Niedzica S.A.W Zespole Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. odbyło się spotkanie poświęcone projektowi badawczemu „Planowanie przestrzeni o wysokich walorach krajobrazowych przy użyciu cyfrowych analiz terenu wraz z oceną ekonomiczną”, na który Politechnika Krakowska otrzymała grant.


W Zespole Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli Politechniki Krakowskiej, starostwa powiatowego, samorządów gminnych: Czorsztyna i Łapsz Niżnych, Fundacji Rozwoju Regionu Jeziora Czorsztyńskiego, Pienińskiego Parku Narodowego, Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, Czorsztyn-Ski w Kluszkowcach, Biura Urbanistycznego w Nowym Sączu oraz Muzeum – Zespołu Zamkowego w Niedzicy (pomimo zaproszenia zabrakło wójta gminy Nowy Targ Jana Smarducha). Gospodarzem był prezes Zarządu ZEW Niedzica S.A. Grzegorz Podlewski. Spotkanie poświęcone było projektowi badawczemu „Planowanie przestrzeni o wysokich walorach krajobrazowych przy użyciu cyfrowych analiz terenu wraz z oceną ekonomiczną”, na który Politechnika Krakowska otrzymała grant.
Projekt realizowany będzie przez trzy lata. Jego założeniem jest …
- Ład przestrzenny jest opłacalny, a brak ładu prowadzi do marnotrawstwa. Natomiast w Polsce panuje przekonanie, że ład przestrzenny utrudnia życie – mówił dr Paweł Ozimek z zespołu badawczego Politechniki Krakowskiej.
Badania będą obejmowały następujące trzy sfery:
1. planowanie przestrzenne,
2. cyfrowe modele zjawisk krajobrazowych,
3. ekonomika przestrzeni.
Celem projektu jest – jak mówił dr Ozimek – „stworzenie narzędzi zwiększających skuteczność kształtowania krajobrazu poprzez ocenę ekonomicznego potencjału przyrodniczego, kulturowego i inwestycyjnego określonego obszaru”. Projekt badawczy realizowany będzie na przykładzie Jeziora Czorsztyńskiego, choć pod uwagę brane były również inne miejsca np. Kraków, Ojców, Zakopane. Ostatecznie wybrano Jezioro Czorsztyńskie ze względu na wartości przyrodnicze, topografię wyraziście wyodrębnioną oraz historyczne uwarunkowania. Wyniki projektu badawczego (konkretne mapy) przekazane zostaną wójtom gmin i podmiotom współpracującym z Politechniką Krakowską w realizacji projektu. W zamian realizatorzy projektu badawczego oczekują dostępu do danych przestrzennych terenu Jeziora Czorsztyńskiego (np. podkłady geodezyjne, plany zagospodarowania przestrzennego w wersji cyfrowej, strategie do planów zagospodarowania, dane demograficzne). Przedstawiciele projektu podkreślali, że taka szansa spójnego wykorzystania walorów krajobrazowych i przyrodniczych, jaką dzięki projektowi ma obecnie Jezioro Czorsztyńskie, została zaprzepaszczona w przypadku Soliny.
- Trzeba zmaksymalizować działania w celu podniesienia wartości krajobrazowych tego terenu i zadbać o to, by casus Soliny się nie powtórzył – mówił podczas spotkania prezes ZEW Niedzica S.A. Grzegorz Podlewski.
Przedstawiciele samorządów i podmiotów uczestniczących w spotkaniu przedstawili pokrótce swoje oczekiwania. Wójt Czorsztyna Waldemar Wojtaszek odwołał się do wizualizacji i projektów przygotowanych przez studentów architektury Politechniki Krakowskiej, a dotyczących zagospodarowania półwyspu Stylchyn.
- Pokazując to opracowanie – mówił – chcieliśmy Państwu coś podpowiedzieć i chcielibyśmy rzeczywiście tak zabezpieczyć brzegi Jeziora Czorsztyńskiego,
Z kolei prezes Podlewski podkreślał, że stosunki własnościowe gruntów są w miarę uregulowane, a nieliczne wystąpienia właścicieli nie stanowią przeszkody w działalności planistycznej. – My jako zarządca tego terenu – mówił – jesteśmy odpowiedzialni za jego bezpieczeństwo. Chcielibyśmy wyznaczyć te tereny, które są do bezpośredniego inwestowania. Wszystkie działania planistyczne, jakie się w gminach toczą, powinny zmierzać do spójnego zagospodarowania terenów Jeziora.
Podczas spotkania padło kilka propozycji, w jakim kierunku powinno pójść zagospodarowanie tego terenu, wśród nich były: ścieżka pieszo – rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego, kąpieliska, mariny żeglarskie i drogi wodne.
Wszyscy obecni uznali, że jedyną możliwością rozwoju tego terenu jest turystyka, przemawiają za tym takie atrakcje, znane w Polsce, jak flisacy i spływ Przełomem Dunajca, zamek w Niedzicy, zapora wodna, stoki narciarskie,
Ostatecznie ustalono, że ZEW Niedzica S.A. jako gospodarz spotkania przekaże pracownikom Politechniki Krakowskiej związanym z projektem badawczym dane kontaktowe gmin i podmiotów.
Wykonawcami projektu badawczego są:
dr inż. arch. Paweł Ozimek,
prof. dr inż. arch. Aleksander Böhm,
dr inż. arch. Agnieszka Ozimek,
dr inż. Wiesław Wańkowicz,
mgr inż. Paweł Macioł,
mgr inż. Piotr Łabędź.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.